01:44 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
13841

Võitluseks Venemaa teabealase mõjuga loob Washington Baltimaades digiuuringute keskused, mis hakkavad töötama koos kohaliku meedia ja valitsusväliste organisatsioonidega.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. USA-s on välja töötatud projekt, mis seab oma sihiks süsteemse vastutegevuse Venemaa teabealasele "mõju" vastu Balti riikide, eeskätt Eesti venelastest elanikele. Selle projekti elluviimiseks eraldatakse miljoneid dollareid, teatab ajaleht Izvestija viitega allikale Washingtoni poliitilistes ringkondades.

Väljaande usutletu sõnul asutakse Balti riikides moodustama digiuuringute keskusi, mis kuuluvad ülemaailmsesse süsteemi.

"See on osa programmist vastutegevuseks Venemaa mõjule USA liitlasriikides ning teisteski riikides, kus Washington on sellest huvitatud," lausub allikas.

Ta teatas, et projekti käivitamine on plaanis 2019. aasta aprillis-mais.

Eeskujuks Eesti võimudele: Trump ei keeldunud vastamast Sputniku küsimustele>>

Teise allika andmeil võtavad keskuste esindajad enda hooleks koostöö tagamise kohaliku meedia ja valitsusväliste organisatsioonidega.

"Paljudes riikides, kus need keskused avatakse, eksisteerib teatud osa elanikkonnast, kes suhtub heakskiitvalt Venemaasse ja tema juhtkonda. Nimelt niisuguste suundumustega asubki loodav võrgustik võitlema," selgitas Izvestija vestluskaaslane.

Washingtoni algatust kommenteerides teatas Läti tuntud inimõiguslane ja ühiskonnategelane Janis Kuzins, et ta ei näe midagi üllatavat selles, et säärased projektid käivitatakse just Balti riikides.

"Ühest küljest elab siin palju venekeelseid inimesi, kes on Venemaa suhtes sõbralikult meelestatud, teisalt aga sõltuvad ametivõimud nendes riikides täielikult USA kuraatorite heakskiidust ja toetusest," põhjendas Kuzins.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on USA viimastel aastatel mõnedes oma liitlasriikides märgatavalt hoogustanud tegevust, mis on suunatud Venemaa meediakanalite juurdepääsu piiramisel. Nii näiteks kehtib Leedus ja Lätis ringhäälingukeeld telekanalitele, mis nende riikide võimude meelest kujutavad endast väidetavalt julgeolekuohtu.

"Demokraatlikus" Eestis aga on riigiasutuste ametnike jaoks antud välja vastav juhend, kus on "tungivalt soovitatud" mitte anda mingisuguseidki kommentaare ega intervjuusid "Venemaa propagandaagentuurile Sputnik" ja teistele meediakanalitele, mida riik loeb "propagandaväljaanneteks".

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend>>

Nagu teatas Eesti valitsuse pressiteenistuse juht Urmas Seaver, kuulub nende hulka meediagrupp Rossija Segodnja (millesse kuulub Sputnik Eesti).

Moskvas peetakse kõiki ajakirjanike tööle tehtavaid takistusi võitlusvahendiks sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu. Seaveri avaldust kommenteerides pakkus Sputniku, RT ja Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan Eesti võimudele täieliku sõnavabaduse pühitsemiseks välja originaalse lahenduse.

"Ülima sõnavabaduse saavutamiseks on Eesti võimudel jäänud vaid otsustada, kes hakkab "väärate" meediakanalite ajakirjanikele välja andma rõivastel kantavaid embleeme: kommunikatsiooniosakond või turvateenistus," kirjutas ta Facebookis.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedia, USA, Venemaa, digitaristu, digi

Peamised teemad