12:50 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Uudised
lühendatud link
108 0 0

Venemaa on mitu aastat järjest oma sõjalist eelarvet vähendanud, investeerides kaitsesse üle 15 korra vähem kui NATO liitlasriigid, kes oma kulusid jätkuvalt suurendavad.

TALLINN, 4. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Venemaa sõjaliste kulutuste vähendamine ja teiste maailma juhtivate riikide sõjaliste eelarvete suurendamine on muutnud kaitsekulutuste edetabeli liidrite nimekirja.

Teist kohta USA järel hoiab Hiina, kolmas on Saudi Araabia, millele järgnevad India ja Prantsusmaa ning Venemaa on vastavalt Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituudi (SIPRI) ülevaatele alles kuuendal kohal.

Teine koht sõjaliste kulutuste ammuse ja absoluutse liidri järel on Hiina, mis, nagu SIPRI Instituut märgib, on oma kaitsealast eelarvet koos sisemajanduse kogutoodangu kasvuga järjekindlalt suurendanud.

Välisministeerium: Venemaa lõpetas NATO-ga igasuguse koostöö>>

2018. aastal andis Peking sõjaväele umbes 250 miljardit dollarit, millest suur osa läks sõjaväe ja mereväe ümberrelvastamise ja moderniseerimise rahastamiseks. Viimase kümne aasta jooksul on Hiina kaitsekulud tõusnud rohkem kui 80%.

Kuid võrreldes Ameerika Ühendriikidega, kes kulutasid 2018. aastal sõjalistele vajadustele umbes 4,6% oma sisemajanduse kogutoodangust, mis tähendab ligi 650 miljardit dollarit, siis Hiina oma poolteise miljardi maksumaksja ja Rahvusvahelise Valuutafondi andmetel USA-st suurema SKP-ga (umbes 21 ja 19 triljonit dollarit, lähtudes ostujõu pariteedist - Toim.) näeb välja nagu riik, mis ei kaldu sugugi militarismi suunas.

Leedu kulutab oma sõjaväele Valgevenest 1,5 korda rohkem

Saudi Araabia, India ja Prantsusmaa sõjalised kulutused ei ületa 70 miljardit eurot aastas ning Venemaa kaitse-eelarve, mis on paar aastat järjest vähenenud, on kahanenud 61,3 miljardi dollarini aastas.

Kadedus ei ole patt: Eesti kaitseväe aastaraamat tunnustas Venemaa sõjalisi edusamme>>

Tundub, et NATO alliansi propagandistidel on üha tõsisemaid raskusi, leidmaks argumente, mis toetaksid "agressiivse" Moskva väidet ja "Lääne tsivilisatsiooni" ohustaja kuvandit. Maailma võimsaima sõjalise bloki riikide relvastuskulutused moodustasid 2018. aastal umbes 53% kogu maailma kaitsekulutustest, ehk 953 miljardit dollarit, mis on Venemaa kuludest 15,5 korda suuremad.

Eesti kasvavad kaitsekulutused jõudsid 2018. aastal 618 miljoni dollarini ja Rootsi analüütikute hinnangul on need ligikaudu võrdsed Lõuna-Ameerika Boliivia ja väikese Aafrika riigi Côte d'Ivoire'i kaitse-eelarvetega. Kuid nad on madalamad Leedu ja Läti vastavaist näitajaist, kus sõjalised eelarved on viimastel aastatel rohkem kui kahekordistunud.

Kaitsejõudude paraadist võttis osa üle 900 vormikandja
/ Sputnik / Илона Устинова

Miks Eesti sõjaline võimsus alla käib>>

Kui lätlased (andmed võivad olla mittetäielikud) kulutavad oma armeele veidi rohkem kui eestlased, siis tundub, et Leedu, kes ei kuulu just maailma kõige jõukamate riikide hulka, näib peaaegu valmistuvat Minski vallutamiseks, eraldades armeele üle miljardi dollari aastas. Muide, Valgevene palju arvukamad maksumaksjaid andsid relvajõududele 2018. aastal vaid 715 miljonit dollarit.

Seega peaks Tallinna vaikselt hõõguv militarism võrreldes Vilniuse ilmse paranoiaga tunduma maksumaksjaile mitte sedavõrd kuluka mõttetusena.

Balti riikide virtuaalne "vaenlane" on üks - Venemaa, kuid Leedu poliitikute kujutlusvõimes on Moskva tõenäoliselt palju agressiivsem ja suuremate ning arvukamate kihvadega.

Kevad. Apache´id saabusid. Ühendkuningriik saatis Eestisse lahingkopterid>>

Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituut, mis arvutab sõjalisi kulutusi avatud andmetest lähtudes, märgib, et Euroopa relvastuskulud kasvasid 2018. aastal kokku 1,4% võrra, ulatudes 364 miljardi dollarini, kasvades peamiselt Kesk- ja Ida-Euroopa riikide arvelt, mis annab lihtsa arvutuse järel tulemuseks Venemaast 5 korda kõrgema kulude taseme.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Maailma riikide sõjalise võimsuse pingerida - 2019
Tagid:
NATO, Eesti, kaitse, Venemaa, Euroopa

Peamised teemad