12:30 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Uudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
90 0 0

Nii see kui teine kujuneb Euroopale vapustuseks ja tagasipöördumiseks aegadesse, mil mandril eksisteeris "eraldusjoon", leiab nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland pooldab Venemaale kiireimas korras hääleõiguse tagastamist Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA), vastasel juhul ootab organisatsiooni ja kogu kontinenti ees vapustus. Sellest teavitas RIA Novosti osundusega Jaglandi intervjuule väljaandele The Financial Times.

Генсек Совета Европы Турбьерн Ягланд.
© AFP 2019 / VEGARD WIVESTAD GROTT
Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland

Venemaa lahkumist Euroopa Nõukogust võrdles Jagland Brexiti (Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise) negatiivsete tagajärgedega.

Tema hinnangul tekib juhul, kui Moskva organisatsioonist lahkub, piirkonnas "uus eraldusjoon", mida pole olnud külma sõja aegadest saadik. Et olukord lahendada, märkis Jagland, tuleb Venemaale hääleõigus ENPA-s tagasi anda.

Keerulised suhted

Venemaa ja Euroopa Nõukogu suhetes on praegusel ajahetkel keeruline periood. Konflikt teravnes aastail 2014–2015, kui Venemaa parlamendisaadikuilt seisukoha tõttu Krimmi asjus mitmed õigused ära võeti. Moskva teatas võimatusest niisugustes tingimustes töötada ja lõpetas istungitel osalemise.

© Sputnik / Владимир Федоренко

2017. aasta suvel külmutas Moskva osa sissemakseid organisatsiooni eelarvesse selle ajani, mil delegatsiooni volituso ENPA-s täielikult ei taastata. ENPA-s tunnistati, et Moskva meetmed on viinud rahaliste raskusteni: organisatsiooni eelarvedefitsiidiks oli 1,5 miljonit eurot.

Varem on Jagland süüdistanud Venemaad, kes ei tasunud oma osamakset Euroopa Nõukogu eelarvesse, põhikirja rikkumises, mille kohaselt võib riigi organisatsioonist välja heita, kui ta kahe aasta vältel osamakseid ei tasu. Venemaa jaoks saabub see tähtaeg 2018. aasta juuni lõpuks.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, demonstreeris Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee talvine istungjärk (2019. aasta jaanuaris) sellest osavõtjatele kogu tema Venemaa-vastase poliitika ebakonstruktiivsust seoses Moskvalt raha nõutamisega. Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland teatas otsesõnu, et Euroopa Nõukogu ei saa ka oma töötajaskonda rahakriisi tõttu aina kahandada.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Politoloog: Venemaa survestamine EN osamaksu tasumiseks ei anna tulemust
ENPA-s hinnati kahjusid Venemaa otsusest mitte maksta raha Euroopa Nõukogu eelarvesse
Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega
Serbia poliitiku avaldus kutsus ENPA-s russofoobide seas esile hüsteeriahoo
Tagid:
Euroopa Nõukogu, poliitika, Thorbjørn Jagland, Venemaa, ENPA

Peamised teemad