08:34 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
Gruusia president Eestis visiidil (6)
70 0 0

Gruusia president Salome Zourabichvili on 16.–17. maini Eestis ametlikul visiidil, mille käigus kohtub Eesti riigipea, Riigikogu esimehe ja peaministriga, esineb Lennart Meri konverentsil ja külastab Telliskivi loomelinnakut.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Esimesel visiidipäeval kohtub Gruusia president Salome Zourabichvili Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga, misjärel annavad presidendid ühise pressikonverentsi, teatas presidendi kommunikatsiooniosakond.

Selle järel jalutavad riigipead üheskoos Mikkeli muuseumisse, kus on avatud näitus Gruusia rahvusliku kunsti alusepanija Niko Pirosmani loomingust.

Pärast seda asetab Gruusia riigipea pärja Vabadussamba jalamile ja liigub sealt edasi kohtumisele Riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga.

Seejärel külastab president Zourabichvili Maarjamäe memoriaali, kohtub õhtupoolikul Gruusia kogukonnaga ja osaleb õhtul president Kaljulaidi pakutaval õhtusöögil Keila-Joa lossis.

Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi>>

17. mai hommikupoolikul külastab president Zourabichvili Telliskivi loomelinnakut ja liigub seejärel Stenbocki majja kohtumisele peaminister Jüri Ratasega.

Pärastlõunal külastab Gruusia riigipea e-Eesti esitluskeskust ja NATO küberkaitsekeskust ning kõneleb õhtupoolikul Lennart Meri konverentsi avaarutelul.

Välisminister Urmas Reinsalu vestles 3. mail telefoni teel Gruusia kolleegi Davit Zalkalianiga. Välisministrid kinnitasid kahe riigi häid suhteid ja tugevat sõprust.

Ratas Gruusia presidendile: toetame NATO avatud uste poliitika jätkumist>>

Välisminister Reinsalu kinnitas oma kolleegile, et ka Eesti uue valitsuse prioriteediks on Gruusia suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamine.

Reinsalu võitlus äravõetud mänguasjade pärast >>

"Eesti ja Gruusia on väga lähedased partnerid, meil on hea koostöö pea igas vallas. Jätkame kindlalt Gruusia euro-atlantilise integratsiooni toetamist, sealhulgas läbi meie enda reformikogemuse jagamise," sõnas välisminister Reinsalu.

Välisministri sõnul on oluline aga reformiprotsessiga jõudsamalt edasi liikuda.

"Abhaasia ja Lõuna-Osseetia on Gruusia lahutamatud osad ning seda tuleb austada. Eesti ei tunnusta kunagi nende alade okupeerimist," rõhutas ta.

Tuld kõigi pihta: Gruusia snaiprid tunnistasid üles, kes Maidanil inimeste pihta tulistas>>

Enne välisministriks nimetamist oli Urmas Reinsalu eelmise valitsuse justiitsminister ja sai seal tuntuks oma teravate Venemaa-vastaste avaldustega.

Reinsalu peetakse "Nõukogude okupatsioonikahju" Venemaalt sissenõudmise - idee, mille mõttetusest kolleegid valitsusest talle avalikult teatasid, üheks tulisemaks toetajaks.

Valitsuse moodustamine - 2019 >>

Eesti justiitsministeeriumi juurde asutatud vastav komisjon leidis, et "Nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahju oli üle 90 miljardi rubla, mis on tänapäeva kursi alusel ligikaudu 1,2 miljardit eurot.

Venemaa välisministeerium selgitas oma seisukohta, millest lähtudes oli Balti riikide ühinemine NSV Liiduga vastavuses tolle aja rahvusvahelise õiguse normidega.

Venemaa ministeeriumi sõnul ei saa kasutada mõistet "okupatsioon", sest Nõukogude Liidu ja Balti riikide vahel ei olnud lahingutegevust ning väed sisenesid siia kahepoolsete lepingute põhjal ja mõlema vabariigi valitsuse selgesõnalise nõusoleku alusel.

President Kersti Kaljulaid Gruusias>>

Lisaks tegutsesid Lätis, Leedus ja Eestis Nõukogude Liidu koosseisus viibimise ajal (välja arvatud Saksamaa okupatsiooni periood Suure Isamaasõja käigus) rahvuslikud võimuorganid.

Teema:
Gruusia president Eestis visiidil (6)
Tagid:
Kersti Kaljulaid, president, Salome Zurabišvili, Eesti, Gruusia

Peamised teemad