09:48 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Uudised
lühendatud link
Tallinna–Helsingi tunnel (13)
10210

Hiinlaste suuri rahapaigutusi saadavad pidevalt segadused, vassimised ja korruptsioon ning Tallinna-Helsingi tunneli vastu huvi tundnud tegelastel on selja taga põnev karjäär, väidab Hiina ekspert Leslie Leino.

TALLINN, 11. märts — Sputnik. Leino kirjutab Postimehes, et Hiina investorid lähevad välisprojektiga kaasa ainult siis, kui neil on olemas partei heakskiit ja kõrgetasemelised kohalikke olusid tundvad abilised, vahendab ERR. Ta lisas, et Tallinna-Helsingi tunneli rajamisest ega Touchstone Capitalist ei räägi praegu ei Hiina saatkond ega välisministeerium.

Hiina fond investeerib Tallinn-Helsingi tunnelisse 15 miljardit eurot >>

"Hiina pole ajaloos mitte kunagi silma paistnud altruismiga, projekti eesmärk ei ole mitte päästa eurooplasi, vaid leida Hiina kaupadele uued turud ja suurendada oma mõjuvõimu," kirjutab Leino, viidates mitmetele varasematele projektidele ja sealhulgas niinimetatud Uuele Siiditeele.

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Nii Aasias kui Euroopas on piisavalt näiteid asjaajamistest Hiinaga, mis on jätnud investeeringunäljas kohalikud võlaorjusesse," märkis Leino.

Hiina fond Touchstone Capital Partners investeerib Tallinn-Helsingi tunnelisse 15 miljardit eurot. Touchstone jääb arendusfirmas vähemusosanikuks ning enamusosalus püsib Soomes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Touchstone ja tunnelit arendav FinEst Bay Area sõlmisid neljapäeval 15 miljardi euro suuruse vastastikuste kavatsuste leppe ning teevad selle üksikasjad selgeks järgmise poole aasta jooksul.

Kolmandik rahast saab olema Touchstone'i omakapitaliinvesteering ja kaks kolmandikku võetakse laenuna. Fond kavatseb kasutada tunneli rahastamiseks Hiina taristuprojekti "Üks vöönd, üks tee".

Hiina fondiga loodi ka finantseerimisstruktuur, mis lubab teistel investeerijatel tunneliprojektiga liituda. Mida suuremaks kasvab teiste investorite osalus, seda väiksemaks jääb Touchstone'i osalus.

Brüssel võib keelata Hiinal Helsingi-Tallinna tunneli rahastamise >>

Brüssel tervitas Euroopa Parlamendi otsust toetada Euroopa Komisjoni kavatsust luua kontrollisüsteem, mis takistaks Hiina, Venemaa ja Brasiilia investoritel omandada strateegiliselt olulisi ettevõtteid ja tehnoloogiaid, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor veebruari keskel.

Euroopa Parlament teatas ennem, et enamik saadikuid toetas Euroopa Komisjoni ideed suurendada välisinvesteeringute kontrolli strateegiliselt olulistes EL rajatistes ja tehnoloogiates. Euroopa Komisjon esitas sellise ettepaneku Lääne-Euroopa riikide mõjul, kes on mures Hiina poolt ettevõtete kokkuostmise pärast EL riikides.

Tallinna ja Helsingi vaheline tunnel on Soome lahe alla kavandatav raudteetunnel, mis ühendaks Soome pealinna Helsingi Eesti pealinna Tallinnaga ning Soome raudteevõrgu tulevase Rail Balticu kaudu Baltimaade ja Kesk-Euroopa raudteevõrguga. Tunnel oleks valmimisel pikem kõigist praegu olemasolevatest merealustest tunnelitest.

FinEst Link projekti raames teostatud raudteetunneli tasuvusanalüüsis leiti, et tunnel aitaks kaasa kaksiklinna arengule ning 3 miljoni elanikuga metropoli tekkele, kus inimestele, kaupadele ning teenustele oleks tagatud vaba liikumine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Avardunud tööturg tooks endaga kaasa majanduskasvu, avaks uusi võimalusi ettevõtetele ning parandaks elukvaliteeti. Tunnel võimaldaks igapäevast pendelrännet kahe pealinna vahel ning tekitaks ühtse Euroopa raudteevõrgustiku Kesk-Euroopast Arktikani.

Täpsemat infot projekti ning uuringute tulemuste kohta leiab FinEst Link kodulehelt.

Teema:
Tallinna–Helsingi tunnel (13)

Samal teemal

Tallinna-Helsingi tunnel eeldab investeeringuid erasektorist
Tunnel kahe pealinna vahel
Paet hoiatab tunneli rahastajate eest
Tagid:
investeering, Hiina, Eesti, Soome, Helsingi, Tallinn, tunnel

Peamised teemad