10:59 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
16910

Venemaa seisab silmitsi allianssi enneolematu tegevusega oma piiride lähedal. NATO nimetab seda "Venemaa agressiooni tõkestamiseks".

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Venemaa ja NATO lõpetasid koostöö nii tsiviil- kui ka sõjalistes valdkondades, vahendas RIA Novosti asevälisminister Alexander Gruško antud intervjuud.

"NATO ise loobus suhetes Venemaaga positiivsest tegevuskavast. Seda ei eksisteeri. Ja seni pole ka märke selle kohta, et NATO teaks, kuidas tekitatud ummikseisust välja tulla," ütles ta.

Välisministri asetäitja kutsus alliansi otsust lõpetada tavapärased tööalased kontaktid sõjaväe liinis absurdseks, märkides, et Euroopa julgeolek sõltub suuresti Venemaa ja NATO suhetest.

Gruško sõnul on allianss Venemaaga vastasseisu õhutamisega liiga kaugele läinud.

Välisministeerium lubas NATO tegevusele Mustal merel vastata

"See on paradoksaalne, kuid tänapäeva Venemaa ja NATO vahelised suhted meenutavad just olukorda, mil NATO loodi - külma sõja aega. Harmeli doktriin puhastati taas tolmust: dialoog ja heidutus. Paraku on praeguses doktriinis palju heidutust ja vähe dialoogi," lisas diplomaat.

Eesti NATO kahvlis: eksperdid Venemaalt ja USA-st arutlevad alliansi kasvava isu üle >>

Ta meenutas, et NATO riikide sõjalised kulutused on viimase aasta jooksul ületanud triljoni dollari piiri, mis on 22 korda rohkem kui Venemaa kaitse-eelarve.

Eesti juubel NATO-s ehk kuidas Eesti muutub polügooniks >>

Samal ajal rõhutas Gruško, et Moskva ei kavatse osaleda sõjaliste eelarvete võidujooksus NATOga, vaid teeb panuse "ökonoomsetele, täpsetele ja tõhusatele vahenditele".

Varssavi
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Mis puutub relvastatud konflikti NATOga, siis loodavad kõik kaine mõistusega inimesed, et seda ei juhtu. See oleks kogu inimkonna jaoks katastroof. Olen kindel, et nii Washington kui ka Brüssel mõistavad seda," lisas välisminister.

NATO tahab "Venemaa ohuga" ähvardades erimeelsustest vabaneda, ütles välisministeerium.

Gruško sõnul oleks NATO uuendamine võimalik vaid tõelise strateegilise partnerluse loomise läbi Venemaaga.

"Selline katse tehti 2010. aastal Lissabonis toimunud NATO ja Venemaa tippkohtumisel. Kuid tegelikkuses pidanuksid NATO liikmed loobuma oma "erakordsuse" põhimõttest", taasavastama kompromisside kunsti ja oskuse võrdsetel alustel töötada, keskendumata mitte grupi, vaid ühistele huvidele," lõpetas diplomaat.

Poola kindral ähvardab Venemaad tuumarünnakuga >>

Viimastel aastatel seisab Venemaa silmitsi allianssi enneolematu tegevusega oma piiride lähedal. NATO nimetab seda "Venemaa agressiooni tõkestamiseks". Samal ajal rõhutas Kreml, et Moskva ei ohusta teisi riike, kuid ei jäta vastamata meetmetele, mis on tema huvidele ohtlikud.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Ameerika rulett: USA õhujõudude lennud ohustavad Balti riike
Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid
Tagid:
USA, Venemaa, NATO

Peamised teemad