05:33 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
8020

Venemaa erakorraline ja täievoliline suursaadik Tallinnas Aleksandr Petrov on kindel, et Eesti äriringkonnad ja avalikkus on suhtunud Venemaa riigipea Vladimir Putini ja Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi kohtumisse heakskiiduga.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. Eesti võimud peavad kuulda võtma ettevõtjate häält, mis kutsub üles naasma normaalsete heanaaberlike suhete juurde Venemaaga, teatas Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

EL-i kehtestatud sanktsioonid on toonud kaasa miljonites kahjumeid

"Siin Eestis ei saa märkamata jätta, et seda sündmust tervitati äriringkondade ja avalikkuse poolt vaimustusega," ütles Venemaa suursaadik kommenteerides RIA Novosti kokkuvõtet Kaljulaidi Moskva-visiidi tulemustest.

Президент РФ Владимир Путин и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время встречи
© Sputnik / Владимир Астапкович

Samal ajal tuleb tema hinnangul veel paljugi ära teha, et selle kohtumise hooguandev impulss leiaks rakenduse konkreetsete kokkulepete kujul. Tema arvates ei ole skeptikute hääled, mis süüdistavad Eesti riigipead Baltimaade ühtsuse "õõnestamises" ega ka nende hääled, kes teatavad läbimurde puudumisest kahepoolsetes suhetes, "suutelised sellisesse häälestusse kiilu lööma".

Nädala tähtsaim sündmus: Kersti Kaljulaidi ja Vladimir Putini kohtumine>>

"Taas kord võib veenduda, kuivõrd negatiivset rolli etendavad Euroopale väljastpoolt pealesurutud kunstlikud piirangud, mis on Eestile kaasa toonud sadades miljonites eurodes kahjumeid," nentis Petrov.

Ta avaldas lootust, et eesti võimud võtavad kuulda oma riigi ettevõtluse häält, mis aina valjemini kutsub üles naasma normaalsete, heanaaberlike suhete juurde Venemaaga.

Purjelaeva Sedov kursandid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ärimehed polnud asjatult presidenti saatmas

Venemaa suursaadik toonitas, et Kaljulaid saabus Moskvasse Eesti silmapaistvate ettevõtjate saatel. Ta tuletas meelde, et isegi karistuslike piirangute tingimustes oli 2018. aastal näha vastastikuse kaubakäibe ja turismivahetuse kasvu.

Petrovi sõnul andis juba ainuüksi tõik, et Eesti presidendi reis Moskvasse pärast enam kui kümneaastast kõrgemal tasemel kontaktide puudumist teoks sai, sellele kohtumisele erilise tähenduse.

Arvamus: Putini ja Kaljulaidi kohtumise pikkus oli üllatav>>

Venemaa Föderaalse Tolliteenistuse (VFT) andmetel on Venemaa vastumeetmed Euroopa Liidu sanktsioonidele toonud märkimisväärset kahju Eesti põllumajandusele ja toidutööstusele. Põllumajandustoodangu eksport Eestist Venemaale on 2014. aastaga võrreldes kahanenud 70% võrra ning Eesti kaudu toimunud kaubavedude maht on kümne aastaga neljakordselt vähenenud.

Kohtumine Moskvas on proloogiks piirilepingu ratifitseerimisele

Ka Venemaa ja Eesti piirilepingu ratifitseerimine võib hakata pärast Kersti Kaljulaidi Moskva-visiiti "surnud punktist" edasi liikuma.

"Venemaa juhtkonna seisukoht jääb üheselt selgeks: piirilepingute ratifitseerimise edenemiseks Venemaa parlamendis on tarvis kahepoolsete suhete konstruktiivset, vastastikku lugupidavat õhkkonda. Eesti presidendi visiidil Moskvasse on kõik väljavaated osutuda proloogiks selles suunas edasiliikumisele, sealhulgas riikidevahelise piiri õigusliku vormistamise lõpuleviimisele," ütles Aleksandr Petrov.

Esialgu sai see dokument 2005. aastal allkirjastatud, kuid ratifitseerimismenetluste teostamisel lülitas Tallinn ühepoolses korras vastavasse seadusesse preambuli, mis sisaldas osundusi jõu kaotanud 1920. aasta Tartu rahulepingule Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel. Moskva tõlgendas seda kui võimalust esitada edaspidi Venemaale territoriaalseid nõudmisi ja Venemaa Föderatsiooni allkiri lepingule sai tühistatud.

Kaljulaid Putinile: Meie kohtumine oleks pidanud juba ammu toimuma>>

18. veebruaril 2014. aastal kirjutasid Venemaa välisminister ja Eesti välisminister Moskvas alla uutele lepingutele Venemaa ja Eesti maismaapiiri ja merealade piiritlemise kohta Narva ja Soome lahes. Neis on lisatud sätted selle kohta, et osapooltel ei ole teineteisele territoriaalseid nõudmisi ning lepingud puudutavad ainult piiriküsimuste lahendamist. Dokumendid saadeti ratifitseerimiseks Venemaa Riigiduumasse ja Eesti parlamenti.

Valdkondi majanduskoostööks leidub küll

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et 18. aprillil osales Kersti Kaljulaid Moskvas Eesti Vabariigi renoveeritud saatkonnahoone avamisel ja kohtus Kremlis Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Kahe riigipea kõnelused kestsid kaks ja pool tundi.

Tulemusena teatas Kaljulaid Venemaa riigipeale, et vaatamata kehtivatele sanktsioonidele leidub valdkondi, kus on võimalik arendada majanduslikku koostööd Venemaa ja Eesti vahel. Ta meenutas, et Venemaal ja Eestil on olemas kaubandussuhted ning "majandusel on võimalik poliitikute otsustega kohaneda."

Kersti Kaljulaid kutsus Vladimir Putini osalema 2020. aasta juunis Tartus toimuval 8. soome-ugri rahvaste kongressil.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse>>

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Tagid:
piirileping, Moskva, Aleksandr Petrov, Vladimir Putin, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad