11:18 28. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
25220

Oma tavapärasel iganädalasel briifingul vastas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova ajakirjanike küsimustele, mis puudutavad eelseisvat Eesti ja Venemaa presidentide kohtumist Moskvas.

ТАLLINN, 5. aprill — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova iganädalasel briifingul tekkis ajakirjanikele võimalus teada saada Venemaa välisministeeriumi põhiline seisukoht Venemaa ja Eesti riigipeade Moskva-kohtumise asjus.

Vastates küsimusele, kas Vladimir Putini ja Kersti Kaljulaidi kohtumine ei tähenda mitte "Venemaa suunamärkide muutust", põrgatas Zahharova selle küsimuse edasi Eesti poolele, märkides, et Moskva jääb ustavaks oma põhimõtetele.

"Me oleme normaalsete suhete poolt, koostöö poolt nendes valdkondades, mis on kasulikud ja probleemide lahendamise eest, mis esile kerkivad," ütles ta.

Maria Zahharova sõnul on Moskva korduvalt juhtinud tähelepanu selle retoorika vastuvõetamatusele, millega Eesti võimuladviku esindajad aeg-ajalt esinevad, ja deklareeris oma soovi normaalseteks suheteks ametliku Tallinnaga.

Vastates järgmisele küsimusele selle kohta, kas Kaljulaidi visiit on kooskõlastatud Brüsseli ja Washingtoniga, soovitas diplomaat sellegi küsimusega otseselt Eesti võimude poole pöörduda.

"Ausalt öeldes, meid see eriti ei huvita. Me oleme alati selle poolt, et suveräänsed riigid kasutaksid ja naudiksid oma suveräänsust," rõhutas ta.

Politoloog: Eesti ja Venemaa presidentide kohtumise võimaluste koridor on kitsas>>

Sputnik Eesti on teatanud, et Venemaa sai Eestilt tõepoolest taotluse kahe riigi juhtide kohtumise korraldamiseks, teatas Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov. Praegu valmistutakse tema poolt RIA Novostile teatatu põhjal Venemaa-Eesti tippkohtumiseks.

"Jah. Me saime vastavasisulise taotluse. Selline kohtumine on nüüd plaani võetud ja ettevalmistamisel," ütles Peskov.

President Kaljulaid sõidab 18. aprillil Moskvasse, et avada pidulikult Eesti saatkonna renoveeritud hoone. Varem märkis Kaljulaid, et on valmis Moskvasse minema alles pärast Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimist.

Teisipäeval, 2. aprillil selgus ka, et Eesti riigipea taotleb kohtumist Vene presidendi Vladimir Putiniga.

Müllerson: Brüsseli kooskõlastuseta on Kaljulaidi kohtumisel Putiniga marginaalne roll>>

Kersti Kaljulaid ei suuda tõenäoliselt Vladimir Putiniga olulisi küsimusi lahendada, ilma neid eelnevalt Brüsseliga kooskõlastamata, kuid nende kohtumine on kontaktide loomiseks vajalik, lausus Rein Müllerson, endine Genfi Rahvusvahelise Õiguse Instituudi president (2015-2017) ja Tallinna Ülikooli professor oma kommentaaris Sputnik Eestile.

Ta leiab, et mõlemal poolel on, millest rääkida ja seetõttu hindab ta sellist sammu positiivselt.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse>>

Üldiselt, ei saa Müllersoni sõnul nii lühikese etteteatamisega korraldatud kohtumine kuigi resultatiivseks osutuda.

"Kasvõi ainult seetõttu, et Eestil puudub iseseisev välispoliitika – see dikteeritakse Brüsselist. Ma ei mõtle mitte niivõrd Euroopa Liitu kui just NATO-t," ütles Müllerson, lisades, et ilma nendega kooskõlastamata ei hakka Kersti Kaljulaid lahendama küsimusi, mis nõuavad radikaalset lähenemist.

Venemaa president Vladimir Putin ei ole veel Eesti Vabariigi presidendiga kohtunud.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Tagid:
Maria Zahharova, Eesti, Moskva, Vladimir Putin, Kersti Kaljulaid, president

Peamised teemad