13:11 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
23420

Nagu teatas Ühendkuningriigi kaitseminister Gavin Williamson, on ründekopterite Apache rakendamine Eestis "eluliselt tähtis".

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Suurbritannia saadab Eestisse "heidutava tegurina võimaliku ohu vastu" Venemaa poolt viis lahingukopterit Apache. Sellest teavitas brittide telekanal Sky News.

Ümberpaigutatud lennumasinatele pakuvad kohapeal tuge luurekopterid Wildcat, mis saavad koos Apache'idega NATO Ida-Euroopas sõjalise kohalolekukava osaks.

Nädalavahetusel maandusid Ämaris lennubaasis Briti maaväe neli mitmeotstarbelist helikopterit AW159 Wildcat, mis jätkavad teenistust Eestis mai lõpuni, teatas kaitseväe peastaap.

Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid, illustreeriv foto
© Foto : Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa

Kopterite peamiseks ülesandeks Eestis on toetada Tapal teenivat liitlaste lahingugruppi. Lisaks tehakse tihedat koostööd Eesti kaitseväelastega ning osaletakse õppusel Kevadtorm. Plaani kohaselt ühinevad saabunud kopteriüksusega aprilli teises pooles ka viis ründekopterit Apache.

Välisministeerium: Venemaa lõpetas NATO-ga igasuguse koostöö>>

Eestisse saabunud kopterid kuuluvad Ühendkuningriigi maaväe lennukorpuse 661. eskadrilli, mille kodubaasiks on Somersetis paiknev Yeoviltoni kuninglik mereväe õhubaas. Kopterid hakkavad paiknema Ämari lennubaasis.

661. eskadrilli ülem major Al Rivetti sõnul on eskadrilli liikmed Eestisse naasmise üle väga elevil.

Varssavi
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"See loob meile väga palju võimalusi ja me juba ootame, et saaksime taaskord töötada oma NATO liitlastega. Oleme eriti ootusärevuses, kuna seekord tuleme Eestisse koos Apache kopteritega, mis tugevdab meie omavahelist koostööd veelgi," ütles major Rivett.

Ameerika rulett: USA õhujõudude lennud ohustavad Balti riike>>

Ühendkuningriik saatis Wildcat kopterid esmakordselt lahingugruppi toetama eelmisel kevadel. Hetkel teenib lahingugrupis kokku üle 1000 kaitseväelase ning sellest enamuse moodustab Ühendkuningriigi kuninga husaaride rügement.

Mitmeotstarbeline kopter AW159 Wildcat on toodetud Augusta Westlandi poolt (nüüdseks kuulub firmale Leonardo) ning on eelkõige mõeldud ründe- ja luurelendude jaoks.

Nagu teatas Ühendkuningriigi kaitseminister Gavin Williamson, on ründekopterite rakendamine Eestis "eluliselt tähtis".

"Tegemist on vägagi reaalse ohuga, mida me Venemaa poolt näeme. Üheks põhjuseks, miks me lähetame siia viis ründehelikopterit Apache, peitub selles, et me kohaneme pidevalt muutuva olukorraga," tsiteerib telekanal Williamsoni.

Poola kindral Waldemar Skrzypczak
© Фото : Grzegorz Gołębiowski

Varem on briti tabloid Daily Star teatanud, et kaks Suurbritannia erivägede pataljoni (SAS), mis pool aastat tagasi Eestisse paigutati, tegeleb seirega "Venemaa aktiivsuse" üle piiriäärsetes piirkondades.

Venemaa politoloogid: Euroopa Liidust saab NATO hauakaevaja>>

NATO 2016. aasta tippkohtumisel Varssavis otsustas allianss paigutada Lätisse, Leedusse, Eestisse ja Poolasse nende riikide palvel rotatsiooni alusel paljurahvuselised pataljonid, vahendas Sputnik Eesti.

NATO idarindel>>

Moskvast on omakorda teatatud, et Venemaa ei kavatse mitte ühelegi alliansi riigile ega mis tahes teisele riigile kallale tungida. Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu on märkinud, et Poola ja Baltimaade hüsteeria taustal on NATO vägede arvukus Venemaa piiride ääres kasvanud seitsmekordseks.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
heidutamine, Ämari, Venemaa, Eesti, Ühendkuningriik, helikopter, Wildcat, Apache

Peamised teemad