03:41 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
11220

Keskerakond, EKRE ja Isamaa arutasid ühisel konsultatsioonil majandusküsimusi. Eesti inimestele soovitakse pakkuda investeerimisvõimalust riigi äriühingutesse.

TALLINN, 20. märts — Sputnik. "Tallinna Sadama vähemusaktsiate börsile viimine andis Eesti inimestele ja pensionifondidele võimaluse investeerida riigiettevõttesse. Soovime seda teed jätkata," vahendab Pealinn Keskerakonna esimeest Jüri Ratast.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul võetakse suund ettevõtjate halduskoormuse ning bürokraatia vähendamisele. "Samuti on meie kõigi jaoks oluline kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine üle Eesti." 

EKRE pikett Tallinnas, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sisserändepoliitikas järgitakse majandusele ja ühiskonnale kasulikku ning ranget joont. "Oleme arutanud eile ja täna peamiselt ettevõtluse, transpordi ja taristu teemasid," ütles Jüri Ratas. "Lähme edasi energeetika, keskkonna, e-riigi ja tehnoloogiaga."

Maksukoormus ei tõuse

Arutati ettevõtlus- ja maksukeskkonda, kaasavat majandust ja tööturgu. Erakondade põhimõte on maksukoormust mitte tõsta, kuid täpsemalt selguvad maksuküsimused edasistel konsultatsioonidel.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas sõnas, et erakonnad töötavad Eesti majanduskasvu potentsiaali ning avaliku sektori efektiivsuse tõstmise nimel. "Seisame rahvusvaheliselt tunnustatud hea ja konkurentsivõimelise ettevõtluskeskkonna eest," kinnitas Ratas.

Samuti lepiti kokku osade riigi äriühingute vähemusosaluse börsile viimises, arvestades rahvaaktsia põhimõtetega. "Tallinna Sadama vähemusaktsiate börsile viimine andis Eesti inimestele ja pensionifondidele võimaluse riigiettevõttesse investeerida. Soovime seda teed jätkata," sõnas Ratas. Konkreetsed riigifirmad, mille vähemusaktsiad on mõistlik börsile viia, selguksid hiljem.

Vähem bürokraatiat

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul võetakse suund ettevõtjate halduskoormuse ning bürokraatia vähendamisele. "Selleks rakendame andmete kogumisel ettevõtjatelt ühekordse küsimise põhimõtet. Samuti on meie kõigi jaoks oluline kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine üle Eesti." Seeder tõstis eriliselt esile, et eilsetel konsultatsioonidel saadi kokkuleppele sisserändepoliitikas.

"Otsustati, et Eesti sisserändepoliitika jääb konservatiivseks, kuid seisame seejuures tugevalt ka ettevõtluse, sealhulgas iduettevõtete arengu eest," ütles Seeder.

EKRE esimehe Mart Helme sõnul lepiti eile kokku, et järgitakse Eesti majandusele ja ühiskonnale kasulikku ning ranget sisserändepoliitikat, samuti tõhustatakse kontrolli illegaalse immigratsiooni üle ning vaadatakse üle need sisserändekvoodi erandid, mida kuritarvitatakse.

"Võimalik koalitsioon peab vajalikuks renditööjõu kasutamise täpsemat reguleerimist ja kontrolli ning eelistab võõrtööjõule eestlaste tagasipöördumist ning toetab riiklike meetmetega passiivsete inimeste tööhõivesse kaasamist," ütles Helme.

Konkurentsivõimeline ettevõtluskeskkond

Ratase sõnul jõuti ühisele arusaamale, et Eesti inimesed peaks Eestisse naasma, mis tähendab konkurentsivõimelist ettevõtluskeskkonda.

Helme sõnul jõuti üllatavalt kergesti kokkuleppele range migratsioonipoliitika jätkamises.

