02:57 21. Juuli 2019
Kuula otse
  • USD1.1226
  • RUB70.7370
Toiduained, mida Leedu elanikud märtsis kätte ei saa, jõuavad nendeni aasta jooksul

Konservid ja hommikuhelbed: vähekindlustatud leedulased jäid EL-i toiduabi pakkideta

© Sputnik / Вадим Анцупов
Uudised
lühendatud link
80 0 0

ESPA Leedu osakonna juhid teatasid, et toiduained, mida elanikud märtsis kätte ei saa, jõuavad nendeni aasta jooksul.

TALLINN, 3. märts — Sputnik. Leedus saavad vähekindlustatud elanikud märtsis ainult osa neile ettenähtud toiduainetest, mis makstakse kinni Euroopa Liidu abifondi vahenditest, teatab Leedu Sputnik osundusega LRT-le.

Leedulased saavad vaid purgi sealihakonservi ja karbikese hommikuhelbeid. Ülejäänud toiduained antakse elanikele kätte hiljem, kuna tarnijad on dokumendid valesti täitnud.

Монеты евро
© Sputnik / Вадим Анцупов

Reformierakonna pensionitõusulubadus läheks maksma 266 miljonit eurot>>

Kaht last kasvatav Panevežise elanik Pranas Mockus ütles, et ta on juba mitu aasta saanud mitmeid pakke erinevate toiduainetega, mis on hangitud EL-i abirahaga. Seekord oli ta aga nördinud, kuna märtsis saab ainult konserve ja hommikuhelbeid.

"See annab end muidugi tunda, tavaliselt on ka päevalilleõli, jahu... Kui ma tööl ei käiks, kuidas saaks siis nendest hommikuhelvestest ära elada," sõnas Mockus.

Vilniuse heategevuslikus sööklas käivad söömas need, kes saavad toidupakikesi. Ühtekokku saab Vilniuses toiduabi üle seitsme tuhande inimese.

Teist aastat järjest tegeleb toiduainete jaotamisega Euroopa sotsiaalfondi agentuur (ESPA). Agentuuris selgitati, et toidupakid hilinevad, kuna hankekonkursi läbiviimisel tehti vigu.

Keskerakonna kalleimateks valimislubadusteks on sotsiaaltoetused ja teedeehitus>>

Euroopa sotsiaalfondi agentuuri projektijuht Gintare Žižene teatas, et aprillis on toidukorv tavalisest suurem ning kõik, mis jäi kohale toomata, saavad leedulased kätte aasta jooksul.

Seimi liige Tomas Tomilinas märkis, et kõige haavatavamad ühiskonnakihid on alati kannatanud rangete riiklike hankereeglite tõttu, pensionikindlustuse katkestuste ja toiduainete nappuse pärast.

"Siinkohal tuleb lahutada poliitika rangete tarne-eeskirjade järgimisest, sellega tegelevad ESPA ja rahandusministeerium. Siin tuleb rääkida laiemas plaanis sellest, kuivõrd üliinnukalt me peame igal pool kasutama riigihankekonkursse. Mina pooldan paindlikumat lähenemist," väitis parlamendisaadik.

Kaupu, mis ostetakse Euroopa Liidu abifondi poolt, veetakse kohale kuus korda aastas. Möödunud aasta detsembris sai toetust umbes 200 000 inimest. Märtsis ootas toiduaineid 156 000 inimest.

Sel ja järgmisel aastal eraldab Euroopa Liit Leedu vähekindlustatutele toiduainete ostmiseks 25 miljonit eurot. Ühtekokku on vaja hankida ja laiali jagada 19 tooteliiki.

Meedikud: jõulude ajal suureneb eakate abivajajate arv>>

Eurostati andmetel on Leedu üheks kõige vaesemaks riigiks EL-is. Möödunud aastal elas 29,6 protsenti tema elanikkonnast allpool vaevsuspiiri. Agentuuris nenditi, et vaesuse riskigruppi kuuluvad need, kelle sissetulekud ei ulatu 60 protsendini riigi keskmisest näitajast.

Eelnevalt avaldas Leedu statistikaamet andmed 2017. aasta kohta, mille kohaselt jäi ligikaudu 390 000 vabariigi elanikku allapoole vaesuspiiri. Kusjuures absoluutses vaesuses oli 13,8 protsenti elanikest. Kuusissetulek ühe inimese peale oli 238 eurot ning kahest täiskasvanust ja kahest kuni 14-aastasest lapsest koosnevas perekonns 500 eurot.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Kuidas elavad pensionärid Euroopa Liidus
Tagid:
Euroopa Liit, toidupakk, vaesed, Leedu

Peamised teemad