16:06 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
10410

Venemaa rahvusvahelise etteütluse korraldajad tsiteerivad eesti keele õpikut ja Vladivostok-Tallinna autosõidu osalejad õpetavad eestikeelseid tervitusi kõigile, kellega teel kohtuvad.

TALLINN, 14. märts - Sputnik. Rahvusvahelise haridusaktsiooni "Totalnõi diktant" (e.k. "Totaalne etteütlus") ametlik võrguleht Facebookis saatis Tallinna etteütluse korraldajatele tervituse emakeelepäeva puhul, mida tähistatakse Eestis 14. märtsil.

"Tervitame Eesti kolleege ja kihutame nende juurde autoretke sirges rivis!" teatasid nad (2019. aastal valiti etteütluse pealinnaks Tallinn ja korraldati autoretk marsruudil Vladivostok-Tallinn – toim.).

Samal ajal demonstreerisid konto autorid oma eesti keele oskust, korrates nende arvates lõbusat eestikeelset lauset: "Kuu-uurija istus töö-öös jää-äärel."

Seda lauset kasutatakse koolis eesti keele tundides nelja ühesuguse tähe kõrvuti kirjutamise illustreerimiseks.

Kõigile soovijatele on avatud online-kool

"Totalnõi diktant" on traditsiooniliselt avanud veebikooli neile, kes tahavad oma kirjaoskust testida ja eelseisvaks, käesoleval aastal 13. aprillil toimuvaks etteütluseks paremini valmistuda.

Tänavu otsustati erinevatest riikidest (seega ka erinevatest ajavöönditest) osalemissoovijate massilisuse tõttu suurendada klasside arvu ja kohandada need Kaug-Ida, Lääne-Siberi, ja Venemaa ning Euroopa keskosa esindajatele sobivale ajale.

Esmakordselt välismaal: Tallinn valiti "Totaalse etteütluse" pealinnaks >>

Vene keele õigekirja ja kirjavahemärke puudutav veebikursus pakub 28 teemat, mis on jagatud nelja moodulisse: täis- ja kaashäälikute õigekiri; kokku- ja lahkukirjutamine; sidekriipsu ja kirjavahemärkide õigekiri.

Igas õppetunnis esitatakse uus õigekirjareegel, mõnede erandite ajalugu ja testid. Esimene õppetund toimus 13. märtsil, lisaks on võrgulehel varasemad õppetunnid, näiteks "mõttekriips lihtlauses" või "2018. aasta etteütluse teksti analüüs".

Autoretk kui eesti sõnade populariseerija

Juba teist aastat korraldatakse autoretk "Totalnõi diktandi" pealinnast selle järgmise aasta toimumise pealinna. 2018. aastal viis retk Novosibirskist Vladivostokki, sel aastal toimub retk tuhandeid kilomeetreid vastassuunas ja lõpeb Tallinnas.

14. märtsil jõudis "Totalnõi diktandi" retk Blagoveštšenskisse. Ürituse korraldajad pakkusid kohalikele elanikele ja vene keele entusiastidele võimalust lahendada väikeseid õigekirjaülesandeid, panna kontrollteksti õigesti kirjavahemärgid ja selgitasid õigekirja ning kirjavahemärkide põhireegleid.

"Meil on meeles ka meie reisi sihtpunkt ja seepärast õpime me eesti keeles tervitama, head teekonda soovima ja pärima, kuidas vestluskaaslasel asjad edenevad," kirjutasid nad oma sõnumis.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Tallinn on esimene linn väljaspool Venemaad, millest on saanud õppeürituse "Totalnõi diktant" pealinn. 2018. aastal oli etteütluse pealinnaks Vladivostok, mis võitis selle tiitli veebihääletusega.

Tallinn tõusis võistluses "Totaalse etteütluse pealinna" tiitlile liidrigruppi >>

Tookord kirjutas etteütlust üle 227 000 inimese 1021 linnast 76 riigis. Eesti pealinnas toimus "Totalnõi diktant-2018" 3 kohas, kus osales kokku üle 2700 huvilise. 35 osavõtjat Eestis kirjutas etteütluse ideaalselt - hindele "väga hea".

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Tallinnas kogus ülemaailmne etteütlus 2500 osalejat

Peamised teemad