14:59 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
96 0 0

Keskerakond, EKRE ja Isamaa volikogud teatasid ühisavalduses, et toetavad valitsusliidu moodustamist.

TALLINN, 30. märts — Sputnik. Erakonnad seadsid konsultatsioonidel eesmärgiks parandada inimeste heaolu igas Eestimaa piirkonnas, seisab avalduses. Mitme nädala jooksul on kokku lepitud ühised põhimõtted tervishoiu, hariduse ja kultuuri, välis- ning julgeolekupoliitika, maaelu, regionaalpoliitika ja muudes olulistes valdkondades, vahendas portaal Pealinn.

"Eesti peab olema kasvava rahvaarvuga, kaitstud, arenev, turvaline ja konkurentsivõimelise majandusega riik, kus on hoitud eesti keel ja kultuur. Demokraatlik õigusriik, kus on tagatud meie ühiskonnas olulised väärtused, inimõigused ja isikuvabadused, kus austatakse kõiki Eestimaal elavaid inimesi, nende vaateid ja arvamusi ning kuhu on oodatud tagasi kõik need, kes on siit lahkunud välismaale."

Kallas Keskerakonnale: koos koalitsioonis esindaksime Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt>>

Kolme erakonna loodav laiapõhjaline koalitsioon hõlmab nende sõnul erinevaid ühiskonnagruppe, et loetletud põhimõtete eest parimal moel seista, lähtudes seejuures otsedemokraatia põhimõtetest, kaasates otsuste langetamisel senisest tunduvalt enam Eesti inimesi.

"Vaatamata erinevatele seisukohtadele mitmetes küsimustes on osapooled otsinud ning leidnud vajalikke kompromisse. See on oluline demokraatia põhimõte ja näitab erakondade võimekust teha koostööd. Kolme erakonna volikogud tunnustavad ühisosa otsimist ja tööd, mida erakondade esimehed ja delegatsioonid käimasolevate kõneluste jooksul on teinud."

"Eesti Keskerakonda, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda ja Isamaa Erakonda valisid 2019. aasta riigikogu valimistel üle poole valimas käinutest, kes usaldasid meie kandidaate, vaateid, valimisplatvorme, tahet ja oskust anda enda panus Eesti arengusse. Riigikogu valimistel ei olnud õigeid ja valesid hääli, tähtsaid ja vähemtähtsaid valijaid," seisab avalduses.

"On mõistetav, et on nii neid, kes toetavad kolme erakonna kõnelusi kui ka neid, kes seda ei tee. Meie ühine eesmärk on esindada kõiki Eestimaa inimesi – nii neid, kes valimas käisid kui neid, kes erinevatel põhjustel valimistest osa ei võtnud."

Sputnik Eesti vahendas varem, et Refomierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga.

Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Reformierakonna esimees Kaja Kallase ütles esinemist ETV saates "Esimene stuudio", et Reformierakond ei ole arutanud peaministri kohast loobumise varianti, küll aga oleks ta isiklikult valmis seda kaaluma.

"See tunduks täiesti ebaloogiline, arvestades, et ma sain poole rohkem hääli ja me saime ka palju rohkem kohti, aga mina isiklikult, jättes kõrvale, et me ei ole seda tegelikult erakonnas arutanud, oleksin valmis seda kaaluma, jah. Aga ma ei ütle, et ma seda praegu saan teha, sest me ei ole seda arutanud," rääkis Kallas.

Kuna president Kersti Kaljulaid on öelnud, et ta teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale, siis kinnitas Kallas, et ei kavatse sellest võimalusest kohe loobuda ja kavatseb teha need pingutused, et parem alternatiiv väga selgelt sõnastada.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase Kantar Emori uuringu järgi on Reformierakonna toetus 30%, EKRE toetus 18% ja Keskerakonna toetus 17%, vahendas Sputnik Eesti.

Küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Kaja Kallas, Keskerakond, Reformierakond, EKRE

Peamised teemad