22:06 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
118 0 0

Uudised leetritesse haigestumisest saabub lausa iga päev ja need meenutavad rindeteateid. Põhiliseks teavitajaks on Maailma Terviseorganisatsioon (WHO). Lääs süüdistab haiguse levikus Ukrainat.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Filipiinidel on epideemia tagajärjel haigestunud 12 000 inimest ning surnud vähemalt 203. Madagaskaril on 2018. aasta oktoobrist alates registreeritud ligi 69 000 nakatumisjuhtu. Hukkunud on õle 550 inimese ja veel oma 300 surmajuhtumit võib selle haigusega seotud olla.

Euroopas nakatus 2018. aastal leetritesse kolm korda rohkem inimesi kui 2017. aastal ja 15 korda enam kui 2016. aastal – üle 82 000 inimese 47 riigis 53-st. Suri neist 72 inimest.

Leetrid laastavad Euroopat >>

Raske olukord on Ukrainas: möödunud aastaga üle 53 000 haigestunu ja ametlikult registreeritud 16 letaalset juhtumit. Kusjuures olukord muutub kiiresti üha hullemaks. Ametlikel andmetel on 28. detsembrist 24. veebruarini, seega vähem kui kahe kuuga haigestunud üle 24 000 inimese ja surnud üheksa. Kuid võimud seisavad kindlalt sel seisukohal, et epideemiat riigis mitte välja kuulutada.

Just meie (Venemaa - toim.) edelapoolset naabrit süüdistab lääs haiguse levikus. "Ukraina leetritepuhangu tagajärjel kasvas haigestumiste arv Euroopas kolmekordseks" – niisuguse pealkirjaga artikkel iilmus neil päevil maailma tuntuimas populaarteaduslikus väljaandes Science.

Poolakad löövad Ukraina geograafilise läheduse tõttu häirekella. 2018. aastal haigestus neil leetritesse 339 inimest, valdavalt novembris ja detsembris. Jaanuarist peale on registreritud juba 380 juhtumit, seega kahe kuuga on ületatud kogu läinudaastane tulemus.

Venemaa andis neil päevil üle 100 000 leetritevaktsiini Valgevenele, kus olukord on küllaltki rahuldav, kuid vabariik on samuti Ukraina naabruse tõttu ohutsoonis. Mandriosa "liidrite" hulgas on ka Serbia (5 076 haigestunut), Prantsusmaa (2 913) ja Itaalia (2 517).

Venemaal on haigestumus kordades madalam – 17,3 juhtumit iga miljoni elaniku kohta. Võrdluseks: Prantsusmaal on selleks näiduks 44,7, Kreekas 196,8, Montenegros 322,6, Gruusias 563,8 ja lausa kohutavad 1209,25 juhtumit miljoni elaniku kohta Ukrainas.

Ometigi haigestus Venemaal möödunud aastal leetritesse 2 256 inimest ning 2017. aastal 725, sageduskasv seega 3,5 korda. Antud hetkel on leetrite puhanguid täheldatud Novosibirskis (52 juhtumit) ja Jekaterinburgis (35).

Euroopas on hüppeliselt kasvanud leetritesse haigestumine >>

Vladimiri oblastis, kus jaanuaris kujunes nakkuskoldeks mustlaslaager (haigestus 25 last), on olukord kontrolli alla saadud. Nakkuskolded tekkisid ka Moskvas, Peterburis ja paljudes piirkondades.

Leetrite ülemaailmse naasmise põhjuste osas on asjatundjad ühel meelel: rahvastiku vaktsineerituse vähenemine. Kusjuures samas kui kolmanda maailma riikides vaktsiini sageli lihtsalt ei jätku, siis läänes on viimase paarikümne aastaga moodi tulnud põhimõttelistel kaalutlustel vaktsineerimisest keeldumine.

Keegi arvab, et selleks pole enam lihtsalt vajadust, kuid levinud on ka seisukoht vaktsineerimise ohtlikusest, mis võib tervist tõsiselt kahjustada. Maailm on unustanud ajad, mil leetrid olid üheks peamiseks laste suremuse põhjuseks.

Tulemusena on WHO poolt tunnustatud tasemele 95 protsendi vaktsineeritud elanikkonna näol – seda ka kindla kaitsena leetrite epideemia eest – aina sagedamini käega löödud.

Äärmiselt kõnekas on taas Ukraina näide. 2000-ndate aastate keskpaigani vastas sealne vaktsineerituse tase täielikult maailma standarditele, ent seejärel hakkas olukurd muutuma.

2008. aastal pälvis üldrahvalikku vastukaja juhtum, kus alaealine järgmisel päeval pärast vaktsineerimist suri. Avalik arvamus süüdistas juhtunus väidetavalt ebakvaliteetset ja ohtlikku vaktsiini, mis, nagu selgus, sattus Ukrainasse UNICEF-i humanitaarabi raames. Tulemusena hakkasid lapsevanemad massiliselt loobuma oma laste vaktsineerimisest.

Räpased ja nakkustkandvad: millise raha küljes on kõige rohkem mikroobe >>

Sellele lisandus arvukalt skandaale tarnete ümber, mille tulemusena vaktsiine mitme aasta vältel Ukraina poolt tegelikult sisse ei ostetud. Mispeale 2010. aastate keskpaigaks oli riigis vaktsineeritud alla poole lastest, mis WHO hinnanguil vastab Somaalia ja Nigeeria tasemele.

Pole midagi imestada, et väljendus nüüdse ülemaailmse liidrikohana nakatumise osas. Taaskäivitatud valtsineerimiskampaanial senimaani veel olulist mõju ei ole.

On omamoodi irooniline, et maailm seisis leetrite ulatusliku naasmisega silmitsi hetkel, mil oli kavas selle tõve täielik likviderimine. Just niisuguse eesmärgi püstitas WHO vastavalt ülemaaimsele tegevuskavale vaktsiinide suhtes 2020. aastaks.

Olgu kuis on, riikide reageering sellele väljakutsele näitab nende tõhusust. Ja kõne all on kõik probleemi aspektid – alates elanikkonna vaktsineerimise ulatusest kuni tekkinud puhangukollete avastamise ja kahjutukstegemiseni.

Venemaa näitab antud juhul kahtlemata muljetavaldavat tulemuslikkust, mille puhul toimivad sujuvalt käsikäes nii riiklikud kui ka mitteriiklikud struktuurid: haigestunute isoleerimine, kontroll nendega kokku puutunute seisundi üle, nakkuskollete karantiin, ajutised piirangud vaktsineerimata isikutele ja nii edasi.

Aga tegemist on seesuguse juhtumiga, mil rõõmu tunda ei tule. Sest peamine võitlus käib inimeste arukuse eest – ja siin ei ole tulemused kahjuks kuigi muljetavaldavad. Novosibirski oblasti tervishoiuministeerium on teatanud, et 700 inimesest, kes on haigestunutega vahetult kokku puutunud, on 400 kategooriliselt keeldunud vaktsineerimisest.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)

Samal teemal

Tõhus koostöö aitas Saaremaal vältida suuremat leetrite puhangut
Saaremaal kinnitati veel kaks leetrite haigusjuhtu
Suurimad ohud tervishoius on mürgistus ja epideemia
Tagid:
tervis, nakkushaigus, leetrid, EL, Venemaa, Euroopa, Ukraina

Peamised teemad