12:17 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
24501

Euroopa vaatlejad vihjavad poliitilise kogemuse puudumisele potentsiaalsel peaministril ja valimised võitnud Reformierakonna juhil Kaja Kallasel, kellel tuleb edaspidi vastu seista oma kohtade arvu parlamendis kahekordistanud EKRE rahvuslastele.

TALLINN, 5. märts — Sputnik, Aleksei Toom. Esimest korda ajaloos saab Eesti valitsusjuhiks naine ja paremradikaalid kahekordistasid oma kohtade arvu riigi parlamendis. Sellised on Euroopa vaatlejate kaks peamist järeldust Eestis toimunud valimiste kohta.

Tundub, et parlamendivalimiste tulemused olid ootamatud isegi võitnud reformistidele endile ning seda ei ennustanud ükski avaliku arvamuse uuringufirma.

Reformierakond võitis Riigikogu valimised
© AFP 2019 / RAIGO PAJULA

Reuters kirjutab, et üllatav valimistulemus pani riigi võimaliku uue peaministri Kaja Kallase enne valitseva koalitsiooni moodustamist väga keerulisse olukorda. Faktidega manipuleerides nimetab agentuuri autor Tarmo Vikri valimised kaotanud (parlamendi kohtade arvu järgi teiseks tulnud) Keskerakonda "traditsiooniliselt venemeelseks" ja peab seda "fakti", samuti erinevusi maksupoliitikas, võimalikeks takistusteks Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioonile.

EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata>>

EL liikmesriigid ei näe valitsuskoalitsiooni muutumisega seoses ette mingeid radikaalseid muutusi Eesti seisukohtades Euroopa Liidu ja eriti NATO praeguste probleemide suhtes, kuigi nad on mures riigi seadusandlikus kogus mandaatide arvu kahekordistanud EKRE mõju kiire kasvu pärast. Ilmselt rahuldas Eesti erakondade juhtide varasemad lubadused mitte kaasata ultranatsionaliste valitsustesse Lääne liitlasi täielikult.

Kes iganes, ainult mitte tõrvikurongkäigust osavõtjad

Eesti valimistulemuste analüüsimist alustanud Euroopa eksperdid leiavad, et EKRE populaarsuse kiire kasv on ainsaks murettekitavaks sümptomiks ja usuvad, et liialdusteta natsimeelse maailmavaate suunas kalduv EKRE ei pääse valitsusse.

Riigikogu valimised võitnud Kaja Kallas: saime tohutult tugeva mandaadi>>

Lääne-Euroopal ja EL pealinnal Brüsselil on juba niigi oma "põletavad valupunktid" - Poola ja Ungari - mis on vastu peaaegu kõikidele EL integratsioonialgatustele. Seal valitsevad erakonnad ei kutsu sellegipoolest oma toetajaid üles tõrvikurongkäikudele mööda öiseid pealinna tänavaid, nagu EKRE juhid seda teevad, tekitades eurooplastes äärmiselt ebameeldivaid ajaloolisi paralleele.

Eurooplased hindavad ka Eesti elektrooniliste valimiste ulatust ja usaldusväärsust, märkides virtuaalse hääletussüsteemi kasutajate arvu suurenemise. Brüsseli väljaanne Euractiv avaldab endise Riigi infosüsteemide ameti (RIA) ametniku, nüüd Arizona McCaini nimelise Ülikooli Rahvusvahelise Juhtimise Instituudis (ASU) töötava Liisa Pasti artikli. Autor väidab, et Eesti e-hääletamise süsteem on täiesti turvaline ja ajaproovile hästi vastu pidanud, kuid selle häkkimise võimalust välistada oleks vastutustundetu.

2019. aasta Riigikogu valimised>>

Väärib märkimist, et Vabariigi Valimiskomisjoni sõnul kasutas parlamendivalimistel e-hääletamist enam kui 247 tuhat valijat (peaaegu 44%), samas kui eelmistel valimistel 2015. aastal kasutas seda veidi üle 176 tuhande inimese. See tähendab, et viimase nelja aasta jooksul on virtuaalse hääletuse pooldajaid juurde tulnud peaaegu 100 tuhat, mis näitab Liisa Pasti arvates selle usaldusväärsust.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Riigikogu valimistulemused
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
EKRE, koalitsioon, valitsus, Kaja Kallas, Reformierakond, valimised

Peamised teemad