13:02 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
120 0 0

Keegi ei ütle täpselt, millist andamit makstavad Washingtonile riigid, kus asuvad USA sõjaväebaasid, kuid nüüd me teame, et see on ainult osa sellest, mida Trump vajalikuks peab. Ja kui nad vihjest aru ei saa ja "katuse" eest ei maksa, võib selle ka ära lammutada.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ameerika liberaalne meedia on meid juba harjutanud, et nende teave Trumpi kohta tuleb kahega jagada, kuid seda uudist soovitab The Washington Post viiega korrutada. Väljaande allikad presidendi administratsioonis teatasid, kui mitmekordselt kasvab nn kaitstavate riikide tasu USA sõjalise kohaloleku eest, kui Valge Maja peremees neile uue valemi järgi koostatud arve esitab.

Trump: Euroliit hakkab USA sõjaväebaaside eest miljardeid maksma >>

See pole teab mis kõrgem matemaatika - baaside ülalpidamiskulu ja lisaks veel pool sellest. Tekib küsimus - miks veel see pool? Küllap selleks, et Ameerika Ühendriikide presidendi arvates ei olnud arvet varem kunagi esitatud täiskulule.

Keegi ei ütle täpselt, millist andamit maksavad liitlased Washingtonile praegu, kuid ajalehtedes esitatud andmete põhjal on lihtne arvutada, et see on vaid kolmandik sellest, mida Trump vajalikuks peab. Siit ka tema 150 protsenti, et mahajäämus kiiresti tasa teha. Kõik on loogiline ja selle "kiiresti"-ga on ka tõsi taga.

Asi pole isegi mitte ainult selles, et tema isu on kasvanud. Nüüd ta talle piirimüüri rajamiseks vaja juba mitte enam 5,6, vaid kolm miljardit rohkem. Veel viissada miljonit otsustas ta lisada "Kuu-uurimise" programmile. Ei ole ju mõtet iga kord, kui midagi pähe torkab, välja sirutatud käega Kongressi minna. Seda enam, et sealt nagunii ei anta.

Liitlastega on selles mõttes - vähemalt tema arvates - lihtsam kokkuleppele saada, kuigi juba kaks aastat ei ole see õnnestunud. Küll sundis, ähvardas, häbistas ta neid, ja lubas isegi ära minna - miski ei aidanud. Selle aja peale ületas esimene ametiaeg ekvaatori. Varsti on aeg aru anda oma valimislubaduste täitmisest, kui tal muidugi ei ole uute andmise osas meelt muutnud, ja nii, et mitte end korrata.

"Maailma sandarmil" on aeg puhata - Trump muudab USA rolli >>

Muuhulgas lubas ta "väikesematele relvavendadele" karmi finantsdistsipliini sisse viia. Et kui NATO neile tõesti nii kallis on, las siis maksavad selle eest ka kallist hinda, rääkis ta tookord. Ka praegu ta ainult räägib, kuigi viimasel ajal ei piirdu see enam alliansi geograafiaga. USA 700 sõjaväebaasid on laiali üle terve maailma. Kusjuures esimesena muutusid uuest progressiivsest maksumäärast tõsiseks Saksamaa, Jaapan ja Lõuna-Korea.

Nendes riikides paiknevad suurimad USA kontingendid. Ükski neist ei ole valmis aga viiekordselt kõrgemat tasu maksma. Miks peaks, kui peale Trumpi pole Valges majas nende jaoks midagi muutunud. Ta lihtsalt nimetab asju nende õigete nimedega ja seepärast määrab neile oma hinna. Okupatsioon ongi selleks vajalik, et okupeeritud territooriumist oleks maksimaalselt kasu.

Kas Washingtonil õnnestub neid riike kulumaterjalina kasutada pole teada. Harvade eranditega ei kiputa seal eriti Kolmanda maailmasõja koldesse. Ka Ameerika rakettide paigaldamisele, milleks Trump INF-lepingust loobus, olid eurooplased kategooriliselt vastu. Nii aga oleks neist mingitki kasu. Ja kui nad vastu põtkima hakkavad – tõstetakse Venemaa ründeohu hinnangut.

Muide, seda on juba teinud USA vägede juhataja Euroopas, kes ütles, et tal ei ole piisavalt jõudu Venemaa heidutamiseks. Kui nad vihjest aru ei saa, saavad jänkid oma liitlastega ka ilma Venemaata hakkama. Lõppude lõpuks, kui nad "katuse" eest maksma ei hakka, võib selle ka ära lammutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Politico: Trump ähvardas USA NATO-st välja viia
Trump: NATO liikmed peavad rohkem maksma
Täitmatu ultimaatum: Trump lammutab NATO-t
Balti riigid kui nõrk lüli: NATO idatiib ajab USA hulluks
Trump ei aita: ameeriklased hirmutavad Tallinna ja NATO-t "Krimmiga Narvas"

Peamised teemad