21:12 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
34322

Üks kuulsamaid poliitikuid Eestis, kes oli riigi iseseisvuse taastamise juures, endine Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar meenutas eestlastele venelaste rolli riigi ajaloos.

TALLINN, 25. märts — Sputnik. Eesti dokumentaalfilm avaldas oma YouTube’i kanalil tema esinemises eestikeelse video.

"Ma tahaksin natuke rääkida venelaste rollist Eesti ajaloos. Mul on kahju, et sellest on nii vähe teada ja mõned ilmselt ei tahagi midagi teada," alustas Edgar Savisaar.

"Tahaksin alustada X sajandist. Kas teadsite, et vene õigeusk ilmus Eestisse palju varem kui ristisõdijate poolt toonud katoliiklus?" küsis Savisaar.

Poliitik ütles, et Kirde-Eestis asub Olgino küla, mis on nime saanud vürstinna Olga järgi, kes legendi järgi tõi Eestimaale õigeusu varem kui tema lapselaps (Vladimir – Toim.), Venemaa ristimisega kuulsaks sai.

Savisaar meenutas ka Loodearmeed, kelle rollist Eesti ajaloos ei teata praktiliselt midagi.

Savisaar on seisukohal, et kui meil ei olnuks Loodearmeest liitlast, ei oleks meil sellist Tartu rahu ja selliseid tingimusi, mis me lõpuks saime.

Küüditamisest rääkides rõhutas Savisaar, et Siberisse ei saadetud mitte ainult eestlasi, vaid ka venelasi. Need olid inimesed, kes põgenesid pärast 1917. aastat Venemaalt Eestisse, kuid kelle NKVD lõpuks kätte sai, meenutas ta.

Poliitiku sõnul osalesid Eesti iseseisvuse taastamise käigus aastatel 1990-1991 vaid 4-5 tuhant ligi 600 tuhandest eesti venekeelsest elanikust Toompeal Interrinde poolel *, samal ajal kui Moskvas kogunes iseseisvuse toetamiseks pool miljonit inimest. 

"Nii et tasub mõelda venelaste rollile, kes aitasid taastada meie suveräänsuse nüüd, samuti varasematelgi ajaloolistel murranguhetkil. On vale mõelda, et nad on teisejärgulised inimesed. Nad on täpselt samasugused, kui meiegi. Pidagem nendest lugu," lõpetas Savisaar oma kõne.

Miks Eesti parlamendis on vähe venelasi
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, osales Edgar Savisaar 24. veebruaril Eesti Vabariigi iseseisvuspäeval valgekaartlaste  Loodearmee sõdurite mälestusteenistuseд ja pani lilled pealinna Kopli pargis asuva monumendi juurde.

1918. – 2020. aastate Vabadussõja kõige kriitilisemal hetkel lõid valgekaartlased tagasi Punaarmee rünnakud Narvale, mis mõnede ajaloolaste ja poliitikute sõnul sundiski bolševikke tegema Eesti suhtes rahulepingu märgatavate territoriaalsete ja muude järeleandmistega.

* Poliitiline liikumine Eestis, mis oli vastu NSV Liidust lahkumisele ja vabariigi iseseisvumisele.

Samal teemal

Riigikohus vabastas Edgar Savisaare kohtu alt
Tagid:
Edgar Savisaar, eestlased, venelased, Venemaa, suveräänsus, taasiseseisvuspäev, Iseseisvuspäev, Eesti Vabariik

Peamised teemad