00:17 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
70 0 0

Neljapäeval heisatakse Euroopa päeva puhul Eestis lipud. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Koos Eesti lipuga heiskavad Euroopa Liidu lipu Riigikogu, Vabariigi President, Vabariigi Valitsus, Riigikohus, Riigikontroll, õiguskantsler, ministeeriumid, Eesti Pank, Kaitseväe Peastaap ja omavalitsusorganid, teatas Riigikantselei.

Eesti lipp võivad heisata ka kõik teised. Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul.

9. mail toimuvad traditsioonilised üritused Tallinnas Vabaduse väljakul. Kell kolm pärastlõunal stardib passimäng, laval saab näha "Reis ümber Eesti" programmi koos Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatidega, muusikalisi vahepalu pakuvad tuntud Rumeenia bänd Mr.jurjak, Sissi Nylia Benita, Uku Suviste, Antti Kammiste ja Ivo Linna.

Euroopa päev on pühendatud rahule, demokraatiale ja Euroopa ühtsusele.

9. mail 1945 oli Euroopas esimene rahupäev pärast II maailmasõda.

Rahupäeva viiendal aastapäeval tegi Prantsusmaa välisminister Robert Schuman ettepaneku ühendada Prantsusmaa, Saksamaa ja teiste Euroopa riikide söe- ja terasetootmine. Sellega sai alguse Euroopa lõimumine ja Euroopa Liit.

Euroopa Liidu institutsioonid avasid laupäeval, 4. mail Euroopa päeva eel Brüsseli linnarahvale uksed. Lisaks Euroopa Liidu asutustele tutvustasid end Euroopa riigid.

Euroopa päev Vabaduse väljakul>>

Sisse sai astuda nii Euroopa Komisjoni, Parlamenti kui ka Nõukokku. Eesti pööras seekord põhitähelepanu eesti keelele. Leivapeol pakkus eesti leiba Haldjaleib. Brüsseli Eesti, Läti ja Leedu koorid esinesid õhtul ühiskontserdiga "Laulev revolutsioon".

9. mail tähistatakse ka Teise maailmasõja lõppu

Iga aasta 9. mail tähistatakse ka Punaarmee ja Nõukogude rahva Võidupüha natsi-Saksamaa üle 1941.–1945. aastal. Sel päeval toimub Moskvas Punase väljakul sõjaväeparaad.

Venemaa kaitseministeeriumi häälekandja Krasnaja Zvezda tõi ära üksikasjaliku ülevaate, milline maa- ja õhuväetehnika ning millises järjekorras osaleb 9. mail toimuval paraadil.

Teatatakse, et Punase väljaku ületab üle 130 ratas- ja roomiklahingumasina, ülelennu teevad 74 lennukit. Punasel väljakul toimuval sõjaväeparaadil osaleb üle 13 600 sõjaväelase, nendest mehhaniseeritud kolonnis üle 400 sõjaväelase ja ülelennus üle 170 lenduri.

Moskva võiduparaadil näidatav sõjatehnika on teada >>

Saabus ametlik kinnitus, et Suure Isamaasõja võidu aastapäeva tähistamine toimub Moskvas lääne- kui ka G-20 riikide presidentide ja valitsusjuhtide ning SRÜ liikmesmaade presidentide ja valitsusjuhtide osaluseta.

Tagid:
paraad, võidupüha, Moskva, Euroopa Liit, lipupäev, Euroopa päev, Euroopa

Peamised teemad