11:46 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Uudised
lühendatud link
16030

Euroopa Liidu riikide küberturbeteenistused on jõudmas järeldusele USA poolt Hiina nutiseadmete tarnijate vastu esitatud süüdistuste põhjendamatuses. Eesti vist liialt kiirustas ameeriklaste "soovitusi" järgima ja sattus täbarasse olukorda.

ТАLLINN, 20. aprill — Sputnik, Аleksei Toom. Prantsusmaa eeskujul on ka Belgia eriteenistused Hiina ettevõttele Huaiway Technology esitatud süüdistused spionaažis ümber lükanud. Kuningriigi küberturbekeskus esitas valitsusjuhile raporti, milles kinnitas, et ei ole avastanud hiinlaste poolt tarnitud seadmetes mitte mingeid tõendeid võimalusest kasutada neid spionaažiks või sabotaažiks.

Riigi infosüsteemi amet, nagu portaal Sputnik Eesti pajatas, teatas möödunud aasta detsembris, et ei võta valitsusasutustes kasutusele Huaiway seadmeid ja soovitas neid salajase teabe edastamisel mitte kasutada. Kuid sedamööda, kuidas on arenenud skandaal Hiina ettevõttele esitatud süüdistuste ümber, saab nende kahtlane olemus aina ilmsemaks.

Vinton Cerf - Interneti isa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Hiina oht: veerand triljoni suurune "rööv">>

Ja aina kaheldavam paistab järeldus Eesti küberturbe spetsialistidelt, kes nähtavasti erinevalt oma Euroopa ametivendadest lihtsalt pimesi USA kolleege uskudes ise midagi ei kontrollinud ja on seeläbi Hiina korporatsiooni hea nime ja äritulud kahtluse alla seadnud. Tallinnal jääb vaid loota, et Huaiway advokaadid teda kahjutekitamise eest kohtu alla ei anna.

Mingeid tõendeid luuramisest pole õnnestunud leida

Uudise Brüsseli keeldumisest järgida Washingtoni tungivat soovitust ja loobuda lepingutest sidevahendite tootjatega avaldasid märgatava naudinguga peaaegu kõik Euroopa massiteabekanalid. Huaiway korporatsioon, keda USA poolt on süüdistatud Euroopasse tarnitavatesse seadmetesse nuhkvara sisestamises, müüb oma tooteid Belgia suurimatele mobiilsidefirmadele Proximus, Orange Belgium ja Telenet.

Eurovolinik Ansip toetas USA rünnakut Huawei vastu>>

Seadmete ekspertiis, nagu teiste seas on teatanud ka agentuur Reuters, ei tuvastanud mitte mingisuguseid ebaseadusliku pealtkuulamise võimalusi.

"Seniajani pole me avastanud tehnilisi tundemärke, mis osutaksid nuhkvara installeerimise ohule," tsiteerivad Euroopa väljaanded Belgia küberturbekeskuse esindajat. "Seni ei ole me selles küsimuses lõppraportit esitanud, kuid jätkame selle hoolikat uurimist."

Eelnevalt, nagu Sputnik Eesti kirjutas, olid Washingtoni süüdistused Hiina sidevahendite tarnijate aadressil kahtluse alla seadnud Pariis ja London, kes ei saanud asjaomaseid tõendeid ei ameeriklastelt ega omaenese küberjulgeoleku ekspertidelt.

Sakslastele seadmete tarnijate rahvus muret ei tee

Saksamaa kehtestas Huaiwayga protsessimiste kiiluvees nutiseadmete turvalisusele kõrgendatud nõuded, kuid nõudis nende täitmist eranditult kõigilt nutiseadmete tarnijatelt ega kippunud suhteid Hiina ettevõtetega katkestama.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

Saksamaa väljaannete poolt tsiteeritav kantsler Angela Merkel kordas üle, et tema valitsus ei kavatse USA-poolse surve kiuste Huaiwayd 5G sidevõrgu loomise töövõtjate hulgast välja jätta.

"On kaks asja, mida ma ei usu," ütles Merkel oma kõnes tänavu märtsi keskel Berliinis toimunud globaalsete lahenduste tippkohtumisel.

"Esimene seisneb selles, et sedavõrd tundlikke julgeolekuküsimusi on võimalik avalikult arutada ning teine selles, et ettevõtte saab ainult sellepärast (alltöövõtjate hulgast – toim.) välistada, et ta on mingist teatud riigist."

Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu küberturbe agentuur (ENISA) on teatanud kavatsusest Huaiway toodangu ekspertiisiga 2019. aasta oktoobriks lõpule jõuda. Samal ajal jätkan Hiina suurettevõte Euroopa tellijatega lepingute sõlmimist.

Ettevõtte esindajad räägivad 23 kokkuleppest telekommunikatsioonifirmadega erinevates Euroopa riikides 5G võrkudele seadmete tarnimise kohta, kaasa arvatud sellised ettevõtted nagu Vodafone, Hutchison, Deutsche Telekom ja Telecom Italia.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Евгения Новоженина

Washington ise õõnestab liitlaste usaldust oma luure vastu

Oodata on, et USA jätkab oma liitlaste survestamist mai algul ees seisval erikohtumisel Prahas, mille korraldajaiks on Tšehhi riiklik küberturbe agentuur (NUKIB) ja välisministeerium ning kuhu Hiina ja Venemaa ei ole kutsutud.

Washington püüab kangekaelselt Hiina ettevõtet välja tõrjuda töövõtjate hulgast Euroopas loodava viienda põlvkonna sidevõrgu 5G loomisel, mis tagab Euroopa Liidule siirdumise IT-tehnoloogia rakendamise uuele tasandile, mis hõlmab tehisintellekti, virtuaalreaalsust, isesõitvaid autosid ja "tarku linnu".

Aga USA palub liitlastel senimaani end vaid pimesi uskuda, süüdistades Pekingit tulevaste sidesüsteemide ebaseaduslikus rakendamises.

Küllap veel meeles pidades "katseklaasi valge pulbriga", mida riigisekretär Colin Powell omal ajal liitlasi pettes demonstreeris kui tõendit massihävitusrelva olemasolust Saddam Husseini valitsusega Iraagis, ja muidki Washingtoni "trikke", Euroopa teda eriti ei usu. Ei uskunud, kui Washington väidetavalt luureandmete põhjal süüdistas Iraani "tuumalepingu rikkumises". Nüüd ei jäänud ta teda hiinlaste Huaiway asjus uskuma.

Tagid:
kübersõda, küberrisk, küberoht, Huawei

Peamised teemad