12:56 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
23530

Moskvas Kremlis pärastlõunal toimuv kohtumine president Kersti Kaljulaidi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini vahel toimub eesti ja vene keeles ehk president Kaljulaid räägib eesti keeles ja Putin vene keeles.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Vastavalt väljakujunenud diplomaatilisele tavale on mõlemal riigipeal kaasas oma tõlk. Lisaks on presidentide kohtumise juures ametlikud delegatsioonid. Kohtumise kestuse kohta ei olnud kolmapäeval veel täpsemat infot, kuid kokkusaamist organiseerivad ametnikud on vihjanud, et kindlasti on see pikem kui vaid pool tundi, vahendas portaal Pealinn viitega BNSle ja Postimehele.

Purjelaeva Sedov kursandid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kersti Kaljulaidi ja Vladimir Putini pooletunniseks kavandatud kohtumisele Kremlis järgneb nende ühine lõunasöök, kus osalevad Vene poolelt ka välisminister Sergei Lavrov ja majandusarengu minister Maksim Oreškin. Viimase kohalolek võib presidentide kohtumise üheks oluliseks teemaks tõsta Eesti-Vene, aga laiemalt EL-Vene majandus- ja kaubandussuhted.

Kaljulaidi ja Putini tippkohtumiselt oodatakse majandussuhete elavdamist>>

Eesti ja Venemaa presidentide Kersti Kaljulaidi ja Vladimir Putini kohtumine Kremlis on kahe riigijuhtide esimene nii ametlik ja nii laia teemaringiga kohtumine iseseisvuse taastanud Eesti ajaloos.

Kui Eestis on tavaks, et riigipead annavad pärast kohtumist ühise pressikonverentsi, siis Moskvas seda täna suure tõenäosusega ei juhtu, ehkki Kaljulaidi ja Putini kohtumist on tulnud Venemaale kajastama pea kõik suuremad Eesti meediaväljaanded.

President Kersti Kaljulaidi ootab neljapäeval, 18. aprillil Moskvas tihe päev.

Ta jõuab kohale varahommikul ning kõigepealt toimub sündmus, mille pärast president Venemaale sõidu ette võttis – renoveeritud Moskva Eesti saatkonna avamine.

Mitte enam sinine: miks Eesti saatkond üle värviti>>

Eesti saatkonna vastuvõtule kutsutute nimesid vastavalt diplomaatilisele tavale ei avalikustata, kuid kindlasti on nende seas Vene välisministeeriumi juhtkond. Välisminister Sergei Lavrov vaevalt vastuvõtul osaleb. Parimal juhul esindab välisministeeriumit keegi asevälisministritest, näiteks varemgi Eesti saatkonna vastuvõttudel käinud Vladimir Titov.

Здание Государственной Думы РФ
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Vene riigi tippudest on kindlasti kutsutud õigeusu kiriku patriarh Kirill. Kuulsatest moskvalastest on vastuvõtule ilmselt oodatud Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini lesk Naina Jeltsina, kellel on saatkonnaga head suhted, ja NSV Liidu viimane juht Mihhail Gorbatšov, kellega suursaadik Margus Laidre hiljuti kohtus.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse>>

Traditsiooniliselt kutsub Eesti saatkond Moskvas vastuvõttudele rohkem kultuuri- ja ühiskonnategelasi, ärimehi on kutsutute seas vähem. Postimehe andmetel on kutse saanud ka kõik endised Eesti saadikud Moskvas, teiste seas tulevased ministrid Mart Helme ja Jüri Luik ning riigikogu liige Marina Kaljurand.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Tagid:
Sergei Lavrov, saatkond, Moskva, Vladimir Putin, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad