11:06 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Uudised
lühendatud link
70 0 0

Eesti ja Venemaa teadlased alustavad Narva jõe vee kvaliteedi hindamise kriteeriumite väljatöötamist.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) vee- ja keskkonnateadlased koostöös kolleegidega Venemaalt otsivad koos lahendusi Narva jõe probleemidele, nende fookuses on igapäevase vooluhulga määramine.

Teadlaste eesmärgiks on välja selgitada, kui palju fosforit, lämmastikku või raskmetalle Narva jõe kaudu Soome lahte jõuab. Selleks ongi vaja määrata jõe igapäevast vooluhulka, probleemiks on aga see, et teadlastel puudub ühine arusaam vee hindamise kvaliteedikriteeriumitest.

Kui Eesti ja Vene teadlased on erineval seisukohal veeseisundi hindamisel, ollakse ühisel seisukohal, et on vajalik jätkata edasist uurimist, teatas TalTech.

Läänemere kalad on mürgised, illustreeriv foto
© Sputnik / Игорь Зарембо

Et kaitsta Läänemere merekeskkonda reostusallikate eest ning taastada ja kaitsta selle ökoloogilist tasakaalu korraldab HELCOM (Läänemere merekeskkonna kaitse komisjon) rahvusvahelist koostööd Läänemere merekeskkonna kaitseks.

Narva jõe vesikonna seisund on paranenud>>

Konventsiooniosalised rakendavad individuaalseid või ühiseid õiguslikke, halduslikke või muid meetmeid reostuse vältimiseks ja kõrvaldamiseks. Eesti Vabariik ja Vene Föderatsioon on Konventsiooni osalised, seetõttu teevad koostööd reostuse vähendamiseks.

Eesti-Vene ühine piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise komisjon on huvitatud piirivete heast keskkonnaseisundist, milleks lepiti kokku teha ühine seiretulemuste hinnang ja anda soovitusi olukorra parandamiseks.

Kahe riigi vaheline piir poolitab Narva jõge. Tänu pikaajalisele koostööle on Narva jõe vesikonna veemajanduslik situatsioon stabiilne. Kuid reostuskoormuse hindamisel kasutab iga riik oma seadmeid, meetodeid ja standardeid, mis on erinevad ja tulemuste võrdlemine on raskendatud.

Soome vetesse on jõudnud koolera bakter, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Projektis NarvaWatMan osalevad TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi vee- ja keskkonnatehnika uurimisrühm koostöös Venemaa teadlastega Riiklikust Hüdroloogia Instituudist (SHI) ja riiklikust kompaniist "Mineral". Projekti juhtpartner on TalTech, partnerid SHI ja "Mineral", assotsieerunud partnerid Narva linnavalitsuse linnamajandusamet ja Ivangorodi linna administratsioon.

Narva – Eesti sügispealinn ja nahkhiirte linn>>

Projekti NarvaWatMan eesmärk on Narva jõe äravoolu harmoniseeritud arvutusmetoodika väljatöötamine, mis võimaldab hinnata piisava täpsusega veehulka ja veekvaliteeti ja kavandada reostuskoormuse vähendamiseks tõhusaid abinõusid nii Eestis kui Venemaal. Projekti tulemusena on ühtlustatud veekvaliteeti klassifikatsioonisüsteem Narva jõe vesikonna jaoks. Samuti tegeletakse keskkonna alase teadlikkuse suurendamisega.

Projekti üheks tulemuseks on keskkonnateadlikkuse tõus, mille osas on planeeritud kaheksa ökoüritust, infopäevad, osalemine ökoloogilistest konverentsidest nii Eestis kui ka Venemaal ning projekti tulemuste tutvustamine avalikkusele.

Projekti on rahastanud "Eesti-Vene piiriülese koostöö programm 2014-2020". Programm on kaasrahastatud Euroopa Liidu, Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni poolt. Projekti üldine eelarve on 565 850 euro ja kestvus 31 kuud.

Tagid:
Narva, Venemaa, Eesti, Läänemeri

Peamised teemad