19:15 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Uudised
lühendatud link
91 0 0

Tänavuaastase veepäeva teemaga ("Leaving no one behind") soovib ÜRO muuhulgas teadvustada, et maailmas on 2,1 miljardit inimest, kelle kodus puudub puhas joogivesi ning 4 miljardit on kannatanud aastas vähemalt ühe kuu veepuuduse käes.

TALLINN, 22. märts — Sputnik. 22. märtsil tähistatakse ÜRO eestvedamisel rahvusvahelist veepäeva, mille eesmärk on pöörata tähelepanu olulistele veeprobleemidele maailmas. Tänavune veepäev keskendub sellele, et kõigi inimeste jaoks oleks puhas vesi ühtemoodi kättesaadav, teatas Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeeriumi veeosakonna juhataja Karin Krooni sõnul on Eestis veemajandus üldiselt heas seisus, sest joogiveepuhastusseadmetesse ja reoveepuhastitesse on palju investeeritud.

Kraanivee joojate osakaal püsib kõrge >>

Eesti veekogudest on üle 60% heas seisundis ja põhjavee hea seisundi osakaal on ca 80%. "Eestis on aga umbes 200 000 inimest, kellel pole ligipääsu ei ühisveevärgile ega ühiskanalisatsioonile. Need inimesed peavad ise hea seisma selle eest, et nende kaevud oleks korras ja vee kvaliteet kontrollitud," ütles Kroon.

Eestis on puhas joogivesi inimestele kättesaadav, kuid ainult keskkonnahoidlik kasutamine tagab selle, et vett jätkub ka tulevastele põlvkondadele.

Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Mari Kala ja vee peaspetsialist Elina Leiner märkisid, et inimesed saavad vee kaitseks ka omalt poolt üsna palju ära teha.

Vee-ettevõtted: esmalt peab vastutama saastaja ehk tööstus >>

Näiteks, puhastusvahendeid ostes peab valima loodussõbralikumaid ja fosfaadivabu tooteid. Torustike ummistuste likvideerimisel peab eelistama mehaanilisi vahendeid kemikaalidele.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

WC-pott ei ole prügikast, sestap ei tohi valada ohtlikke kemikaale, ravimeid ja muid jäätmeid kraanikausist ega WC-potist alla. Peab katsetama orgaanilist aiandust ning loobuma mineraalväetiste ja keemiliste tõrjevahendite kasutamisest, kasutama komposti sünteetiliste väetiste asemel.

Oma majapidamise tarbeks rajatud joogiveekaevu ümbrus peab hoidma vähemalt 10 meetri ulatuses puhas – nt autopesu- ja remont, välikäimla, väetisekotid, sõnnikuhunnik jms võib ohustada kaevuvee kvaliteeti.

Keskkonnaametilt on võimalik tellida veeteemalisi õppeprogramme, mis sobivad hästi veepäeva tähistamiseks. Tellimiseks tuleb ühendust võtta Keskkonnaameti maakondliku keskkonnaharidusspetsialistiga.

Kas meie joogivesi võib tervist ohustada >>

Äsja valmis Euroopa Komisjonil ülevaade Euroopa Liidu vete seisundist ja hinnang riikide veepoliitika rakendamisest. Aruanne on leitav komisjoni kodulehel.

Selle kohaselt on ka Euroopa Liidu üleselt ligikaudu 80% põhjaveest saavutanud hea seisundi, kuid pinnaveekogudest on heas seisundis kõigest 40%.

Seisundi paranemisele on kaasa aidanud eelkõige reovee täiendav kokkukogumine ja reovee puhastamise moderniseerimine ning paisutatud jõgede kaladele läbipääsetavaks muutmine. Endiselt on probleeme aga veekogude liigse toitainete ja ohtlike ainete sisaldusega. Uueks tõstatuvaks murekohaks on ravimijääkide leiud keskkonnas.

Veepäeva tähistatakse alates 1993. aastast, mil ÜRO Peaassamblee kuulutas 22. märtsi ülemaailmseks veepäevaks. Rahvusvahelise veepäeva ametlik koduleht.

Samal teemal

Tallinna Vesi läks Eesti vastu Euroopa Inimõiguste Kohtusse
Kiisler: reostus on maailma suurim terviserisk
Riigikontroll: põhjavee saastumine nitraatidega on kasvanud
Keemiareostuse piirkonnas tuleb kaevuvett jälgida
Tagid:
kuupäevad, keskkond, Keskkonnaministeerium, vesi, joogivesi

Peamised teemad