06:41 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
16801

Suurbritannia suunas Eestisse Venemaa "heidutuseks" helikopterid Apache, teatab meedia. Neis sammudes kätkeb poliitiline komponent, leiab ekspert Viktor Prjadka. Oma arvamust avaldas ta Sputniku raadiosaates.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Suurbritannia saadab Eestisse "heidutava tegurina võimaliku ohu vastu" Venemaa poolt viis lahingukopterit Apache. Sellest teavitas brittide telekanal Sky News.

Ümberpaigutatud lennumasinatele pakuvad kohapeal tuge luurekopterid Wildcat, mis saavad koos Apache'idega NATO Ida-Euroopas sõjalise kohalolekukava osaks.

Nädalavahetusel maandusid Ämaris lennubaasis Briti maaväe neli mitmeotstarbelist helikopterit AW159 Wildcat, mis jätkavad teenistust Eestis mai lõpuni. Sellest teavitas kaitseväe peastaap, vahendas Sputnik Eesti.

Kopterite peamiseks ülesandeks Eestis on toetada Tapal teenivat liitlaste lahingugruppi. Lisaks tehakse tihedat koostööd Eesti kaitseväelastega ning osaletakse õppusel Kevadtorm. Plaani kohaselt ühinevad saabunud kopteriüksusega aprilli teises pooles ka viis ründekopterit Apache.

Välisministeerium: Venemaa lõpetas NATO-ga igasuguse koostöö>>

Eestisse saabunud kopterid kuuluvad Ühendkuningriigi maaväe lennukorpuse 661. eskadrilli, mille kodubaasiks on Somersetis paiknev Yeoviltoni kuninglik mereväe õhubaas. Kopterid hakkavad paiknema Ämari lennubaasis.

Suurbritannia saadab Eestisse Venemaa "heidutamiseks" helikopterid Apache>>

Nagu teatas Ühendkuningriigi kaitseminister Gavin Williamson, on ründekopterite rakendamine Eestis "eluliselt tähtis".

"Tegemist on vägagi reaalse ohuga, mida me Venemaa poolt näeme. Üheks põhjuseks, miks me lähetame siia viis ründehelikopterit Apache, peitub selles, et me kohaneme pidevalt muutuva olukorraga," tsiteerib telekanal Williamsoni.

Sputniku raadiosaates kommenteeris olukorda ettevõtte Lennundustehnika Allianss Avintel peadirektor Viktor Prjadka.

"See sarnaneb pigem demonstratiivse provokatsiooniga – helikopterid vaevalt küll suudavad midagi ära teha. Suurbritannias toimub viimasel ajal pidevalt igasuguseid provokatsioone Venemaa suhtes. Seega on võimalik, et siin on poliitilise tähendusega komponent – neil ei ole praegu kõik korras, suhted Euroopaga on paigast ära ja et avalikkuse tähelepanu siseriiklikult pakilistelt probleemidelt kõrvale juhtida, üritavad nad ette võtta mingisuguseid samme väljapoole. Vaevalt küll nad sõjalise ohu mõttes midagi sooritada suudavad, kuid võib-olla saavad nad Suurbritannia piloote Eestis välja õpetades tutvuda sealse maastikuga ja nii edasi," arvab Viktor Prjadka.

Varem on briti tabloid Daily Star teatanud, et kaks Suurbritannia erivägede pataljoni (SAS), mis pool aastat tagasi Eestisse paigutati, tegeleb seirega "Venemaa aktiivsuse" üle piiriäärsetes piirkondades.

Venemaa politoloogid: Euroopa Liidust saab NATO hauakaevaja>>

NATO 2016. aasta tippkohtumisel Varssavis otsustas allianss paigutada Lätisse, Leedusse, Eestisse ja Poolasse nende riikide palvel rotatsiooni alusel paljurahvuselised pataljonid, vahendas Sputnik Eesti.

NATO idarindel>>

Moskvast on omakorda teatatud, et Venemaa ei kavatse mitte ühelegi alliansi riigile ega mis tahes teisele riigile kallale tungida. Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu on märkinud, et Poola ja Baltimaade hüsteeria taustal on NATO vägede arvukus Venemaa piiride ääres kasvanud seitsmekordseks.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
NATO, Ühendkuningriik, Ämari, helikopter, Wildcat, Apache

Peamised teemad