"Kuigi meil oli mõningaid vaidlusi selle üle, missuguseid erandeid me peaksime üle vaatama – praegu on sisserändekvoodi osas 18 erandit, pärast mõningaid arutelusid leidsime ka nende puhul, et senised immigratsiooni augud tuleb kontrolli alla võtta," ütles Helme. "Selles mõttes ma olin tõesti väga meeldivalt üllatatud meie partnerite heast tahtest meie murekohtadega arvestada."

Helir-Valdor Seeder tundis heameelt selle üle, et kõiki neid häid asju, mida kolleegid rääkisid majanduse, transpordi, taristu peatüki all, püütakse saavutada nii, et ei kehtestata uusi ega tõsteta olemasolevaid makse. "Et me säilitame ja maksukeskkonna stabiilsuse ja ettearvatuse," ütles Seeder. Seeder arvab, et see on ettevõtluse seisukohalt väga oluline ning peab ühtlasi riigieelarve tasakaalus hoidmist heaks eesmärgiks, mida loodav koalitsioon ellu püüab viia.

Riigiettevõtted börsile

"Riigile peaks jääma ainult strateegilised ettevõtted," ütles Seeder. "Me vaatame läbi olemasolevad ettevõtted, mis veel on võimalik börsile viia. Ja eks me arutame. Neid riigiettevõtteid on ju mitmeid, mida tasub kaaluda."

Aktsiisid, nagu ka enamus maksupoliitilisi muudatusi jäävad lõpuarutelu tarvis. "Sellepärast, et kõikidest erinevatest peatükkidest, olgu ta keskkonnateema, perepoliitika või muud teemad, tulevad ka maksupoliitilised ettepanekud ja need oleks mõistlik lõpus koos läbi vaadata, arvestades nende mõju eelarvele," täpsustas Seeder.

Erisused sisserände puhu

"Meil on olnud mõned ülikoolid – Euroülikool ja Mainori kõrgem kool, mis on kuritarvitanud oma üliõpilaste maaletoomise õigust - suur osa nende õpilastest on tudengite hulgast väga kiiresti kadunud ja on osutunud siin illegaalideks või ka naaberriikides kinni püütud ja siia tagasi saadetud – ühesõnaga on nendega tekkinud väga suuri probleeme," rääkis Helme.

"Me tahame ikkagi üle vaadata, et selliseid migratsioonipumpasid ei oleks. Me teame ka väga hästi, et näiteks muusikaakadeemias juba aastaid on laste muusikakooli esimeste klasside tasemel üliõpilasi Hiinast, kelle kääksutamise ja kõõrutamisega sealsed õppejõud sõna otseses mõttes vaeva näevad, et neist natukenegi asja saaks. Et noh, see ei peaks olema tase, millega me oma kvalifitseeritud õppejõudude oskusi kulutame."

Maksuküsimused tulevad läbirääkimistel veel kord lauale

"Mul on teile palve, lugupeetud ajakirjanikud, ärge levitage libauudiseid ja kui te millestki kirjutate nagu näiteks abordi teemal, siis keegi ei ole nendel aruteludel abordi keelustamisest rääkinud," väitis Helme. "Meie eesmärk oli rahastamine nõustamisse suunata. Nüüd me saavutasime kokkuleppe, me suurendame rahastamist. Aga samal ajal on riigieelarves selleks ka vahendeid - me ei pea riigipoolset rahalist toetust kaotama." 

Helme räägib, et nad ei taha midagi keelustada. "Me tahame midagi väga inimlikku. Et looteid ei tapetaks. Et selleks oleks meil nõustamissüsteem, mis aitab seda ära hoida. Et sünde oleks Eestis rohkem ja et need sünnid oleks terved. Kui see on mingi ebamõistlik, ebamoraalne ja kuidagi naisi alandav suhtumine, siis vabandust…"

Ratas ütleb, et loodav koalitsioon usaldab Eesti ülikoole ning soovib nendega head koostööd.

Kolmikliit arutas ka otsedemokraatia küsimusi - Ratase sõnul töö selles vallas jätkub.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Kolm erakonda jõudsid kokkuleppele spordi, kultuuri ja noorsootöö punktides
Tagid:
koalitsioon, Isamaa, Keskerakond, EKRE

Peamised teemad