01:40 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
11101

2018. aasta lõpuks oli keskvalitsuse tulude puudujääk 236,5 miljonit eurot. See summa on enamvähem võrdne selle summaga, mis 2018. aastal kirjutati riigieelarvesse alkoholi, tubaka ja kütuseaktsiisi ning nendele kaupadele lisanduva käibemaksu laekumisena, kuid mis jäid laekumata.

TALLINN, 27. märts — Sputnik. Reformierakonna endine esimees ja endine peaminister Andrus Ansip ei pea õigeks, et Reformierakond pakuks peaministrikohta Keskerakonnale, et teha sellega ühine valitsus, vahendas ERR.

"Sellist pakkumist ma kuidagi loogiliseks pidada ei saa. Pakkuda peaministritooli teiseks jäänud erakonna esimehele, kes on Eesti riigi rahanduse ummikusse ajanud, on liiga palju. Selline käitumine ei vastaks rahva ootustele, mina ei oskaks seda Eesti inimestele seletada," ütles Ansip teisipäeval, 26. märtsil ERR-ile.

Reformierakonna esimees Kaja Kallase ütles esinemist ETV saates "Esimene stuudio", et Reformierakond ei ole arutanud peaministri kohast loobumise varianti, küll aga oleks ta isiklikult valmis seda kaaluma.

"See tunduks täiesti ebaloogiline, arvestades, et ma sain poole rohkem hääli ja me saime ka palju rohkem kohti, aga mina isiklikult, jättes kõrvale, et me ei ole seda tegelikult erakonnas arutanud, oleksin valmis seda kaaluma, jah. Aga ma ei ütle, et ma seda praegu saan teha, sest me ei ole seda arutanud," rääkis Kallas.

Kuna president Kersti Kaljulaid on öelnud, et ta teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale, siis kinnitas Kallas, et ei kavatse sellest võimalusest kohe loobuda ja kavatseb teha need pingutused, et parem alternatiiv väga selgelt sõnastada.

Ansipi sõnul on Eesti riigi rahaline seis täna nii keeruline, et kõik parteid peaksid kulukatest valimislubadustest loobuma.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine

Statistikaameti esialgsetel andmetel oli Eesti valitsemissektori eelarve puudujääk 2018. aastal 0,5% ja võlatase 8% sisemajanduse koguproduktist. 2018. aasta lõpus ületasid valitsemissektori koondeelarve kulud tulusid Maastrichti defitsiidikriteeriumi arvestuses 120,2 miljoni euroga. 2018. aasta lõpuks oli keskvalitsuse tulude puudujääk 236,5 miljonit eurot.

See summa on Ansipi sõnul enamvähem võrdne selle summaga, mis 2018. aastal kirjutati riigieelarvesse alkoholi, tubaka ja kütuseaktsiisi ning nendele kaupadele lisanduva käibemaksu laekumisena, kuid mis jäid laekumata.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Riigikokku valitud Põhja-Tallinna linnaosa vanem, Keskerakonda kuuluv Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase Kantar Emori uuringu järgi on Reformierakonna toetus 30%, EKRE toetus 18% ja Keskerakonna toetus 17%, vahendas Sputnik Eesti.

Küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

Eesti erakondade populaarsustabel, märts 2019. Turu-uuringute AS.

 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
läbirääkimised, Andrus Ansip, EKRE, Keskerakond, Reformierakond, Kaja Kallas, valitsus

Peamised teemad