03:06 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
15514

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juht Mart Helme rääkis riigi julgeoleku tugevdamise meetmetest, mis ta Eesti uue valitsuse siseministrina tarvitusele võtab ja lubas piirata naaberriigi televisiooni "vaenulikku mõju."

TALLINN, 19. aprill — Sputnik, Oleg Leontjev. "Sildikleepimise" ja eriteenistuste kasutamise praktika lõpetamine võitluses poliitiliste vastastega on lisaks juba traditsioonilisele võitlusele "vaenlase propagandaga" tulevase siseministri Mart Helme prioriteet.

Keskerakondlaste, rahvuskonservatiivide ja isamaalaste saavutatud uue, EKREIKEks ristitud valitsusliidu kokkuleppe kohaselt peaks EKRE juht Mart Helme asuma uues valitsuses siseministri ametikohale.

Võitluses teisitimõtlemisega ületab KaPo KGB-d

Eesti Päevalehe ajakirjanik Vahur Koorits, kes kunagi pakkus välja paigutada Eestisse Peterburile suunatud raketid ja blokeerida Venemaa Läänemerel, tundis huvi tulevase siseministri plaanide vastu. Koorits küsis, kuidas EKRE juht kommenteeriks oma varasemaid märkusi, et Eesti salateenistused töötavad Euroopa Komisjoni heaks, arvestades asjaolu, et Kaitsepolitsei (KaPo) kuulub Siseministeeriumi valitsemisalasse.

Helme kinnitas, et peab endiselt vastuvõetamatuks eriteenistused võitlust "rahvuslike jõududega", mida Brüssel "ohuks" peab. Tema sõnul ei tohiks eriteenistused poliitikas osaleda. EKRE esimehe sõnul ei olnud sellist "nõiajahti", sildistamist ja ühiskonna lõhestamist isegi nõukogude ajal.

"Ma vihkasin nõukogude süsteemi kogu südamest," ütles Mart Helme, kes töötas Eesti NSV ajal EKP Keskkomitee väljaantava lasteajakirja Pioneer toimetajana.

Tulevane siseminister teatas, et suhtub Eesti eriteenistustesse kriitiliselt.

"Kahjuks täidavad nad poliitilist tellimust. Kui ma ministriks saan, siis kohtun inimestega, räägin nendega, selgitan neile, mida ma arvan sellest, teisest ja kolmandast. Ma kuulan ära nende selgitused ja siis vaatame, kuidas meie koostöö jätkub," rõhutas ta.

Helme lubas mitte kuritarvitada oma tulevast ametiseisundit isegi nende poliitiliste oponentide vastu, kes teda ja EKREt "mustavad".

Kelle vastu tulevase ministri mõõk ihutud on

EKRE liidri heatahtlikkus ei laiene "vaenulikule mõjutustegevusele" ja Eesti riigile "ebalojaalsetele" venekeelsetele ametnikele, millele vastutegevuse kohta on koalitsioonilepingus eraldi punkt. Ta selgitas, et sellise "vaenuliku mõjutustegevuse" näiteks on "ühe Eesti naaberriigi" telekanalid, kus "levitatakse iga päev valet" Eesti ja tema rahva kohta.

Helme kinnitas, et seda teemat arutati koalitsioonikõneluste ajal Keskerakonna ja Isamaaga.

"Konkreetsed sammud sellise tegevuse piiramiseks tehakse töö käigus," lubas Mart Helme. Tema arvates on Eesti riigile ebausaldusväärsed venekeelsed ametnikud muutunud veel üheks probleemiks, mis tuleb lahendada.

Kunagi nõudis Helme turvakontrolli tõhustamist riigisaladustele juurdepääsuluba vajavate mitte-eestlastest ametnike suhtes, kuid nüüd tunnistas ta, et sellised meetmed nõuavad valitsuskoalitsioonil konsensust. Oma õigsuse kinnituseks viitas ta hiljutisele juhtumile, kus KaPo vahistas endise töötaja, kes oli teenistusest lahkunud väidetavalt soovimatuse või võimetuse tõttu eesti keel ära õppida.

