14:38 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Uudised
lühendatud link
16202

2018. aasta kevadel keelati Venemaa Riigiduuma saadik Konstantin Zatulinil siseneda Eestisse, kuhu ta kavatses tulla, et kohtuda oma valijate, Narvas elavate Vene Föderatsiooni kodanikega. Keelust on möödunud peaaegu aasta, kuid Konstantin Zatulin ei ole saanud selget vastust keelu põhjustele.

TALLINN, 4. märts — Sputnik. Tänavu veebruari lõpus sai parlamendisaadik Eesti siseministeeriumilt teate viie aasta pikkuse sissesõidukeelu kehtestamisest (kuni 23. märtsini 2023), ilma mistahes selgitusteta Riigiduuma saadikule, kes kavatseb vaid kohtuda alaliselt Eestis elavate Venemaa kodanikega, teatas saadik pressiteatise vahendusel.

Eesti keelas Vene duumasaadikul riiki sisenemise>>

Praeguse Riigiduuma koosseisu volitused lõpevad 2021. aastal, seetõttu ei saa Zatulini valijad temaga volituste lõpuni üldse kohtuda. Zatulinil on Schengeni viisa, mistõttu saab ta takistuste ja erilubadeta erinevaid Euroopa riike külastada, kuid Venemaa lähim naaber, kus elavad tema valijad, ei luba tal oma saadikukohustusi täita - kohtuda Venemaa kodanikega, kes elavad riigis seaduslikult, elamisloa alusel ja kellele ei ole selle riigi ametiasutustel mingeid etteheiteid.

Ответ на запрос Константина Затулина, полученный из МВД Эстонии
Konstantin Zatulini selgitustaotlusele saadud Eesti iseministeeriumilt vastus.

"Seega takistab Euroopa Liidu liikmesriigiks olev Eesti oma alalistel elanikel teostada Euroopa peamises inimõigusi sätestavas dokumendis - Euroopa inimõiguste konventsioonis – sätestatud sõnavabadust (artikkel 10) ja kogunemisvabadust (artikkel 11)," sesab Zatulini pressiteatises.

Riigiduuma saadikule kehtestatud keelu tõttu ei saa Eestis elavad valijad kasutada oma konventsiooniga tagatud õigusi: nad ei saa koosolekul kohtuda oma esindajaga kodakondsusriigi kõrgeimas seadusandlikus organis, ei saa kurta talle oma muresid, ega jagada oma arvamust neile olulistes küsimustes.

Konstantin Zatulin kavatseb keelu kohtu kaudu edasi kaevata.

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit
© Sputnik / Сергей Степанов

Välisminister tahab Magnitski nimekirjas olevatele isikutele sissesõidukeelu kehtestada>>

Konstantin Zatulin valiti 2016. aastal riigiduumasse muuhulgas ka Kirde-Eestis elavate Vene kodanike häältega. Kohtumine oma valijatega on saadiku otsene kohustus ja seda Zatulin kavatseski teha, edastas Sputnik Eesti aasta tagasi.

Zatulin on riigiduuma Ühtse Venemaa fraktsiooni liige ning duuma SRÜ asjade ja kaasmaalaste komisjoni esimene aseesimees. Samuti juhib ta Venemaa diasporaa ja integratsiooni instituuti ning ta on ka Venemaa välispoliitika nõukogu ja kaitsepoliitika nõukogu liige.

Tagid:
Ida-Virumaa, Eesti, Venemaa, Riigiduuma, saadik, Konstantin Zatulin

Peamised teemad