15:29 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Uudised
lühendatud link
Relvastus (196)
32530

Venemaa relvajõudude ja Moskva toetatavate riikide õiguskaitseorganite relvastusse on oodata uut püstolit "Udav".

TALLINN, 2. märts - Sputnik, Aleksandr Hrolenko. Venemaa Täppismasinaehituse teadusliku uurimise keskinstituut on valmis alustama uue püstoli Udav (tõlkes "boamadu" – toim.) masstootmist, teatas meediale ettevõtte peadirektor Albert Bakov. Riigiettevõte "Rostec" esitles spetsialistidele ja avalikkusele 9x21 mm padrunile konstrueeritud uut püstolit Udav kohe pärast riiklike katsetuste lõppu. Märtsis otsustab ametkondadevaheline komisjon masstootmise korraldamise.

Uus püstol peab välja vahendama Venemaa relvajõududes ja enamiku SRÜ riikide õiguskaitseasutuste relvastuses oleva Makarovi püstoli. Millise relva saavad Venemaa Föderatsiooni ja nende riikide jõustruktuurid, millega Moskva sõjalist-tehnilist koostööd teeb, selgub, kui võrrelda püstolite Udav ja Makarov taktikalis-tehnilisi andmeid.

Aja ultimaatum

Nõukogude armee võttis relvastusse 9x18 mm padrunile konstrueeritud Makarovi püstoli eelmise sajandi keskel. PM ei vahetanud välja mitte ainult TT püstoli ja Nagani revolvri, vaid võitis konkursi, kus osalesid mitmed kodu- ja välismaised relvanäidised (FN mudel 1910/22, Beretta M1934, Sauer 38H, Mauser HSc). Konstruktor Nikolai Makarov võttis relva aluseks Saksa Walther PP püstoli (toodeti 1929. aastast), kuid parandas oluliselt selle laskeomadusi.

PM peamisteks eelisteks on töökindlus ja tõrgeteta toimimine mistahes kliimatingimustes, suur peatamismõju kuni 50 meetri kaugusel (sihtimiskaugus) ja suur kasutusressurss - kuni 50 tuhat lasku. Kuuli algkiirus on 315 meetrit sekundis, laskekiirus - 30 lasku minutis. Püstolil on korralik tabamistihedus - hajuvus 25 meetri kaugusel 75 mm. Heal laskuril jäävad 50 meetri kaugusele lastes kõik tabamused ringi läbimõõduga 320 mm. Tavalise kuuli tappev võime säilib kuni 350 meetri kaugusel.

Püstol on üsna kerge ja mugav varjatud kandmiseks, kaalub laetud salvega alla 1 kg. Püstolil on mitu modifikatsiooni. Üheks modifikatsiooniks on sport- ja õppepüstol Baikal-442, mis jättis mulle igati hea mulje.

Tal on suurendatud mahuga salv ja täiustatud laskemoon. Näiteks spetsiaalne soomustläbistav padrun 9x18 ПБМ, mille kuulil on kõvast sulamist südamik ja aerodünaamiline alumiiniumist kate. Kuuli kaalu on vähendatud 3,7 grammini ja standardne laeng annab kuulile algkiiruse 519 m/s. Selline kuul lööb kuni 30 meetri kauguselt läbi kuulivestist 6B5-12, kuni 10 meetri kauguselt 5 mm paksusest süsinikteraslehest või 2,4 mm paksusest soomusterasest. Üldiselt on Makarovi püstol tänapäeval õigustatult üks maailma kõige populaarsemaid lahingupüstoleid.

Kuid tule intensiivsuse suurenemine lähilahingus ja isikukaitsevahendite (kuulivestide ja kiivrite) kasutuselevõtmine ammendasid PM-i moderniseerimise ressursi. Tänapäeval on sõjaväes ja teistes jõustruktuurides vaja kergeid, töökindlaid, mugavaid ja lihtsalt kasutatavaid suurema võimsuse ja laskekaugusega käsitulirelvi. Ja loodigi selline "iselaadiv ime".

Kaasaegne klassika

Uus püstol Udav on Serdjukovi iselaadiva püstoli (SPS) kontseptsiooni edasiarendus. See on konstrueeritud laialdaseks kasutamiseks relvajõududes.

Udavile on loodud võimas soomustläbistava ja laiendavad kuuliga padrun, mis on uue püstoli peamine eelis. 9x21 suure võimsusega padrun võimaldab läbistada mitmekihiliste Kevlari või kerge titaanisulamist 2. kehakaitseklassi kuulivesti. Sihtimiskaugus on kuni 100 meetrit.

Kontsern "Kalašnikov" esitles videot uusimast automaadist AM-17 >>

Püstolil on klassikaline automaatika, selle raam on valmistatud vastupidavast plastikust, millel on terasest kandeelemendid. Raua all on kinnitused taskulambi või laserindikaatori paigaldamiseks. Salve mahub 18 padrunit. Salve vahetamisel, saadetakse esimene padrun automaatselt kambrisse. Laetud püstoli kaal on 980 grammi.

AK-47 ja selle uuemad versioonid on maailmas äärmiselt populaarsed tulirelvad
© Sputnik / Илья Питалев

Vaatamata suuremale salvele ületab laetud püstol PM-st vaid 170 grammi raskem. Kaal ilma salveta - 780 grammi. Relva pikkus - 206 mm, paksus - 36 mm.

Püstol võib olla varustatud pikendatud rauaga, millel on keermestatud suudmeava summuti kinnitamiseks ja see modifikatsioon meeldib kindlasti eriüksuslastele. Kavas on hakata tootma ka mitmeid erimodifikatsioone – eri-, sõjaväe ja tsiviilotstarbeline.

Udav on suurepärase ergonoomika ja suure ohutusvaruga relv, mis on ette nähtud kasutamiseks temperatuurivahemikus +50 kuni –70°C. Eksperdid usuvad, et see ei jää alla parimatele Vene analoogidele - Lebedevi, Jarõgini, ГШ-18 püstolitele ja mingis osas ehk isegi ületavad neid.

Selle relva ekspordipotentsiaal on üsna kõrge. Tema nime seletab asjaolu, et tema lasu heli sarnaneb mao sisinaga.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

USA-s tunnustati Venemaa uusi, vaenlasi pimestavaid relvi
Venemaa liidriroll hüperhelikiirusega relvade arendamisel võib muutuda katastroofiks
Kuidas Vene "Avangard" jõudude globaalse tasakaalu taastas
Venemaa Kaitseministeerium avaldas video ülihelikiirusega raketi "Avangard" katsetamisest
Tagid:
sõjaline, tootmine, Venemaa, relv, püstol

Peamised teemad