"Järjekordne näide, kuidas üks vene keelt emakeelena rääkiv isik oli Eesti riigile ebalojaalne. Probleem kui selline on olemas. Mida me sellega teeme, kuidas seda lahendada - peame koalitsioonis kokku leppima," ütles Helme.

EKRE lubas Sputniku sulgeda

EKRE parlamendiliige Urmas Reitelmann on varem öelnud, et võimule saades suleb erakond Sputnik Eesti toimetuse kahe sekundiga, sest väidetavalt ohustab see riigi julgeolekut. Valimiskampaania käigus selgitas Reitelmann oma erakonna programmi meediapoliitikat.

Muu hulgas lubasid konservatiivid valimisvõidu korral sulgeda "infokanalid, mis edastavad Eesti-vastast propagandat". Selliste teabekanalite näiteks tõi Reitelmann Sputnik Eesti, süüdistades portaali paljasõnaliselt "julgeoleku ohustamises".

Tema sõnul "Selle Sputniku kontori kui julgeolekuriski me muidugi likvideeriks kahe sekundiga."

Telekanalid on jalus ka kultuuriministril

Mart Helme ei ole ainus tulevase valitsuse minister, kes tahab ebameeldivat meediat vaikima sundida.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Isamaa kultuuriministri kandidaat Tõnis Lukase seisukohast, et "Eesti vastu suunatud propagandat" tuleks piirata televisiooni- ja raadioringhäälingulubade väljastamise rangema kontrolli ning interneti-sisu "filtreerimisega".

"Tuleb suhtuda väga tõsiselt küsimustesse, et Eestis ei tehtaks riigi vastu suunatud propagandat," rõhutas ta. Lukas jättis konkreetselt vastamata, kas see tähendab "teatud väljaannete, näiteks Sputniku" sulgemist või Esimese Balti kanali (PBK) levikuloast ilmajätmist Eestis, öeldes, et nimetas ainult meetodid võitluseks Eestis "välisriikide huvides teadlikult laimu levitamise" vastu.

"Ilmutaksin kindlasti nende litsentside ja levialade suhtes rohkem jäikust, kuid mida valitsus täpselt kokku lepib, milliseid meetodeid kasutatakse - see kõik selgub valitsuse ühistegevuse käigus," ütles ta.

Tulevane kultuuriminister ei piirdu ainult televisiooni- ja raadioringhäälinguga, vaid soovib laiendada tsensuuri ka internetile.

Tema sõnul levitatakse internetis teadvalt "materjale, mis on välja töötatud mõnes väga spetsiifilises struktuuris".

"Nende struktuuride vaenulikku poliitikat Eesti suhtes peaks rohkem piirama. Üldpiirangute korral ei oleks see toodang ka internetis nii vabalt kättesaadav," rõhutas ta.

Varem on keskerakondlaste vastased neid korduvalt süüdistanud selles, et väidetavalt kasutab Keskerakond PBK-d oma "hääletoruna".

Keskerakondlased ei toeta oma uusi sõpru

Eesti peab jätkuvalt tagama sõnavabaduse ja mitte seda piirama, ütles Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb vastuseks Isamaa kultuuriministri kandidaadi Tõnis Lukase ettepanekule võtta vaenulikelt meediakanalitelt ringhäälingulitsentsid ja kehtestada internetitsensuur.

Mihhail Korbi sõnul ei ole telekanalite ja raadiojaamade ringhäälingu piiramise küsimus Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonis päevakorral.

"Eestis on suur sõnavabadus ja see saavutus tuleb säilitada. Inimestel tuleb lasta endil otsustada, milliseid kanaleid vaadata, millist kanalit eelistada, milliseid uudiseid vaadata ja milliseid kuulata," ütles Korb.

Olukorra pikantsus on aga selles, et tsentrist Mihhail Korbi sõnad ja seisukohad ei vasta alati Keskerakonna ametlikule positsioonile. Kaks aastat tagasi pidi Korb lahkuma ministri ametikohalt pärast skandaali, mis puhkes tema väitest, et ta ei toeta Eesti liikmelisust NATOs. Kiiresti esitatud ümberlükkamine olukorda ei päästnud.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
Sputnik Eesti, Mart Helme, EKRE

Peamised teemad