12:51 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
7810

Kui Ühendkuningriik kiidab lahkumisleppe arvestatava enamusega heaks 12. aprilliks, on Euroopa Liit nõus pikendamisega kuni 22. maini.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Briti parlamendi alamkoda toetas ööl vastu neljapäeva toimunud hääletusel ülinapilt Brexiti lisaaja taotlemist. Ettepaneku poolt andis hääle 313 ja vastu oli 312 rahvaesindajat, vahendas ERR.

Keskustelu algatuse üle venis alamkojas hilisõhtuni ja nüüd liigub see lõplikuks kinnituseks ülemkojale arutamiseks.

Algatuses nõutakse, et peaminister Theresa May taotleks lisaaega lahkumiskõnelusteks, et vältida leppeta lahkumist.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker lubas kolmapäeval teha viimase hetkeni tööd, et vältida leppeta Brexitit.

Kõnes Euroopa Parlamendile pärast peaminister May teadet edasilükkamise taotlemisest, ütles Juncker, et praeguse seisuga lahkub Ühendkuningriik blokist järgmisel nädalal.

"Ma annan endast kõik, et vältida leppeta Brexitit ja ma eeldan, et poliitilised liidrid 27 liikmesriigis ja Ühendkuningriigis teevad sama," lausus ta.

Junckeri sõnul on EL-i liidrid paindlikud, kuid aeg on piiratud ja kaootilist Brexitit tervitaksid ainult populistid ja rahvuslased.

Briti parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva, 1. aprilli õhtul maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani, vahendas Sputnik Eesti.

Alamkoda hääletas kahe ettepaneku üle, mis nägid ette Ühendkuningriigi lahkumise järel lähedaste suhete säilitamist Euroopa Liiduga ja riigi jäämist esimesel juhul kas kaupade tolliliitu või teisel juhul kaupade ja teenuste ühisturule.

Donald Tusk: Brexiti saatus on meie Briti sõprade käes >>

Kolmas ettepanek nägi ette mistahes Brexiti-leppe rahvahääletusele saatmist ja neljas Brexiti tühistamist juhul, kui kaks päeva enne plaanitud lahkumist blokist ei ole ühtegi lepet heaks kiidetud.

Enim poolthääli - 280 - pälvis ettepanek korraldada uus referendum mis tahes Brexiti leppe üle, kuid selle vastu hääletas 292 saadikut.

Suurbritannia peaks Euroopa Liidust lahkuma hiljemalt 29. märtsil 2019. 29. jaanuaril keeldus Briti parlament muudatuste tegemisest Brexiti lepingu eelnõusse, mis oleks lükanud riigi väljaastumise ELst edasi kuni 31. detsembrini 2019, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Euroopa Liidu liidrid nõustusid andma Ühendkuningriigi peaministrile Theresa Mayle kaks valikut Brexiti edasilükkamiseks, et vältida leppeta riigi lahkumist EL-ist 29. märtsil.

Kas Ühendkuningriik suudab teiseks Singapuriks tõusta >>

Kui Suurbritannia parlament kiidab lahkumisleppe heaks, siis nõustustakse Brexiti edasilükkamisega 22. maini. Kui parlament lepet heaks ei kiida, siis pakub Euroopa Liit siiski Brexiti edasilükkamist 12. aprillini.

Briti peaminister Theresa May teatas märtsikuus, et London on palunud Euroopa Liidu liidritel Brexit 30. juunini edasi lükata.

May ütles alamkojas, et on kirjutanud Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile ja "teavitanud teda, et Ühendkuningriik taotleb artikkel 50 perioodi pikendamist 30. juunini".

Brexiti 30. juunini edasi lükkamine võib kätkeda endas tõsiseid juriidilisi ja poliitilisi ohte, hoiatas Euroopa Komisjon.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
Euroopa Liit, Theresa May, Ühendkuningriik, Brexit

Peamised teemad