16:18 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Uudised
lühendatud link
60 0 0

Euroopa Liidu institutsioonid avasid laupäeval Euroopa päeva eel Brüsseli linnarahvale uksed. Lisaks Euroopa Liidu asutustele tutvustasid end Euroopa riigid.

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Sisse sai astuda nii Euroopa Komisjoni, Parlamenti kui ka Nõukokku, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale". Eesti pööras seekord põhitähelepanu eesti keelele. Leivapeol pakkus eesti leiba Haldjaleib. Brüsseli Eesti, Läti ja Leedu koorid esinesid õhtul ühiskontserdiga "Laulev revolutsioon".

Euroopa päev Vabaduse väljakul >>

Euroopa päev on pühendatud rahule, demokraatiale ja Euroopa ühtsusele. 9. mail 1945 oli Euroopas esimene rahupäev pärast Teist maailmasõda.

Rahupäeva viiendal aastapäeval tegi Prantsusmaa välisminister Robert Schuman ettepaneku ühendada Prantsusmaa, Saksamaa ja teiste Euroopa riikide söe- ja terasetootmine. Sellega sai alguse Euroopa lõimumine ja Euroopa Liit.

Eestis on Euroopa päev ka lipupäev. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud.

Euroopa Liidu lipu heiskavad koos Eesti lipuga Riigikogu, Vabariigi President, Vabariigi Valitsus, Riigikohus, Riigikontroll, õiguskantsler, ministeeriumid, Eesti Pank, Kaitseväe Peastaap ja omavalitsusorganid.

Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul.

9. mail tähistatakse maailmas ka Teise maailmasõja lõppu

Iga aasta 9. mail tähistatakse ka Punaarmee ja Nõukogude rahva Võidupüha natsi-Saksamaa üle 1941.–1945. aastal. Sel päeval 1945. aastal jõustus Saksamaa tingimusteta kapitulatsiooni akt.

Šveitsis ja Itaalias toimusid juba esimesed Venemaal sündinud algatuse "Surematu polk" üritused natsi-Saksamaa ja tema liitlaste üle saavutatud võidu aastapäeva tähistamiseks.

Venemaa kaitseministeeriumi häälekandja Krasnaja Zvezda tõi ära üksikasjaliku ülevaate, milline maa- ja õhuväetehnika ning millises järjekorras osaleb 9. mail Moskva toimuval võiduparaadil.

Teatatakse, et Punase väljaku ületab üle 130 ratas- ja roomiklahingumasina, ülelennu teevad 74 lennukit. Punasel väljakul toimuval sõjaväeparaadil osaleb üle 13 600 sõjaväelase, nendest mehhaniseeritud kolonnis üle 400 sõjaväelase ja ülelennus üle 170 lenduri.

Moskva võiduparaadil näidatav sõjatehnika on teada >>

Saabus ametlik kinnitus, et Suure Isamaasõja võidu aastapäeva tähistamine toimub Moskvas lääne- kui ka G-20 riikide presidentide ja valitsusjuhtide ning SRÜ liikmesmaade presidentide ja valitsusjuhtide osaluseta.

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Ministrid vastavad Euroopa päeva üritustel rahva küsimustele Euroopa Liidust
Peaministri avakõne Euroopa päeva üritusel
Eesti tähistab Euroopa päeva
Tagid:
eesti keel, Euroopa, Eesti, Brüssel, Võidupäev, Suur Isamaasõda, Euroopa päev

Peamised teemad