00:45 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
104 0 0

Euroopa ristmikriigid pikendavad ikka ja jälle "ajutist" piirikontrolli Schengeni viisaruumi sisepiiridel. Saksamaa, Prantsusmaa ja Austria kontrollivad terroristide ja illegaalide "tabamise" ettekäändel edaspidigi ka suvepuhkuste ajal saabujaid.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. "Ajutine" viisakontroll Schengeni viisaruumi sisepiiridel kestab juba aastaid, hulk Euroopa riike seda tühistada ei kavatse.

Sel suvel on paljudel puhkusele sõitjatel oodata järjekordi Saksamaa, Prantsusmaa ja Austria piiridel, kus piirivalvurid teostavad jätkuvalt dokumentide valikulist või lauskontrolli.

Aprilli algul pikendas Austria Schengeni viisaruumi kodanike õiguste ajutist piirangut novembrikuuni, kontrollides dokumente oma piiridel Sloveenia ja Ungariga. Seejärel toimis samaviisi Saksamaa, kelle otsusest kirjutab hukkamõistval toonil eeskätt sakslaste Der Tagesspiegel.

Berliin kinnitab, et tänu viisakontrollile riigipiiridel tõkestati ainuüksi tänavuse aasta esimestel kuudel oma piiril Austriaga ligi tuhat katset ebaseaduslikult riiki siseneda ja tabati üle 80 salakaubavedaja.

Brüssel kavatseb Eestil elamislubade "müümise" ära keelata>>

Ajutist kontrollirežiimi oma riigipiiril pikendab kord-korralt ka Prantsusmaa, põhjendades seda, nagu portaal Sputnik Eesti on kirjeldanud, suurenenud ohuga terroristide ja illegaalsete immigrantide läbipääsemiseks.

Pariis kergitab Euroopa Liidu tõrksal loal Schengeni viisavabadusest "ajutise" loobumise tähtaegu alates 2015. aastast, peale Pariisis tolle traagilise aasta novembris sooritatud terrorirünnakutele, vastavalt EL-i uutele reeglitele iga kuue kuu tagant.

Terroristide "tabamise" ettekäändel

Illegaalsete immigrantide laine on vaibunud ning Euroopa Komisjon on Schengeni riikidele teatanud, et ei käsitle enam rändekriisi Schengeni lepinguga tagatud liikumisvabaduse tühistamise alusena.

Schengen võidakse ajutiselt neljaks aastaks tühistada>>

Ent Euroopa pealinnad on Prantsusmaa eeskujul asunud osutama passikontrolli-režiimi pikendamise põhjusena vajadusele kõrgendatud turvameetmete järele, näiteks seoses sellega, et oodatakse endiste ISIS*-e võitlejate Süüriast ja Iraagist koju tagasi pöördumist.

Euroopa Liidu sunnitud nõusolekuga ajutise piirikontrolli jätkamiseks Schengeni ala sisepiiridel kasutasid lisaks Prantsusmaale nii Saksamaa kui Austria, aga ka Taani, Rootsi ja Euroopa Liitu mittekuuluv Norra. Brüssel avaldab nõustumatust ja kutsub Schengeni riike üles kodanikele nende vaba liikumise õigust tagasi andma, kuid mingisuguseid sunnimeetmeid ta rakendada ei saa.

Eelnevalt, aprillikuus üritasid Euroopa Parlamendi saadikud, nagu teatas parlamendi pressiteenistus, piirata Schengeni viisaruumi riikide õigust ajutist piirikontrolli režiimi pikendada, ent edutult. Mis omakorda tugevdas Ida-Euroopa poliitikute seas "matusemeeleolusid" tulevaste liikumisvabaduste suhtes Euroopa piirides.

EL on Venemaaga kehtestatud lihtsustatud viisarežiimiga rahul>>

Eestisse ja teistesse Schengeni viisaruumi riikide välispiiride kohta see muidugi ei käi — nemad võivad saabujaid ja lahkujaid, nii Euroopa Liidu kodanikke kui mittekodanikke usinasti kontrollida niipalju kui kulub.

Ehkki Eestil ongi tekkinud raskusi Brüsseliga asjade klaarimisel Venemaa piiril piiri- ja tollikontrolli läbimise eest tasu võtmise tõttu, ei muuda see sisuliselt piiririigi eriseisundit.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Tagid:
Euroopa Liit, viisa, Schengen

Peamised teemad