14:30 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Uudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
93 0 0

USA riigisekretär Mike Pompeo ütles esmaspäeval oma Venemaa kolleegile, et Ameerika Ühendriigid "ei jää käed rüpes pealt vaatama", kuidas Venemaa jätkab oma väeüksuste saatmist Venezuelasse, et aidata president Nicolas Madurot, kirjutab Washington Post. President Trump on korduvalt rõhutanud, et Venezuela suhtes on võimalik kasutada kõiki võimalusi, sealhulgas sõjalist sekkumist.

TALLINN, 26. märts — Sputnik. Riigisekretär Mike Pompeo ütles esmaspäeval oma Venemaa kolleegile, et Ameerika Ühendriigid "ei jää käed rüpes pealt vaatama", kuidas Venemaa jätkab oma väeüksuste saatmist Venezuelasse, et aidata president Nicolas Madurot, vahendab portaal Inosmi ajalehe Washington Post.

Pompeo ja Venemaa välisministri Sergei Lavrovi vahel toimus telefonivestlus pärast seda, kui ilmusid teated, et Venezuela tähtsamas lennujaamas maandus vähemalt kaks Venemaa õhujõudude lennukit, mille pardal oli kaitseministeeriumi kõrge ülem ja sadu sõjaväelasi. Ameerika Ühendriigid ja kümned teised riigid on Venezuela ajutise presidendina tunnistanud opositsiooni kontrollitava Rahvusassamblee juhti Juan Guaidod, kuid Madurol on siiski õnnestunud võim oma käes hoida.

Prankerid Vovan ja Lexus tõmbasid Guaido haneks>>

Ameerika Ühendriigid ei ole praeguse olukorraga rahul, sest katsed veenda Venezuela sõjaväge opositsiooni poolele üle minema ja asuma toetama Guaidod, ei ole andnud märkimisväärseid tulemusi, vaatamata sellele, et tuhanded Maduro režiimi vastu protestijad tulevad toidu, vee ja arstiabi puuduse tõttu tänavatele. Sõjaväelased ja Madurot toetavad relvarühmitused kasutavad Guaido toetajate vastu üha enam jõudu.

Trumpi administratsioon süüdistab Maduro peamisi sponsoreid - Venemaad ja Kuubat - sekkumises režiimi säilitamiseks. "Madurot toetavate Venemaa sõjaväelaste jätkuv saabumine pikendab valdavalt Guaidod toetava Venezuela rahva kannatusi," öeldakse Ameerika avalduses. Pompeo kutsus Venemaad üles "loobuma oma mittekonstruktiivsest käitumisest ja ühinema teiste riikidega, kes soovivad Venezuela rahvale paremat tulevikku".

Venemaa välisministeerium teatas, et telefonivestlus toimus Pompeo algatusel ja et riigisekretäri huvitasid Venezuelat ja Süüriat puudutavad "konkreetsed küsimused". Venemaa avalduses ei mainita otseselt sõjaväelennukite saabumist Venezuelasse, kuid Lavrov rõhutas, et "Washingtoni katsed korraldada Venezuelas riigipööret ja ähvardused seadusliku valitsuse vastu on vastuolus ÜRO hartaga ja hinnatavad otseseks sekkumiseks suveräänse riigi siseasjadesse".

Venemaa Julgeolekunõukogu juht Nikolai Patrušev süüdistas esmaspäeval, 25. märtsil Izvestiale antud intervjuus Trumpi administratsiooni "USA majandushuvide edendamises" ja püüdes "hõivata Venezuela nafta". Patrušev ütles eelmisel kuul, et Ameerika Ühendriigid paigutavad sõjaväelasi Kolumbiasse ja Puerto Ricosse, valmistades ette sõjalist sekkumist Maduro kukutamiseks.

Venezuela presidendi tapmiskatse tunnistati terroriaktiks>>

USA president Trump on korduvalt öelnud, et Venezuela suhtes kaalutakse kõiki võimalusi, sealhulgas sõjalist sekkumist. Administratsiooni esindajad aga väidavad, et USA-l ei ole täna sõjalise jõu kasutamise plaane ning et Ameerika on oma poliitikas keskendunud diplomaatilise ja majanduslikele meetmetele ning tugevdab sel eesmärgil sanktsioone. Sel kuul evakueeris Ameerika Venezuelast oma diplomaatilise personali.

Viimastel nädalatel on üha enam kinnitamata teateid, et Venezuelasse saabuvad Venemaa tegevväelased ja lepingulised sõjaväelased. Laupäeval teatas Caracase kohalik reporter Javier Mayorca Twitteris Venemaa lennuki maandumisest Caracases, mille pardal oli umbes 100 sõjaväelast ja maavägede staabiülem Vassili Tonkoškurov. Lennuki järel maandus teine transpordilennuk 35 tonni sõjatehnika ja varustusega. Lennuliikluse jälgimise veebisaitidel on teatatud, et need lennukid tõusid õhku Venemaa sõjaväelennuväljadelt.

Venemaa süüdistas USA-d Venezuela suveräänsusesse sekkumises>>

Vene relvajõudude Kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov
Пресс-служба Минобороны РФ

Venemaa ei ole teinud nende lendude kohta ametlikke avaldusi, kuid riigi uudisteagentuur Sputnik teatas esmaspäeval, "nimetamata diplomaatilistele allikatele Caracases" viidates, et Venemaa sõjaväelased saabusid sinna osalema "kahepoolsetel konsultatsioonidel" Maduro valitsusega. Detsembris saatis Venemaa Venezuelasse mõneks päevaks kaks kaugtuumapommitajat, et osaleda mõne päeva kestvatel ühisõppustel.

Venemaa ja Hiina blokeerivad ÜRO-s USA ettepanekuid rahvusvaheliste sanktsioonide kehtestamiseks Venezuela suhtes.

Riigipöördekatse Venezuelas

Jaanuaris algas kogu riigis protestidelaine praeguse presidendi Nicolas Maduro vastu, kes taasvaliti riigipeaks eelmise aasta märtsis. 23. jaanuaril kuulutas parlamendi spiiker Juan Guaido end "ajutise valitsuse ajutiseks riigipeaks". Seda sammu toetas USA ja mitmed teisedki riigid. Nad nõudsid, et Maduro ei lubaks opositsiooni vastu jõudu kasutada.

Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina >>

24. jaanuaril lahkus enamik Ameerika diplomaate ja saatkonna töötajaid Venezuelast. Pompeo ütles, et Washington ei tunnista enam Maduro juhitavat valitsust, kes omakorda teatas diplomaatiliste suhete katkestamisest Ameerika Ühendriikidega.

Ameerika Ühendriigid kehtestasid sanktsioonid Venezuela riigifirma PDVSA vastu. Firma varad ja seitsme miljardi dollarit on USA jurisdiktsioonis blokeeritud.

Venezuela praegust liidrit toetavad nii Venemaa kui ka Mehhiko, Hiina, Türgi ja Indoneesia. Moskva nimetas Guaido "presidendistaatust" olematuks.

Venemaa välisministeerium mõistis otsustavalt hukka USA katsed moodustada Venezuela alternatiivne valitsus. Välisministeeriumis rõhutati, et lubamatu on provotseerida edasist lõhenemist Venezuela ühiskonnas.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
Mike Pompeo, Nicolás Maduro, Venemaa, USA, Venezuela

Peamised teemad