01:38 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
14730

Juhul kui suurimad pangad langetavad otsuse rahapesuskandaali pärast Eestist lahkuda, tuleb riigipangal tõsiselt pingutada, et paanikat vältida, leiab Eesti majandusteadlane.

ТАLLINN, 21.märts — Sputnik. Säärane stsenaarium on tõenäoline, juhul kui Baltimaades tegutsevad suurimad Rootsi pangad Swedbank ja SEB, kes hõlmavad Eestis üle 50% turust, riigist lahkuvad. Seesugust muret on väljendanud Eesti Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ning samas võtmes on sõna võtnud ka Läti finantsjärelevalve juht Peters Putninš. 

Sputnik Eesti palus majandusteadlast Vladimir Vaingorti sel teemal oma arvamust avaldada. Tema täheldas, et juhul kui niisugune sündmustekäik tõesti aset leiab, toob see muidugi kaasa olulisi kaotusi, eriti kui tolle otsuse langetavad mõlemad pangad. On ju Skandinaavia pangad rahalises mõttes küllaltki kindlustatud finantsinsasutused, millest annavad tunnistust nende madalad hoiuseintressid.

"Hoiuseintresid aga on sisuliselt raha ostmise hinnaks," märkis Vaingort, selgitades, et kui need on madalad, siis tähendab see, et lisaraha hankimiseks neil pankadel vajadust ei ole. Ja mis juhtub sel sel juhul riigi pangandusvaldkonnas, kui nad tõesti otsustavad lahkuda, ja kuivõrd, mil määral on rahaliselt kindlustatud teised Eestis tegutsevad pangad, seda on raske öelda.

Tuleb vältida paanikat hoiustajate hulgas

Kõik sõltub suuresti riigipanga läbimõeldud tegutsemisest, sest rahandusvaldkonnale kõige kurvemaks on paanika seoses arveldusarvete, laenude jm ülekandmisega. Seetõttu peavad Eesti Pank ja Finantsinspektsioon juhul, kui midagi sellist järsku juhtub, välja töötama läbimõeldud üleminekuoimingud.

"Kui inimesed on mures oma laenude pärast, siis keegi ostab need mõistagi üles, hoiused kanduvad samuti kusagile üle," ütles Vaingort, selgitades, et lahkuvad pangad järjekindlalt ja täielikult täitma oma kohustused elanikkonna ees.

Majandusteadlane rõhutas veel kord, et väljatöötatud üleminekutoimingud peavad saama maksimaalselt põhjendatud, et välistada igasugune võimalus rahaturul paanika tekkimiseks.

Ekspert nentis, et praegust olukorda üledramatiseerida siiski ei tasu. Esiteks on uurimine Swedbanki puhul, kelle suhtes on tekkinud kahtlusi rahapesus, veel käimas ja enne selle lõpulejõudmist vaevalt küll mingit otsust vastu võetakse.

Teiseks, isegi kui hüpoteesina ete kujutada, et kahtlused leiavad kinnitust ja panga lahkumine osutub vältimatuks, siis hoolikalt läbimõeldud toimingud arveldusarvete ja laenude üleviimiseks teise finantsasutusse koos samaaegselt kogu selle protseduuri põhjaliku selgitamisega inimestele neutraliseerib võimalikud negatiivsed tagajärjed.

Luminor pank alustab suurkoondamisega >>

Vladimir Vaingort väljendas veendumust, et Eesti Pank ja Finantsinspektsioon saavad sellega hakkama.

Kes tegeles rahapesuga – uurimine käib

Kuu aega tagasi analüüsisid Rootsi avaõigusliku televisiooni SVT ajakirjanikud andmeid Swedbanki pangaülekannete kohta, mis toimusid aastail 2007 – 2015, ja jõudsid järeldusele, et mõned neist on seotud teatud arvetega, mis olid avatud Danske Banki Eesti filiaalis, keda süüdistatakse ulatuslikus rahapesus.

Swedbankil lasub kahtlus Danskega seotud rahapesus, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Skandaalist Danskega teatas Sputnik Eesti juba läinud 2018. aasta suvel. Siis sattusid peaaegu kõik residentide ülekanded viimase kümne aasta jooksul Danske Banki Eesti osakonnas kogusummas 200 miljardit eurot kahtluse alla. Tulemusena tegi Eesti Finantsinspektsioon Danske Bankile ettekirjutuse kaheksa kuu jooksul Eesti osakond sulgeda.

Varem on Swedbanki juhtkond eitanud igasuguseid sidemeid rahapesus kahtlustatavate ettevõtetega, kuid Rootsi SVT ajakirjanike poolt tõstetud kära osutus sedavõrd jõuliseks, et kuu aega tagasi alustasid Rootsi ja Eesti finantsinspektsioonid nende Swedbankile esitatud süüdistuste ühist läbivaatamist, mille tulemustest oleneb suurel määal selle panga saatus Eestis.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)

Samal teemal

Luminor sulgeb Tallinnas Hobujaama pangakontori
Tagid:
rahapesu, pangasüsteem, pangandus, pangad

Peamised teemad