07:10 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Uudised
lühendatud link
Tallinna–Helsingi tunnel (13)
11520

Euroopa olulist infrastuktuuri, seal hulgas Soome ja Eesti vahele, peab olema võimalik ennekõike Euroopa ressursiga rajada.

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Endine välisminister Urmas Paet ütles kommentaariks Hiina fondi otsusele Tallinna-Helsingi tunnelisse 15 miljardit eurot investeerida, et Hiina investeeringuga olulisse infrastruktuuri peab olema väga ettevaatlik, vahendas Pealinn.

"Üldjuhul kaasneb sellise investeeringuga ka poliitiline huvi," ütles Paet, kes on praegu Euroopa Parlamendi saadik.
Euroopa olulist infrastuktuuri, seal hulgas Soome ja Eesti vahele, peab olema võimalik tema sõnul ennekõike Euroopa ressursiga rajada.

"Hiina riigiettevõtete raha kasutamisega seotud riskid on liiga suured," rääkis ta, BNSi vahendusel.

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise>>

Hiina fond Touchstone Capital Partners on valmis investeerima Peter Vesterbacka veetavasse Tallinn-Helsingi tunneli projekti 15 miljardit eurot, teatas Sputnik Eesti 8. märtsil.

Touchstone ja tunnelit arendav FinEst Bay Area sõlmisid neljapäeval, 7. märtsil 15 miljardi euro suuruse vastastikuste kavatsuste leppe ning teevad selle üksikasjad selgeks järgmise poole aasta jooksul.

Touchstone jääb arendusfirmas vähemusosanikuks ning enamusosalus püsib Soomes.

Kolmandik rahast saab olema Touchstone'i omakapitaliinvesteering ja kaks kolmandikku võetakse laenuna. Fond kavatseb kasutada tunneli rahastamiseks Hiina taristuprojekti "üks vöönd, üks tee".

Hiina fond investeerib Tallinn-Helsingi tunnelisse 15 miljardit eurot>>

Kuna Eestil ei ole oma strateegiliste välisinvesteeringute riskide hindamise strateegiat ja seepärast tuleb kasutada Euroopa Komisjoni kriteeriume, mille eesmärk on takistada Hiina ja Venemaa juurdepääsu Euroopa taristule.

Brüssel tervitas Euroopa Parlamendi otsust toetada Euroopa Komisjoni kavatsust luua kontrollisüsteem, mis takistaks Hiina, Venemaa ja Brasiilia investoritel omandada strateegiliselt olulisi ettevõtteid ja tehnoloogiaid.

Euroopa Parlament teatas, et enamik saadikuid toetas Euroopa Komisjoni ideed suurendada välisinvesteeringute kontrolli strateegiliselt olulistes EL rajatistes ja tehnoloogiates.

Euroopa Komisjon esitas sellise ettepaneku Lääne-Euroopa riikide mõjul, kes on mures Hiina poolt ettevõtete kokkuostmise pärast EL riikides. Üleskutsed vajadusest takistada välismaalastel strateegiliselt oluliste objektide ostmist hakkasid eriti tugevalt kõlama 2016. aastast, kui Hiina äriühing omandas kontrolliva osaluse Kreeka Pireuse sadamas.

Teema:
Tallinna–Helsingi tunnel (13)
Tagid:
Urmas Paet, Helsingi, Tallinn, tunnel

Peamised teemad