17:40 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
11220

Refomierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga.

TALLINN, 30. märts — Sputnik. Kaja Kallase pöördumine Keskerakonna poole täismahus vahendas portaal Pealinn.

"Oleme jälginud Keskerakonna valitsuskoalitsiooni moodustamise kõnelusi Isamaa ja EKRE-ga.

Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt.

Kuivõrd sel nädalavahetusel toimub Teie erakonna volikogu, kus ilmselt arutatakse ka neid küsimusi, siis saadame teile põhimõtted, millele meie koostöö võiks baseeruda1. Meie valitsus kaitseks demokraatiat ja õigusriiki. Meie valitsus austaks sõna- ja ajakirjandusvabadust. Meie valitsus austaks mööndusteta kõikide Eestis elavate inimeste õigusi ja vabadusi.

1. Meie valitsus hoiaks Eesti julgeolekut kindlalt kaitstuna ning jätkaks vääramatult tugevate liitlassuhete arendamist Euroopa Liidus ja NATO-s.

2. Meie valitsus hindaks kõrgelt arstide, haridustöötajate, õiguskaitseorganite töötajate, ajakirjanike ja teiste heade Eesti inimeste südamega tehtud tööd. Me seisaks otsustavalt vastu poliitilisele retoorikale, mis halvustab erinevaid ühiskonna gruppe ja tekitab ühiskonnas hirmu.

3. Meie valitsus suudaks tegeleda Eesti ees seisvate tõsiste tulevikuväljakutsetega nagu majanduse konkurentsivõime tõstmine, teaduse rahastamine, arstiabi kättesaadavuse parandamine, tuleviku vajadustega arvestav haridussüsteem ja tööturg, keskkonnahoid, ringmajandus.

4. Meie valitsus parandaks eesti keele õppe kättesaadavust ning tegeleks eesti-ja venekeelse elanikkonna lähendamisega.

5. Meie valitsus kaitseks Eesti inimeste sääste ega lõhuks aastatega ehitatud pensionisüsteemi.

6. Meie valitsus hoiaks riigi rahanduse korras.

7. Meie valitsus baseeruks vastastikkusel lugupidamisel.

8. Moodustaksime valitsuse võrdsetel alustel nii valimislubaduste maksumuse kui ka valitsemisvastutuse jaotuse osas.

Esitame antud põhimõtted heas usus ja palume pakkumist arutada ning kaaluda läbirääkimiste alustamist valitsuskoalitsiooni moodustamiseks Reformierakonnaga.
Lugupidamisega ja vastust ootama jäädes,"

Kaja Kallas, Reformierakonna esinaine"

Ilustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Reformierakonna esimees Kaja Kallase ütles esinemist ETV saates "Esimene stuudio", et Reformierakond ei ole arutanud peaministri kohast loobumise varianti, küll aga oleks ta isiklikult valmis seda kaaluma.

"See tunduks täiesti ebaloogiline, arvestades, et ma sain poole rohkem hääli ja me saime ka palju rohkem kohti, aga mina isiklikult, jättes kõrvale, et me ei ole seda tegelikult erakonnas arutanud, oleksin valmis seda kaaluma, jah. Aga ma ei ütle, et ma seda praegu saan teha, sest me ei ole seda arutanud," rääkis Kallas.

Kuna president Kersti Kaljulaid on öelnud, et ta teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale, siis kinnitas Kallas, et ei kavatse sellest võimalusest kohe loobuda ja kavatseb teha need pingutused, et parem alternatiiv väga selgelt sõnastada.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase Kantar Emori uuringu järgi on Reformierakonna toetus 30%, EKRE toetus 18% ja Keskerakonna toetus 17%, vahendas Sputnik Eesti.

Küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Reformierakond, Keskerakond, valitsus, Kaja Kallas

Peamised teemad