08:55 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
32860

Vene riigipea Vladimir Putin ja Eesti president Kersti Kaljulaid kohtusid Moskvas.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Moskvas algas äsja Eesti ja Venemaa presidentide tippkohtumine. Toimuvat vahendav Sputniku korrespondent teatas, et kohtumine algas vastastikuste tervitustega.

Putin: "Me ei ole ammu kohtunud. Viimane tippkohtumine toimus kümme aastat tagasi. Naabritevaheliste kontaktide puudumine ei ole normaalne. Meil on hea meel teid näha!"

President Kersti Kaljulaid ütles enne kohtumisele minekut, et Eesti soovib Venemaaga uusi suhteid ja et Eesti on dialoogiks valmis.

"Meie kohtumine oleks pidanud juba ammu toimuma, praegu on aeg selleks igati sobiv," vastas president Kaljulaid Putinile.

Putini  sõnul on kontaktide puudumise tulemusena kaubanduskäive vähenemine.

"Viimaste aastate jooksul on meie kaubanduskäive vähenenud 50 protsendile eelnevast. Tõsi, eelmisel aastal tõusis see taas17 protsendi võrra. Meil on Läänemere piirkonnas objektiivselt ühised huvid – seda nii julgeolekuvaldkonnas, samuti keskkonna-, transpordi- ja transiidi küsimustes," lisas Venemaa president.

Eesti president Kersti Kaljulaid märkis omakorda, et on aeg uuendada Euroopa Liidu ja Venemaa vahelist koostööprogrammi. Ta meenutas, et Venemaal ja Eestil on kaubandussuhted ning "majandusel on suutlikkus poliitikute otsustega kohaneda."

"Seega on võimalik teda positiivselt suunata," rõhutas Eesti president.

Samuti pakkus ta võimalust geopoliitilisi küsimusi arutada.

"Eesti on ÜRO Julgeolekunõukogu liikmekandidaat. Oleme muutunud erinevates organisatsioonides konstruktiivseteks partneriteks. Ma arvan, et meie jaoks on huvitav arutleda ka globaalsete küsimuste üle," ütles Kaljulaid.

Riigipeade vestluse juures on ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja Putini välisnõunik Juri Ušakov. President Kaljulaidi saadavad suursaadik Margus Laidre, keda meie välisteenistuses nimetatakse selle kohtumise üheks arhitektiks, ja presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo. Presidendid räägivad oma emakeeles, neid tõlgib Eesti kultuuriatašee Dimitri Mironov, vahendas ERR.

Kreml: kohtumisel Eesti presidendiga räägitakse heast ja halvast

Kreml tunnistas Vene riigipea Vladimir Putini ja Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi kohtumise tähtsust ning ollakse meelestatud arutama kahepoolsete suhete nii häid kui halbu külgi.

"Tähtis kohtumine. (...) Juba palju aastaid ei ole Eesti ja Venemaa vahel olnud mingeid tipptasemel kohtumisi," ütles enne kohtumist Kremli pressisekretär Dmitri Peskov, vahendas Pealinn BNSi.

Samas meenutas ta, et "Eestisse kulgevad meie energiakandjad, on majanduskoostöö, vastastikused investeeringud, on mitmesuguseid teineteist puudutavaid muresid ja foobiaid, mida Baltimaades hoolikalt viljeletakse".

"Kohtumine on seepärast tähtis, et seal saab arutada kõiki neid positiivseid ja negatiivseid teemasid," rõhutas Peskov.

Presidendid suhtlevad algul kitsas ringis, seejärel jätkavad aga töölõuna formaadis laiema seltskonnaga.

Eesti ja Venemaa presidentide Kersti Kaljulaidi ja Vladimir Putini kohtumine Kremlis on kahe riigijuhtide esimene nii ametlik ja nii laia teemaringiga kohtumine iseseisvuse taastanud Eesti ajaloos.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Tagid:
Moskva, Dmitri Peskov, Vladimir Putin, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad