16:02 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Uudised
lühendatud link
76 0 0

Soome president Sauli Niinistö ja teised Põhjamaade juhid kohtusid teisipäeval, 9. aprillil Peterburis Arktika nõukogu kohtumise raames Vene presidendi Vladimir Putiniga.

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Lisaks Niinistöle olid kohal Norra peaminister Erna Solberg ja Rootsi peaminister Stefan Löfven, samuti Islandi president Guðni Thorlacius Jóhannesson, vahendab portaal Eestinen Soome avalik-õiguslik tele- ja ringhäälingukontserni.

Soome presidendil Sauli Niinistöl oli Putiniga veel eraldi neljasilmakohtumine, kus arutusel olid Ukraina olukord ning mure uue külma sõja pärast.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas vaidlesid Venemaa ja Soome presidendid Vladimir Putin ja Sauli Niinistö Arktika foorumi plenaaristungil sanktsioonide üle.

Soome riigipea väitis, et Venemaa on ise sanktsioonides süüdi. "Kui seisukoht ei muutu, jäävad sanktsioonid alles. Lihtne lugu," lisas ta.

"Sanktsioonid põrgust" - Venemaa päästavad kuld ja raketid>>

Putin rõhutas omakorda, et Venemaa on kaotanud sanktsioonide tõttu kaks korda vähem kui Euroopa.

National Interest teatas Venemaa võidust sanktsioonidesõjas>>

Tema sõnul kasutatakse sanktsioone praegu mitte geopoliitilise võitluse vahendina, vaid lihtsalt "ülemaailmse konkurentsivõistluse elemendina."

"Venemaa tulevik ei sõltu sanktsioonidest, see oleneb ainult meist. Sellest, mil määral me suudame oma poliitilist süsteemi tõhusalt ümber kujundada, mil määral see osutub demokraatlikuks, mil määral see tõukab pinnale ühiskonna kõige tervemad jõud, meie kodanike loomingulise energia, mil määral me suudame Venemaa sisemisi majandusressurse tõhusalt ära kasutada," väitis Putin.

Venemaa riigipea nentis ühtlasi, et sanktsioonisurve küll häirib Venemaad, kuid "mitte kriitilisel kombel".

Põhjamaade juhid ja Venemaa president arutati ka seda, et Venemaa on taandumas Euroopa nõukogu parlamentaarses assamblees (ENPA).

Euroopa Nõukogus võrreldi Venemaa lahkumist organisatsioonist Brexitiga>>

Venemaa oli seni organisatsiooni suurim rahastaja, aga pole enam liikmemaksu maksnud. Venemaa keeldus maksmisest, kuna jäi pärast Krimmi annekteerimist ilma oma hääleõigusest selle nõukogu parlamentaarsel assambleel.

Krimmist sai Venemaa piirkond pärast seal 2014. aasta märtsis korraldatud rahvahääletust, kus valdav enamus Krimmi Vabariigi ja Sevastopoli valijaskonnast pooldas Venemaa koosseisu astumist.

Krimmi võimud korraldasid referendumi pärast 2014. aasta veebruaris Ukrainas toimunud riigipööret. Ukraina peab Krimmi endiselt oma, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks.

Võltsingud Krimmi kohta: miks Euroopa valetab >>

Venemaa võimud on korduvalt kinnitanud, et Krimmi elanikud hääletasid demokraatlikul teel, täies kooskõlas rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga Venemaaga liitumise poolt. Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult suletud."

Tagid:
Krimm, Põhjamaad, Sauli Niinistö, Vladimir Putin

Peamised teemad