06:12 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Uudised
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
7210

Tallinnas kohtunud Taani ja Eesti finantsjärelevalve juhid Jesper Berg ja Kilvar Kessler kinnitasid, et rahapesu tõkestamisele kaasaaitamine on nende jaoks üks peamisi prioriteete ning seejuures rõhutasid nad omavahelise koostöö tähtsust.

TALLINN, 1. märts — Sputnik. Finantsjärelevalveasutuste juhid kohtusid kolmapäeval, et arutada rahapesu tõkestamise alaseid küsimusi ja hiljutist meediakajastust, teatas Finantsinspektsioon.

"Meil oli hea ja avatud arutelu. Hiljutised sündmused on olnud valulikud mõlema riigi jaoks ja me peame sellest õppima. Praegu saame rõhutada vaid jätkuva koostöö vajadust," ütles Berg peale kohtumist.

"Keerukate piire ületavate asjade käsitlemisel on võtmeks eelnevalt kokkulepitud selge tööjaotus asutuste vahel, isegi kui õigusraamistik on ebaselge. See on meile oluline õppetund," lisas Kessler.

Danske Eesti filiaali kaudu pesti aastaga 30 miljardit dollarit>>

Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) avas eeluurimise järel 18. veebruaril kuni kaks kuud kestva uurimise mõlema finantsjärelevalve suhtes Euroopa Liidu õiguse rikkumise osas (Breach of Union Law Investigation) Danske panga üle järelevalve tegemisel.

Swedbanki rahapesukahtlustust auditeerib Forensic Risk Alliance>>

Taani ja Eesti järelevalve lubasid anda oma pädevuse piires parima, et tagada korrektne uurimisprotsess.

Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) on Euroopa Liidu sõltumatu asutus, mille ülesanne on tagada kogu Euroopa pangandussektoris tõhus ja ühtne usaldatavusnormatiivide kehtestamine ja nende täitmise järelevalve.

Euroopa Pangandusjärelevalve üldeesmärgid on säilitada Euroopa Liidus finantsstabiilsus ja pangandussektori terviklikkus ning tagada nende tõhus ja korrapärane toimimine.

Danske rahapesuskandaal>>

Eesti ja Taani finantsinspektsioonide osas on uurimist alustatud EBA asutamislepingu artikkel 17 alusel. Juhul kui uurimine peaks tuvastama Euroopa Liidu õiguse rikkumise, on EBA-l õigus teha asjaomasele pädevale asutusele soovituse meetmete kohta, mida tuleb võtta liidu õiguse järgimiseks.

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Danske Eesti haru endise töötaja ja vilepuhuja Howard Wilkinsoni sõnul eiras pank sihilikult tema hoiatusi läbi filiaali käinud suurest rahapesuskeemist.

"Venemaa räpane raha" võib Taani uputada >>

"Tööle hakkas suur suitsualarm, aga (Danske) üritas aktiivselt suitsualarmi välja lülitada," rääkis Danske Eesti haru endine töötaja ja vilepuhuja Howard Wilkinson. 

 "Mõnikord hakkab alarm tööle, kui keldris on tulekahju, mida keegi ei näe," lausus Wilkinson Taani parlamendis. Wilkinson töötas Eesti filiaalis 2007.-2014. aastani.

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka, mis on nüüdseks sattunud Eestis toimunud võimalikku rahapesuskandaali, kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sellest teatas ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele. Väljaanne märgib, et 2007. aasta juunis saatis Venemaa Keskpank Taani poolele kirja, milles väljendati muret mitteresidentidest klientide tegevuse pärast Sampo panga Eesti filiaalis, mis veel samal aastal läks Danske panga koosseisu.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
Tagid:
Swedbank, finantssektor, Danske Bank, Taani, Eesti

Peamised teemad