05:23 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
83 0 0

USA president Donald Trump kiitis teisipäeval NATO rahastamise kasvu liitlaste poolt, mida nimetas tohutuks edasiminekuks.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Ühendriikide presidendi sõnul on 28 NATO liikmesmaad peale Ühendriikide suurendanud alates 2016. aasta lõpust "2020. aasta alguseks" kaitsekulutusi 100 miljardi dollari võrra, vahendas ERR.

"Tohutuid edusamme on tehtud ja NATO on nüüd palju tugevam. Inimesed maksavad nüüd ja ma olen väga õnnelik," ütles Trump ajakirjanikele pärast kohtumist NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga. 

"Viimase kahe aasta jooksul oleme peasekretäriga kasvatanud väga tugeva töösuhte ja see on olnud nii hea kui võimalik. Me mõlemad soovime kindlustada, et NATO suudab tegeleda erinevate ohtudega, millega allianss praegu silmitsi seisab," rääkis Trump.

Washingtonis tähistatakse NATO 70. aastapäeva

3. ja 4. aprillil tähistatakse Washingtonis välisministrite kohtumisega NATO 70. sünnipäeva. Kohtumine algab täna, 3.aprillil piduliku vastuvõtuga Põhja-Atlandi lepingule allakirjutamise 70. aastapäeva tähistamiseks. Lisaks esineb NATO peasekretär Jens Stoltenberg USA Kongressile, edastas Välisministeerium.

"Kiiremini, rohkem, tugevamalt": NATO panustab Musta mere militariseerimisele >>

Kohtumine annab homme, 4. aprillil võimaluse arutada suhteid Venemaaga, sealhulgas INF leppe rikkumise mõju NATO julgeolekule ja edasisi samme. Heaks kiidetakse Musta mere julgeolekut tugevdavate meetmete pakett, sealhulgas täiendav toetus Ukrainale ja Gruusiale.

Lisaks on päevakorras võitlus terrorismi vastu ja strateegilise julgeoleku küsimused. Arutatakse võimalusi NATO tegevuseks Põhja-Aafrikas, Lähis-Idas ja Afganistanis ning NATO panust terrorismivastasesse võitlusse.

Kohtumise töölõuna on pühendatud atlandiülestele suhetele ja eesmärgile kinnitada üle liitlaste pühendumus kaitsekulude saavutamisele 2% SKTst.

Kohtumisele eelneb mõttekodade konsortsiumi (Atlantic Council, GMF, MSC) korraldatav konverents ning CEPA (Center for European Policy Analysis) foorum.

Eesti delegatsiooni juhib kohtumisel asekantsler Paul Teesalu.

Eesti juubel NATO-s

Selleks, et tähistada Eesti NATO-ga liitumise 15. ja NATO asutamise 70. tähtpäeva, kuvati Stenbocki majale NATO lipp eelmise nädala reedest kuni selle nädala neljapäevani, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Reedel toimus Kalevi Spordihallis NATO 70. ja Eesti NATO-s 15. aastapäeva tähistamine, mille avas peaminister Jüri Ratas. Lisaks esinesid välisminister Sven Mikser, kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk, NATO peakorteri avaliku diplomaatia osakonna programmijuht Eric Povel ja Kaitseliidu peastaabi ülem Jaak Mee.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on NATO alusleppe artikkel 5 Eestile andnud maailma võimsaima julgeolekugarantii, mille kohaselt võrduks meie ründamine kõigi alliansi liikmesriikide ründamisega.

"Meie liikmelisus saavutati poliitikute ja riigiametnike aastatepikkuse raske tööga. Kui NATO uks korraks avanes, olime meie liikmelisuseks sada protsenti valmis," ütles Luik. "Venemaa agressioonide valguses pole raske ette kujutada, mis meiega juhtuks, kui me poleks NATO-s," lisas Luik.

Venemaa juhtkond on korduvalt öelnud, et Venemaal ei ole agressiivseid kavatsusi ja ta ei ründa kunagi ühtegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik, et Moskva ei kavatse kedagi rünnata, kuid kasutab lihtsalt võimalust paigutada Venemaa piiride juurde rohkem relvastust ja vägesid.

Nädalavahetusel kogunes Washingtonis Valge Maja ette NATO-vastasele meeleavaldusele sadu inimesi. Miiting toimus vahetulet enne 3.-4. aprillil toimuvat NATO välisministrite tippkohtumist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Tagid:
Jens Stoltenberg, rahastamine, USA, Donald Trump, juubel, NATO

Peamised teemad