02:15 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Uudised
lühendatud link
9910

Austraalia kohus kuulutab kolmapäeval kardinal George Pelli kohtuotsuse. Vatikani tähtsuselt kolmas isik mõisteti süüdi kahe alaealise poisi seksuaalses ahistamises.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Põlatud vaimulik ise ei ole kohtuotsusega nõus ja Rooma katoliku kirikus on tal palju mõjukaid liitlasi. Milleks nad paavsti pedofiilia-vastases võitluses valmis on, uuris RIA Novosti korrespondent.

Skandaalne kohtuotsus

Möödunud pühapäeval loeti katoliku kirikutes toimunud missadel ridu Luuka evangeeliumist: "Sa silmakirjatseja, tõmba esmalt palk oma silmast, siis sa näed tõmmata välja pindu, mis on su venna silmas!", otsustasid kardinal Pelli toetajad Austraalia kohtule meelde tuletada, alustades kohalikus meedias ulatuslikku kampaaniat pedofiilias süüdistatavate vaimulike toetuseks. Teleriekraanidel ja ajalehtedes rõhusid nad sellele, et kohtuistungil, kus kardinal süüdi mõisteti ja uurimisel rikuti menetlusnorme. Näiteks ei viibinud kaitsjate arvates kõik kannatanud kohtuistungil ning vandekohus ja uurijad uskusid kannatanute ütlusi ilma nende tõepärasust kontrollimata.

Rooma paavstil on nimetuse „kõikide pommide ema“ pärast häbi
© AP Photo / Alessandra Tarantino

Pelli vastased selgitasid vastuseks, et kannatanuid lihtsalt hirmutati ja selles ongi kogu põhjus, miks nad aastaid vaikisid (jutt on 90ndate keskpaigas aset leidnud juhtumitest) ja nende ütlused kohtus ebakindlad olid. Kohtuotsus ise saab nende sõnul olema üleskutseks paljudele vaimulikurüüs pedofiilide ohvritele: olge julgemad! Nii tegi näiteks 50-aastane austraallane David (nimi uurimise huvides muudetud), kes süüdistas Pelli hiljuti 1970. aastatel toime pandud vägivallas.

Paavst: natsionalistlikud juhid õõnestavad rahvusvahelist diplomaatiat>>

Just kartus, et ohvritele ja tunnistajatele võidakse survet avaldada, sundis Austraalia ametivõime pidama kohtuistungeid kinniste uste taga. Kardinal Pelli süüdimõistmine sai teatavaks alles veebruari lõpus, kuigi žürii tegi otsuse juba detsembris. Nüüd peab kohus otsustama karistuse – kui mitu aastat peab üks võimsamatest kirikuhierarhidest vanglas veetma.

Kohtuprotsess on riigi lõhestanud - mõned karjuvad: "Pedofiil tuleb vangi panna!", samas kui teised peavad seda kõike osa katoliku kiriku mustamiskampaaniast. Süüdistuste sõjas on ilmunud juba ka esimesed ohvrid - Pelli avaliku toetamise pärast on Greg Craven vabastatud Austraalia katoliku ülikooli presidendi ametikohalt.

"Tema kommentaarides kardinali kohtuotsuse kohta jäid väärkohtlemise ohvreid tähelepanuta. Craveni avaldus ei aidanud taastada usku kirikusse," selgitas ülikool oma otsust.

Ohvrite raev

Ükskõiksuses pedofiilia ohvrite suhtes süüdistati isegi paavst Franciscust ennast, kes kuulutas selle kurja vastu välja ristisõja. Ohvrid ise korraldasid Roomas neljapäevase protestimeeleavalduse. Selle ajendiks oli veebruari lõpus kirikus seksuaalse ahistamise vastasele võitlusele pühendatud konverents. Seda nimetati ajalooliseks juba enne algust – paavst otsustas pakkuda sellel vägivallaohvritele tribüüni.

Lisaks teatas mõni päev enne konverentsi RIA Novosti allikas Vatikanis, et üritusel oodatakse "revolutsioonilisi otsuseid" pedofiilia vastu võitlemisel, kuid neid otsuseid ei tulnudki. Sümpoosion jäi meelde vaid vägivallaohvrite pahameelehüüete poolest, paavst ei esitanud nende sõnul mingit konkreetset tegevuskava. Ja polnud ka eriti karmi hukkamõistu stiilis "nulltolerants pedofiiliale" või "Vatikan kiiremini patust puhtaks" kuulda. Anti ainult lubadusi "äärmiselt tõsiselt" kaaluda iga uut ahistamisjuhtumit.

Paavst Franciscuse visiit Eestisse>>

Ühe ürituse osavõtja sõnul sarnanes see väga paavst Johannes Pauluse II avaldusega pärast Boston Globe'i uurimist 2002. aastal. Tookord avastasid ajakirjanikud laiaulatusliku pedofiilia varjamise skeemi Rooma katoliku kirikus.

"Kogu maailma katoliiklased nõuavad konkreetseid muudatusi, kuid paavst annab selle asemel ebamäärased lubadusi, mida me oleme varemgi kuulnud," ütles vaimulike kuritarvitusi monitooriva organisatsiooni Bishop Accountability juht Anna Doyle ajakirjanikele.

Lisaks kõige karmimate meetmete kohaldamist seaduserikkujatele nõuavad pedofiilia ohvrid kõigi seksuaalse ahistamise juhtumite avalikustamist. Nüüd tegeleb selliste juhtumite kirikusisese uurimisega Usuasjade kongregatsioon (endine Püha inkvisitsioon), mille töömeetodid on veel 21. sajandilgi varjutatud saladuselooriga.

USA vs Franciscus

Paavst Franciscus ise ei ole oma piiskoppidega rahul - nad ei tahtvat "saatana tööriista" vastu, nagu ta pedofiiliaks nimetas, võidelda. Sellelt pinnalt tekkis tal isegi konflikt Ameerika Ühendriikide katoliku piiskoppide konverentsiga, mida peetakse Rooma katoliku kirikus kõige rikkamaks ja mõjukamaks.

Selle aasta alguses saatis paavst Ameerika piiskopidele kirja, nõudes sisemiste erimeelsuste ületamist ja lõpuks ometi tõsise seksuaalse ahistamise probleemi lahendamist – sest pedofiiliskandaalid katoliku kirikus said alguse just Ameerikast. Paavsti läkituse toon oli rahulik ja see oli tulvil tsitaate piiblist, justkui polekski Ameerika Ühendriikide ja Vatikani vahel mingeid vastuolusid.

"Usalduse kaotus kiriku vastu tekitab valusaid küsimusi, kuidas me üksteist kohtleme," teatas paavst Franciscus.

Niikaua, kui Ameerika piiskopid kirja lugesid, tunnistas Vatikan pedofiiliks endise Washingtoni peapiiskopi Theodore MacCarricki, kellel oli vaimulike ja usklike seas suur autoriteet. Sellega sai paavst vaid uusi vaenlasi juurde.

"Ma tundsin McCarrickit isiklikult ja kui mulle oleks öeldud, et ta on selliste kuritegudega kuidagi seotud, oleksin väga üllatunud. Ja Ameerika oli sellest üldiselt šokis. See tähendab, et suhtumine sellistesse süüdistustesse on katoliku kirikus väga erinev, "ütles intervjuus agentuurile RIA Novosti teoloog Aleksei Judin.

Kui paavsti ei kuulata

Ameerika katoliku kirik ise on üsna võimas organisatsioon, mis ei karda avalikult tülitseda ei paavst Franciscuse ega ka tema administratsiooni, Rooma Curiaga. Viimasel ajal on ameeriklased võtnud eeskuju teistest piiskopkondadest.

"See on kirikureformi tagajärg, mis kuulutati välja Vatikani II kirikukogul (toimus aastatel 1962-1965 - toim.). Kui varem lahendas kõik küsimused Curia, siis nüüd tehakse seda kohapeal. Arvamused võivad seejuures erineda. Pedofiiliaga korra loomine on väga raske. Nüüd saavad isegi kõige mõjukamad kirikutegelased öelda: "Aga meil on selles küsimuses teistsugune seisukoht."

"Praegu kõlavad peaaegu avalikud üleskutsed erakorralise kirikukonklaavi kokkukutsumiseks - see tähendab, et tegemist on sõna otseses mõttes paavsti tagandamisega," ütles Judin.

Vahi all on rekordarv pedofiile>>

Uue paavsti valimisel tähendab Vatikani Sixtuse kabeli korstnast tulev must suits, et kardinalide hääletus lõppes tulemusteta. Lõhe Rooma katoliku kirikus, millest on hakatud rääkima just seksiskandaalide taustal, võib varsti saada reaalsuseks. Paavsti võitlus "patuga" on ta löögi alla seadnud. Kardinal Pelli kohtuotsus võidakse kuulutada tuhkapäeval, mis on katoliiklaste paastu esimene päev, mil usklikud puistavad pühakodades tuhka peadele, mis sümboliseerib kahetsust ja meeleparandust.

Ka paavst osaleb sellel riitusel. Otsustades katoliku kiriku mitmemõttelise reaktsiooni põhjal tema välja kuulutatud pedofiiliavastases ristisõjas, on paavstil kindlasti mida kahetseda.

Tagid:
kohus, pedofiil, Franciscus, paavst

Peamised teemad