12:57 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Uudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
185 0 0

Kuidas Venemaa parklaeva "Sedov" meeskond Tallinna sadamasse sisenemise keelule reageeris ja kuhu laev edasi seilab, rääkis eksklusiivses intervjuus portaalile Sputnik Eesti õppepurjeka "Sedov" kapten Jevgeni Romaškin.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Eesti Välisministeerium keeldus "Sedovil" tema 100. merereisil Tallinna sisenemisest ja laev läheb nüüd Poola linna Gdyniasse, teatas purjeka kapten Jevgeni Romaškin intervjuus Sputnik Eestile.

Õppelaev "Sedov" ei saanud Eesti territoriaalvetesse sisenemiseks luba, kuna Eesti välisministeeriumi andmetel viibivad pardal "okupeeritud Krimmi" Kertši Riikliku Meretehnoloogia Ülikooli kursandid.

Kapteni sõnul reageeris parklaeva "Sedov" meeskond ja kadetid laeva Eesti territoriaalvetesse sisenemise keelule rahulikult. Kapten mõistab siiski, et see uudis ärritab paljusid Tallinna inimesi.

Pärast seda, kui möödunud aastat külastas purjekat Tallinnas rohkem kui üheksa tuhat elanikku ja külalist, on ilmselge, et paljud inimesed lootsid "Sedovi" taas näha tema algupärases valges värvuses, märkis Romaškin.

Ta rääkis, et eelmisel aastal Tallinnasse sisenemisest tekkis paljudel meeskonnaliikmetel ja kadettidel Eesti pealinnas sõpru.

"Minagi kohtusin inimestega, kes olid töötanud "Krusenternil". Isegi loots, kes oli laeval selle sadamasse sisenedes ja sealt lahkudes, käis 30 aastat tagasi "Sedovil" praktikal," meenutas kapten.

"Tänan kõiki, kes meid ootasid. Tahan öelda, et mõistus võidab ja me kohtume kindlasti," ütles Jevgeni Romaškin lõpetuseks.

Päev varem sai teatavaks, et Eesti välisministeerium keeldus oma sajandat merereisi tegeval Venemaa parklaeval "Sedov" lubamast siseneda vabariigi territoriaalvetesse, põhjendamata oma otsust.

Будущий судоводитель курсант Дарья Ульянова у штурвала барка Седов
© Sputnik / Юлия Калинина

Järgmisel päeval Välisministeerium põhjendas "Sedovi" sisenemiskeeldu. Eesti keelas Vene purjelaeva "Sedov" sisenemise oma territoriaalvetesse, kuna selle pardal on Ukrainalt annekteeritud Krimmis tegutseva kõrgkooli kursandid, vahendas neljapäeval uudisteportaal Sputnik Eesti

Laeva mentor-kapteni Mihhail Novikovi sõnul ei mõjuta Eesti ametkonna otsus "Sedovi" edasisi navigatsiooniplaane ning laev jätkab reisi Tallinnasse sisenemata.

Vene saatkond Eestis nimetas otsust mitte lubada "Sedovi" Tallinna Eesti ametivõimude ebasõbralikuks sammuks, mis toimus vahetult enne president Kersti Kalulaidi Moskva-visiiti.

"Paljud Tallinna elanikud mäletavad eelmisel aastal toimunud kahe Venemaa purjelaeva – "Sedov" ja "Mir" visiiti Tallinna, mis oli tõeline pidupäev neile Tallinna elanikele, kes käisid mõlema laeva pardal ekskursioonil," öeldi Venemaa saatkonnast.

"Taastusremondiga oma esialgse välimuse tagasi saanud purjeka "Sedov" saabumist Tallinna oodati kahtlemata kannatamatult. Pole raske kujutleda seda suurt pettumust, mida kohalikud elanikud keelust kuuldes kogevad," märkisid Venemaa diplomaadid.

Parklaev "Sedov" ehitati 1921. aastal Saksamaal Kieli laevatehases. Tema esimene nimi oli "Magdalena Winnen", hiljem nimetati laev ümber "Commodore Jenseniks". Pärast Teist maailmasõda andis Saksamaa selle ja mitmed teised purjelaevad Nõukogude Liidule tolle purjelaevastiku kaotuse hüvitamiseks.

Nimetati Eesti jaoks peamised ohud: vene banketid ja purjekas >>

NSV Liidus nimetati "Commodore Jensen" ümber kuulsa Vene polaarmaadeavastaja Georgi Sedovi (1877-1914) auks. Oma "merekarjääri" jooksul vahetas purjekas korduvalt omanikku. 2017. aasta aprillis viidi "Sedov" üle Kaliningradi Riikliku Tehnikaülikooli operatiivalluvusse.

Parklaev "Sedov" on Guinnessi rekorditeraamatus nimetatud maailma suurimaks õppepurjekas.

Hirmul on suured silmad

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti Välisluureamet avaldas 12. märtsil aastaraamatu, milles muu hulgas öeldi, et Venemaa ametivõimud kasutavad Vene tsiviillaevu üha enam teabe kogumiseks sõjaliste sihtmärkide kohta või varjatud operatsioonide läbiviimiseks välismaal.

Moskva on juba juhtinud tähelepanu Eesti luure järelduste põhjendamatusele. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova märkis aastaraamatut kommenteerides, et väited idapoolse naabri agressiivsuse kohta ei põhjustanud midagi peale hämmelduse.

Ta avaldas kahetsust, et olukorra objektiivse analüüsi asemel pakutakse Eesti avalikkusele "valikut kulunud Venemaa-vastaseid klišeesid, millest õhkub spioonimaaniat, hüsteerilisi kõnesid hoiduda suhtlemisest Venemaaga jne."

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

"Mir" ja "Sedov" Tallinnas: kus toimub vene kadettide praktika
Tagid:
Välisministeerium, Venemaa, Tallinn, Eesti, STV Sedov

Peamised teemad