13:09 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Uudised
lühendatud link
9310

Detsembris oli OPEC kokkuvarisemise äärel: kartelliosalised ei suutnud kuidagi tootmise kärpimises kokku leppida, kuigi vaid poolteise kuuga ja langesid nafta noteeringud 30 protsenti. Kriisi lahendamisel mängis otsustavat rolli Venemaa,

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Kriisi lahendamisel mängis otsustavat rolli Venemaa, kes mitte ainult ei tugevdanud sidemeid kartelliga, vaid omandas ka piiramatu mõju maailma naftaturu üle, kirjutab Wall Street Journal. Sellest, kuidas see võimalikuks osutus, järgnevas RIA Novosti materjalis.

Otsustav sõna

Detsembriks teravnes olukord naftaturul viimase piirini, naftahinnad langesid ligi 30 protsenti. Nii reageerisid investorid USA toormevarude ja OPECi riikide naftatoodangu kasvule. Olukorra võis päästa ainult tootmise vähendamise kokkuleppega, kuid mitte kõik ei olnud selleks valmis. Iraan, Venezuela ja Liibüa lükkasid ettepaneku tagasi, Katar aga teatas hoopis OPECist lahkumisest, seletades seda sooviga keskenduda edaspidi veeldatud maagaasi tootmisele.

Mürgine laoseis: USA strateegilised naftavarud on saastunud>>

The Wall Street Journal'i (WSJ) teatas viitega Qatari kõrgetele ametnikele, et suurima maagaasi eksportija rahulolematuse põhjustas kartell muutumise täpselt selliseks nagu Saudi prints Mohammed ja tema sõber Vladimir Putin tahtsid. Tundus üsna reaalne, et Saudi Araabia survel otsustab OPEC tootmist mitte vähendada. Sellest tulenevalt ähvardas turgu ülepakkumine ja hindade langus 2014. aasta miinimumideni.

Saudi Araabia energeetikaminister Al-Falih pöördus Iraani naftaministri Bijan Zangenehehi poole palvega tootmist vähendada, too aga süüdistas Saudi Araabiat Iraani turuosa ülevõtmise püüdes, teatab WSJ. Naftaeksportijate riikide organisatsioon oli lagunemise äärel.

OPECi päästis kartelli mittekuuluv Venemaa. "President Vladimir Putin nõustus koos OPECiga tootmist vähendama, kuid tingimusel, et Iraanil lubatakse hoida oma tootmist samal tasemel," märgib WSJ.

Iraanil, Venezuelal ja Liibüal lubati tootmist mitte vähendada, kuna Washington kehtestas Iraani ja Venezuela suhtes sanktsioonid ning Liibüas puhkes uus kodusõda.

Kartelli detsembrikohtumisel toimus tegelikult Venemaa ja Saudi Araabia kokkuleppe vormistamine. OPEC vähendas toodangut 1,2 miljoni barreli võrra päevas: OPECi maht vähenes 800 tuhande, kartelli mittekuuluvate riikide toodang 400 tuhande barreli võrra.

"Nüüd on Putinil võimalik mõjutada Lähis-Ida ja kogu maailma naftaturgu 1,7 triljoni dollari ulatuses," rõhutab WSJ.

Sõltumatud eksperdid kinnitavad WSJi järeldusi. RBC Capital Markets'i strateegiliste kaubaturgude osakonna juhataja Helima Croft teatas väljaandele, et "Venemaa tegutses tegelikult OPECi raviarstina."

Suhete vormistamine

Vaatlejad pööravad tähelepanu sellele, et tegemist ei ole niivõrd "ravi", kui kartelli juhtimise ja asjaoluga, et maailmaturgu mõjutab üha enam OPEC+ leping, mille peamised osapooled ja ühtlasi suurimad naftat tootvad riigid - Venemaa ja Saudi Araabia - määravad peaaegu täielikult organisatsiooni otsused. Nii nagu Moskva ja Riyadh kokku lepivad, nii ka jääb.

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Saastunud toode: Aasia keeldub USA põlevkivinaftast>>

Analüütikud peavad OPEC+ peamiseks nõrkuseks ametliku kokkuleppe puudumist tehtava koostöö ja endale võetud kohustuste täitmise kohta. Seetõttu võiks Venemaa ja Saudi Araabia järgmine samm olla suurimate naftaeksportijate uue ülemaailmse liidu loomine, mis asendaks OPECi. Kartellikokkuleppe reformimise küsimus saab eeldatavasti olema mais toimuva OPECi tippkohtumise keskne teema.

"Ameerika Ühendriigid pidasid Saudi Araabiat aastakümneid üheks lähimaks geopoliitiliseks liitlaseks ja oluliseks stabiliseerivaks jõuks Lähis-Idas. USA müüs Riyadhile relvi. Vastutasuks ootas Washington stabiilseid naftatarneid, et vältida naftahindade tõusu maailmaturgudel ja majanduse kahjustamist, kirjutab WSJ. "Nüüd on selge, et uue liitlase Venemaaga ei kuulu Saudi Araabia enam Washingtonile."

Novak lükkas ümber väited, nagu tahaks Venemaa OPEC+ kokkuleppeid lõpetada>>

Et vältida Saudi Araabia ja Moskva lähenemist, valmistub Kongress arutama naftat tootvate ja eksportivate kartellide seaduse eelnõu (No Oil Producing and Exporting Cartels (NOPEC) Act), mille Esindajatekoja õiguskomitee veebruaris heaks kiitis. See dokument tunnistab ebaseaduslikuks OPECi otsused, samuti teiste riikide (va USA) valitsuste ühismeetmed, mille eesmärk on piirata naftatootmist ja reguleerida toorainete hindu.

Saudi-Araabia ei anna survele järele. Riyadh hoiatas Washingtoni, et kui eelnõu vastu võetakse, keeldub Saudi Araabia naftatehingutes arveldamisest dollarites, kahjustades sellega Ameerika valuuta rahvusvahelist positsiooni. Moskva omakorda annab kartellile juba märku, et võib olla oleks aeg tootmise vähendamine peatada.

Rahandusministri ja peaministri asetäitja Anton Siluanovi sõnul ei kavatse Venemaa naftaturgu Ameerika põlevkivifirmadele loovutada.

"Meie dilemma on, kas me kaotame jätkuvalt ameeriklaste turuosa või taganeme OPEC+ lepingust," ütles Siluanov.

Tagid:
OPEC, Saudi Araabia, Vladimir Putin, Venemaa, nafta

Peamised teemad