20:21 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Uudised
lühendatud link
127 0 0

Euroopas on puhkenud arutelu, kas saab riiki tagasi lubada vangi langenud või oma meelt muutnud "džihaadilõvisid". Saksamaal otsustati vabatahtlikult islamiriigiga* liitunutelt pass ära võtta.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. Briti võimud on aga tseremoonitsemise juba ammu lõpetanud - Tema Majesteedi valitsus võtab isegi džihadistide abikaasadelt kodakondsuse ära. Tõsi, kõikidele sellised meetmed siiski ei meeldi - nii inimõiguste aktivistid kui tavakodanikud on selle vastu. Ja nagu alati, on oma mõju selles ka USA president Donald Trumpil.

"Unistavad kojupöördumisest"

Saksamaal leppisid siseministeerium ja justiitsministeerium kokku, et endistelt ISISe* võitlejatelt võetakse kodakondsus, kui nad on täisealised, osalesid sõjategevuses "kalifaadi" poolel (ISIS* toetajad peavad oma organisatsiooni teokraatlikuks riigiks) ja kui neil on lisaks Saksamaa passile veel mingi riigi kodakondsus. Džihadistid, kes juba karistust kannavad, jäävad Saksamaa kodanikeks. Sellest teatasid Saksa telekanalid ja ajaleht Süddeutsche Zeitung.

"Tuhanded välismaalased, sealhulgas Saksamaalt, võitlevad Islamiriigi* poolel. Alguses põletasid nad kaamerate ees Saksa passe ja kuulutasid end kalifaadi kodanikeks," rääkisid ajakirjanikud, "täna viibivad paljud neist Iraagi ja kurdi laagrites Põhja-Süürias ning unistavad koju tagasipöördumisest. <...> Ameeriklased ja kurdid nõuavad nende tagasivõtmist. See on kooskõlas rahvusvahelise õiguse põhimõtetega," kirjeldas Süddeutsche Zeitung Saksa džihadistide kurba saatust, kes ei suuda koju tagasi põgeneda.

Terroristid koju tagasi: mida Trump Euroopalt tahab>>

"Kurdid võitlesid ISISe* vastu niigi praktiliselt üksinda. Oleks vale jätta nad üksi vangistatutega," öeldakse artiklis. Ametlike andmete kohaselt läks Süüriasse ja Iraaki sõdima umbes tuhat Saksamaa kodanikku. Kolmandik neist jõudis koju tagasi, umbes 150 suri. Ülejäänud võeti vangi.

Millal täpselt see õigusnorm jõustub, meedia ega ametiasutused ei täpsusta. Siseministeeriumi ja justiitsministeeriumi ametnike ettevaatlikkust võib mõista. Selline seaduste karmistamine tekitab tingimata kriitikat ja inimõiguste aktivistid meenutavad kindlasti Kolmandat Reichi, kus omal ajal võeti kodakondsus juutidelt ja dissidentidelt. Natsid võtsid passi ka tulevaselt Saksamaa LV kantsler Willy Brandt´ilt. Moraalselt raske otsuse põhjendamiseks peavad võimud ilmselt eeskujuks tooma Austraalia. Seal on islamivõitlejatelt kodakondsus ära võetud alates 2015. aastast.

Trumpi surve

Saksamaa õigusloomele andis tõuke Donald Trump, kes kutsus hiljuti eurooplasi üles "oma islamivõitlejad Süüriast tagasi võtma". Vastasel juhul lasevad ameeriklased nad vabaks. USA president märkis, et Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa ja mitmed teised Euroopa riigid peaksid kohtu alla andma üle 800 Süürias vangi võetud terrorirühmituse ISIS* võitleja.

"USA ei taha, et islamivõitlejad Euroopasse imbuksid. Me teeme selleks palju ja kulutame palju. Ka teistel on aeg sellega ühendada," survestas Trump avalikult liitlasi. Saksamaa võimud vastasid, et seda oleks "väga raske" teha. Ühest küljest on kõigil Saksa kodanikel õigus oma kodumaale tagasi pöörduda. Teisest küljest ei ole eriti selge, kuidas uurimist läbi viia. Kuna tunnistajad jäävad Lähis-Idasse, ei ole tõenditeta võimalik süüdimõistvat kohtuotsust teha.

"Kalifaadi lõvikutsikad" — islamiterroristide kohutav pärandus>>

Siseminister Horst Seehofer esitas võitlejate repatrieerimiseks mitmeid tingimusi. Esiteks peab igaühe kohta olema koostatud toimik ning nende isikuandmeid tuleks kontrollida kohapeal, veel enne endiste džihadistide sisenemist Saksamaale suunduvasse lennukisse. Lisaks peaks Berliin saama olla kindel, et tagasipöördujad ei ohusta mingil viisil riigi julgeolekut. Üldiselt ei takista keegi džihadistide kojupöördumist.

"Rangelt võttes on kõigil Saksamaa kodanikel, sealhulgas neil, keda kahtlustatakse osalemises vaenutegevuses ISISe* poolel, õigus Saksamaale naasta," teatati ametkonnast.

