01:04 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Uudised
lühendatud link
Droon (39)
108 0 0

Brüssel hakkas jagama Euroopa Kaitsefondi vahendeid, alustades saja miljoni euro eraldamisest Eurodrooni loomisele ja 25 miljoni eraldamisest "tuleviku tehnoloogiatele".

TALLINN, 21. märts - Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Komisjon on alustanud rahaliste vahendite eraldamist kaitseprojektidele, eelistades lahingudroonide, täppisrelvade ja luuretehnika loomist. Brüssel lubab keelduda raha eraldamisest rahvusvaheliste konventsioonidega keelustatud relvade arendamiseks.

Soome suurärimees: Eestit ei ole võimalik kaitsta, kui Soome pole NATOs >>

Euroopa Liit investeerib esimest korda oma ajaloos relvastusse. Euroopa Komisjoni pressiteenistuse teatel eraldati esimesed 525 miljonit eurot rahvusvaheliste kaitseprojektide kaasrahastamiseks.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et praegu moodustatav EL kaitsefond hakkab tulevikus käsutama tõenäoliselt umbes 13 miljardit eurot, mis eraldatakse sõjaliseks arenguks ja teadustööks, riiklike relvade ja varustuse prototüüpide arendamise, katsetamise ja sertifitseerimise kaasrahastamiseks.

Soome kaitsevägi loob eraldi drooniüksuse, illustreeriv foto
© Fotolia / Chirnoagarazvan

Euroopa Komisjon valis välja 21 projekti, mille valiku erapooletuse mitmed Euroopa väljaanded kahtluse alla seadsid, sest ekspertkomisjonidesse kuulusid Brüsselist rahalist toetust saanud kaitsetööstusettevõtete esindajad.

Kuidas asjad ka poleks, sai EL prioriteediks läbimurdeliste kaitsetehnoloogiate arendamine ja "keskmisel kõrgusel pikaajaliselt lendava õhusõiduki" projekt, mida meedias nimetatakse "Eurodrooniks".

Tagatiseks pole NATO, vaid Euroopa sõjaline koostöö

Raha saavad ka massihävitusrelvade ja "võõraste" droonide küberneetiliste avastamise süsteemide loomise projektid ja suure tabamistäpsusega suurtükisüsteemid, küberneetilised luure- ja turvasüsteemid, koostalitlusvõimeliste ja töökindlate sidesüsteemide loomine.

Rahvusvaheliste konventsioonidega keelatud relvade ja sõjandustehnoloogiate arendusprogrammidele ELi siseturu, tööstuse, ettevõtluse ning väikese ja keskmise suurusega ettevõtte volinik Elzbet Bienkovska kinnitusel EL kaitsefondist raha ei anta.

Euroopa teadlased peavad Eestit võidurelvastumise eestvedajaks >>

"Kaitsealane koostöö on ainus viis, kuidas tagada eurooplaste julgeolek üha ebastabiilsemas maailmas," kommenteeris EL tööhõive, majanduskasvu, investeeringute ja konkurentsivolinik Jyrki Katainen, kes esindab EL täitevvõimus neutraalset Soomet.

Kuid see ei saa olla ainus seletus, miks Katainen nimetas ELi julgeoleku peamiseks tagatiseks mitte Euroopa-NATO allianssi, vaid Euroopa riikide sõjalist koostööd: "Me teeme sellest tööst oma osa. Ühisprojektid saavad tegelikkuseks. Euroopa kaitse on muutumas reaalsuseks. Selle eduka kogemuse põhjal suurendame fondi rahastust, et luua 2021. aastaks täisväärtuslik Euroopa kaitsefond."

"Selleks et tagada Euroopa võime kaitsta oma kodanikke, on meil vaja kõige arenenumat kaitsevarustust ja tehnoloogiat sellistes valdkondades nagu tehisintellekt, droonid, satelliitside ja luuresüsteemid," toetas Elzbieta Bienkovski kolleegi. "EL investeerimisprogrammi käivitamisega liigume me ideedelt konkreetsetesse projektidesse, tugevdame meie kaitsetööstuse konkurentsivõimet."

Loomulikult peetakse silmas EL riikide tööstust, samuti Ühendkuningriiki, mis varsti ELst lahkub, kuid "teeb ELga kaitsevaldkonnas tõhusalt koostööd."

Seega püüab Euroopa koondada Euroopa Liidu riikide sõjaliste eelarvete kulud, kui neilt neid mitte ära võttes, siis vähemalt kärpides Euroopa tellimuste mahtu Ameerika Ühendriikide ettevõtetelt.

Teema:
Droon (39)

Samal teemal

Eesti ettevõtjad võivad toota sõjarelvi
Eesti aplodeerib USA droonile
Eesti võib endale Euroopa relvatööstuse pirukast tüki ampsata
Eesti osaleb Euroopa "tapjaroboti" arendamises
Tagid:
julgeolek, rahastus, fond, kaitse, droon, EL

Peamised teemad