00:30 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
10901

Reformierakonna võit parlamendivalimistel ei anna põhjust optimismiks Tallinna ja Moskva suhetes, ütles Primakovi-nimelise Venemaa TA Maailmamajanduse ja rahvusvaheliste suhete Euroopa uuringute keskuse vanemteadur Vladimir Olentšenko.

TALLINN, 4. märts - Sputnik. Riigikogu valimised lõppesid seni opositsioonis olnud parem-liberaalse Reformierakonna võiduga, mis sai 28,8% häältest. See annab talle esialgsetel andmetel õiguse 34 kohale Eesti 101-kohalises parlamendis.

Keskerakond sai - 23% (26 mandaati), Konservatiivne rahvaerakond - 17,8% (19 mandaati), erakond Isamaa - 11,4% (12 mandaati) ja Sotsiaaldemokraatlik erakond - 9,8% (10 mandaati). Reformierakonna esimehe Kaja Kallase sõnul kavatsevad nad luua koalitsiooni Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja erakonnaga Isamaa.

Riigikogu valimised võitnud Kaja Kallas: saime tohutult tugeva mandaadi>>

Vladimir Olentšenko usub, et parem-liberaalne Reformierakond on Venemaa suhtes üks negatiivsemaid. Reformistid pooldavad ka hariduse täielikku üleviimist eesti keelele ja on Eesti kodakondsuse saamise tingimuste leevendamise vastu.

"Mis puutub suhetesse Venemaaga, siis arvan, et optimismiks pole mingit põhjust. Reformierakonnal on suured koalitsioonides olemise kogemused - aastatel 1995 kuni 2016 osales ta mitmetes koalitsioonides. Nagu teada, pole neid aastaid iseloomustanud heatahtlik suhtumine Venemaasse, seetõttu arvan, et vaevalt nad sellest liinist taganevad," ütles RIA Novosti ekspert.

Suhetes Venemaaga saab eristada kahte suunda - välispoliitika ja suhtumine venekeelsesse elanikkonda, täpsustas ekspert. Reformistid on elanikkonna suhtes üsna resoluutsed ja nõuavad kogu hariduse muutmist ainult eestikeelseks, kuigi see on vastuolus ÜRO eeskirjadega, ütles Olentšenko.

EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata>>

"Selles osas pole mingit alust muutustele loota, kuid on veel üks aspekt: nüüd peavad eestlased, olenemata sellest, kes on võimul, rohkem tegelema oma sisemiste poliitiliste ja majandusprobleemidega, sest Euroopa Liidus toimub nähtamatu reformatsioon. Sealne toetuste skeem on muutuma ja uus finantsplaan näeb ette Balti riikide toetuste olulist vähendamist. Need probleemid saavad olema mistahes koalitsiooni nurgakiviks," rõhutas ta.

Eksperdi sõnul on kahepoolsete suhete oluliseks indikaatoriks uue Riigikogu koosseisu poolt Venemaaga piirilepingu ratifitseerimine, mida on juba mitu korda edasi lükatud.

2019. aasta Riigikogu valimised>>

Esialgsetel andmetel hääletas Riigikogu valimistel 63,1% valijate üldarvust. Kõige kõrgem oli osalusprotsent Harjumaal (68,8%), kõige madalam Ida-Virumaal (48,2%), teatas Vabariigi Valimiskomisjon.

 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Eesti, Venemaa, riigikogu, valimised

Peamised teemad