11:14 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
13410

President Kaljulaid sõidab aprillis Moskvasse, et avada pidulikult Eesti saatkonna renoveeritud hoone. Teisipäeval, 2. aprillil selgus ka, et Eesti riigipea taotleb kohtumist Vene presidendi Vladimir Putiniga.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Kauaaegne dilpomaat, eksvälisminister Marina Kaljurand ja riigikogu eelmise koosseisu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson väljendasid imestust president Kersti Kaljulaidi kavandatava Moskva-visiidi üle, vahendab ERR kolmapäevase Õhtulehe.

"Renoveeritud saatkonnahoone avamine ei ole piisav põhjus minna riiki, kuhu sind ei ole kutsutud," ütles sotsiaaldemokraat Kaljurand Õhtulehele, lisades, et presidendil "ei ole väärikas minna riiki, kellega meil puudub heanaaberlik suhe ja igapäevane välispoliitiline koostöö".

Nõutust väljendas ka Reformierakonna liige Marko Mihkelson, kelle hinnangul tuleb Kaljulaidi visiit "mõneti tühjalt kohalt ning nõuab ennekõike presidendi enda selgitusi".

Sputnik Eesti on teatanud, et president Kaljulaid sõidab 18. aprillil Moskvasse, et avada pidulikult Eesti saatkonna renoveeritud hoone. Varem märkis Kaljulaid, et on valmis Moskvasse minema alles pärast Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimist.

Nossovitš Kaljulaidi Moskva-visiidist: nii need asjad ei käi>>

Teisipäeval, 2. aprillil selgus ka, et Eesti riigipea taotleb kohtumist Vene presidendi Vladimir Putiniga. Vastav ametlik taotlus on Venemaa poolele saadetud.

Vene politoloog Balti meedia uurimiskeskuse direktor Aleksandr Nossovitš märkis portaaliga Sputnik Eesti rääkides, et "üldiselt need asjad nii ei käi".

"Diplomaatias ja rahvusvahelises suhtluspraktikas lepitakse kõigepealt kohtumine kokku ja alles pärast kokkuleppe saavutamist teatatakse visiidist," ütles ta.

Tema sõnul võivad välisriikide riigipeade visiidid olla erineva tasemega: ametlik, riiklik jne. Seda, et Eesti president tegi vastupidi, nimetas politoloog diplomaatilise protokolli seisukohalt "rumaluseks" ja ennustas, et riigipeade kohtumist ilmselt ei toimu.

Müllerson: Brüsseli kooskõlastuseta on Kaljulaidi kohtumisel Putiniga marginaalne roll>>

Kersti Kaljulaid ei suuda tõenäoliselt Vladimir Putiniga olulisi küsimusi lahendada, ilma neid eelnevalt Brüsseliga kooskõlastamata, kuid nende kohtumine on kontaktide loomiseks vajalik, lausus Rein Müllerson, endine Genfi Rahvusvahelise Õiguse Instituudi president (2015-2017) ja Tallinna Ülikooli professor oma kommentaaris Sputnik Eestile.

Ta leiab, et mõlemal poolel on, millest rääkida ja seetõttu hindab ta sellist sammu positiivselt.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse>>

Üldiselt, ei saa Müllersoni sõnul nii lühikese etteteatamisega korraldatud kohtumine kuigi resultatiivseks osutuda.

"Kasvõi ainult seetõttu, et Eestil puudub iseseisev välispoliitika – see dikteeritakse Brüsselist. Ma ei mõtle mitte niivõrd Euroopa Liitu kui just NATO-t," ütles Müllerson, lisades, et ilma nendega kooskõlastamata ei hakka Kersti Kaljulaid lahendama küsimusi, mis nõuavad radikaalset lähenemist.

Venemaa president Vladimir Putin ei ole veel Eesti Vabariigi presidendiga kohtunud. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov märkis, et ta ei saa sellise kohtumise võimalust välistada.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Tagid:
Rein Müllerson, saatkond, Moskva, Vladimir Putin, president, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad