12:17 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
11810

Ühendkuningriikides elav lapselaps helistas hädaabinumbrile 112, et Eestis elavale vanaemale kiirabi kutsuda. Telefonile vastas kohaliku päästekeskuse dispetšer, kes sai siiski info Eesti häirekeskusele edasi saata.

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Neljapäeval kella 21 paiku suhtles Suurbritannias naine oma Haapsalus elava 76-aastase vanaemaga Facetime'i vahendusel, kuid kõne käigus märkas ta, et vanaemal tekkisid ootamatult hingamisraskused ja ta ei saanud enam rääkida, ütles häirekeskuse pressiesindaja Heiko Leesment BNS-ile, vahendab Pealinn

Eesti häirekeskus võitis Euroopa 112 auhinna >>

"Kui Eestis elavate lähedastega ühendust ei õnnestunud saada, valis naine spontaanselt Euroopa hädaabinumbri 112. Kui esialgu tundus, et see polnud õige koht, kust Eestis inimese aitamiseks abi saada, siis helistajale kinnitati, et informatsioon jõuab Eestisse," märkis ta.

North West Ambulance Service'i töötaja võttis hädaabiteate vastu ning edastas kogutud info Eesti häirekeskusele, kes saatis eaka naise juurde kohe kiirabi. Vanaemale kiirabi kutsunud naise sõnul päästis abi kiire jõudmine vanaema halvimast.

Häirekeskuse meditsiinilise korralduse ja valmisoleku talituse juhataja Margit Kallase sõnul on tegemist suurepärase näitega sellest, kuidas Euroopa hädaabinumber 112 ja Häirekeskuste omavaheline koostöö toimib.

"Kõige olulisem on see, et inimese elu sai päästetud ja selle üle on meil siiralt hea meel," ütles Kallas.

Täna on kõikidel häirekeskustel Euroopas olemas teiste riikide vajalikud kontaktid, et just sellistes ootamatutes olukordades inimesi kiiresti aidata. Kallase sõnul on sellised juhtumid muidugi erandlikud.

Veebruaris jõuavad apteekidesse turvaelementidega ravimid >>

"Pigem tuleb selliseid juhtumeid teadete edastamisest ette Soome Häirekeskusega, kus eestlaste kogukond on oluliselt suurem," ütles Kallas.

Kui omavahelise info vahetamise praktika Euroopa häirekeskuste vahel on toiminud juba mõnda aega, siis sellest aastast on piiri taga viibivatel eestlastel ka otse Eesti häirekeskusega ühendust saada.

Kui on vaja teada anda juhtumist, mis vajab Eestis kiiret politsei, kiirabi või pääste sekkumist, tuleks helistada numbril +372 600 0112.

Tasub silmas pidada, et erinevalt 112 numbrile tehtud kõnest seda kõnet ei ole võimalik positsioneerida. Helistaja asukohariigis abi saamiseks tuleks eelistada kohalikke hädaabinumbreid, sest teadete vahendamine on ajakulukam.

112 on Euroopa hädaabinumber, kust saab kutsuda appi politseid, päästet ja kiirabi kõikjal Euroopa Liidus.

Euroopa tähistab hädaabinumbri 112 päeva >>

Eesti Häirekeskus võitis Euroopa 112 auhinna ühele hädaabinumbrile 112 ülemineku projekti läbiviimise eest Eestis, suure pühendumuse eest elude päästmisel ja suurema turvalisuse loomisel ühiskonnas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Euroopa 112 auhindade konkurss on ainus omataoline üle-euroopaline konkurss hädaabiteenuse valdkonnas ning Euroopa 112 auhind on kõrgeim Euroopa autasu hädaabiteenistustele.

Soomlased saavad digiretseptiga Eestis ravimeid osta, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Esmakordselt Eestis moodustati Regionaalhaiglas 14 tippspetsialistist koosnev kriisimeeskond, kes pakub psühholoogilist esmaabi erinevate kriisijuhtumite korral, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruaris.

Kriisimeeskond on saanud vastava väljaõppe psühholoogilise esmaabi osutamiseks suurõnnetuste korral ja masskannatanutega olukorras ning kolleegide abistamiseks, et ennetada posttraumaatilise stressi tekkimist töökohal, seisab Regionaalhaigla kodulehel.

"Nii süsteemselt võimaldame psühholoogilist esmaabi Eestis esmakordselt. Meie kriisimeeskond on valmis kriisiabi osutama masskannatanutega olukorras, aga sama vajalikuks peame kolleegidele kriisisituatsiooni korral psühholoogilise esmaabi osutamist," ütles Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku juhataja dr Kaire Aadamsoo.

Samal teemal

Kiirabi projektipõhised brigaadid saavad aluse püsivaks rahastuseks
Minister, arstid ja kiirabi arutasid võimalusi EMO-sse pöördumiste vähendamiseks
Kiirabi argipäev: 4-5 väljakutset libeduse tõttu kukkunutele
Tagid:
Suurbritannia, hädaabinumber, Eesti, EL, tervis

Peamised teemad