Tšetšeenid hirmutasid sakslasi – migratsiooniseadusi karmistatakse, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Строителев

Tuleb öelda, et Euroopas ei toetanud kaugeltki kõik USA presidendi üleskutset. Näiteks Taani on kategooriliselt vastu islamivõitlejate naasmisele. Rootsi peaminister Stefan Leuven ütles samuti, et kuningriik ei soovi tagasi võtta kodanikke, kes võitlesid Lähis-Idas ISISe* eest. Peaminister märkis, et Stockholm hoiatas Rootsi passi omanikke mitu aastat Süüriasse reisimise eest. Varem on oma soovimatust näha Euroopa džihadiste Vanas maailmas ka Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian. Suurbritannias ei võeta kodakondsus mitte ainult islamivõitlejatelt, vaid ka nende pereliikmetelt.

Karm Ühendkuningriik

2014. aastal alustas London tagasihoidlikult – võttis Briti kodakondsuse topeltkodakondsusega isikutelt ning välismaal võitlevatelt naturalisatsiooni korras kodakondsuse saanud immigrantidelt. See põhjustas juristide kriitika - nad viitasid ÜRO 30. augusti 1961. aasta konventsioonile, millele Ühendkuningriik on alla kirjutanud. Londonit see ei peatanud. Veelgi enam, lisaks hakati passe ära võtma ka islamivõitlejate sugulastelt.

Veebruari keskel teatati, et Briti kodakondsus võetakse Shamim Begumilt ja puhkes skandaal. 15-aastaselt pettis tüdruk koos kahe koolikaaslasega oma vanemaid, põgenes riigist ja ühines Süürias isalamivõitlejatega. Seal olevat ta justkui abiellunud džihadistiga, kes langes mõne nädala eest vangi. Shamim ise leiti põgenikelaagrist. Veidi varem oli ta poja sünnitanud.

Türgi palus USA-l Süürias asuvad Ameerika baasid endale üle anda>>

Džihadisti abikaasa andis Briti meediale intervjuu, öeldes, et ta "jagab mõningaid Briti väärtusi" ja sooviks koju tagasi pöörduda. Ilmselt oleks talle vastugi tuldud, kui mitte teised tema avaldused. Selgus, et ta ei kahetsenud sugugi islamisõduritega liitumist ja "islami vaenlaste" hukkamist ei pannud ta sugugi pahaks. Shamim kurtis, et "ISIS* ei väärinud võitu, sest seal valitseb korruptsioon ja rõhumine."

Briti võimud jõudsid järeldusele, et noor naine "on ikka veel ISIS* ideoloogia mõju all ja õigustab terroristide julmusi". Tütarlapse Inglismaal elavad vanemad kaebasid võimude tegevuse peale. Valitsus on siiski kindel, et ei riku ÜRO konventsiooni, sest Shamimil on õigus Bangladeshi kodakondsusele. Lisaks võib Ühendkuningriigi 1981. aasta kodakondsusseaduse kohaselt kodakondsusest ilma jätta, kui siseminister leiab, et see on avalikes huvides ning isik ei jää üldse ilma kodakondsuseta.

FSB kindral: USA kavatses Afganistani sõja ajal "islami kalifaadi" luua>>

Tõsi, Shamima "koduriigi" Bangladeshi võimud teatasid, et nad ei luba "džihadilõvi" riiki ega anna talle mingil juhul passi. Taibukas neiu ja tema abikaasa teatasid, et pöörduvad sel juhul Hollandi Kuningriigi poole sealse kodakondsuse saamiseks.

Humaanne meede

Venemaa islamiasjatundja Roman Silantjev märgib, et "endiste islamisõdalaste rehabilitatsioon toob nad harva tagasi normaalsesse ellu tegelikult, mitte sõnades".

"Isegi narkomaanil on rohkem võimalusi kui džihadistil," lisab ekspert. "Mõned riigid - Kasahstan ja Iisrael – võtavad selle eest kodakondsuse ära. Minu arvates on idee õige - kui inimesed tahavad Islamiriiki ehitada, laske neil seda teha spetsiaalselt selleks ette nähtud kohtades. Tegelikult on kodakondsuse äravõtmine humaanne meede. Kodakondsus peaks olema privileeg."

Religioossete uuringute kateedri dotsent Azat Ahhunov tuletab meelde, et "Magribi riigid - Maroko ja Alžeeria - on sellist praktikat pikka aega rakendanud, nad ei võta džihaadi teele asunud esikuid enam tagasi".

"Islamivõitlejate probleem on eriti terav Alžeerias, kus on üle elatud sõda religioosse ekstremismiga. Isegi Saudi Araabia võttis vastu seaduse nende isikute kriminaalvastutusest, kes võitlesid palgasõduritena väljaspool kuningriiki. Keegi ei taha enda juures näha äärmuslikke ideid täispumbatud isikuid. Kuid seal räägitakse sellest, et radikaalil ei tohiks lubada koju pöörduda. Mis puudutab Euroopas käivat arutelu Euroopasse tagasi pöörduvatelt islamivõitlejatelt kodakondsuse äravõtmise üle, siis arvan, et sellised meetmed leiavad vastuseisu. Avalik arvamus on selle vastu," arvab ekspert.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Tagid:
Donald Trump, USA, EL, terrorioht, terrorist, terrorism, ISIS

Peamised teemad