10:01 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
6210

NATO sõjalaevad tulevad nädalavahetuseks Eestisse

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Eestisse saabusid plaanilisele visiidile NATO 1. alalise mereväegrupi sõjalaevad. Nädalavahetusel täiendatakse varusid, esmaspäeval, 13. mail suunduvad laevad tagasi Läänemerele, teatas kaitseväe peastaap.

"On hea meel, et meil avaneb võimalus külastada lähedast liitlast Eestit aastal, mil NATO tähistab organisatsiooni 70. aastapäeva ning Eesti 15. aastat selle liikmena," ütles NATO 1. alalise mereväegrupi ülem viitseadmiral Edward Cashman.

Sadamavisiidi ajal kohtuvad sõjalaevade komandörid kohaliku omavalitsuse esindajate, riigiametnike ja Eesti kaitseväelastega. Samaaegselt saavad laevade meeskonnad võimaluse paaripäevaseks puhkuseks ning kohalike vaatamisväärsustega tutvumiseks.

HMS Westminster - фрегат британского военно-морского Королевского флота
© AP Photo / ERY TIRO
HMS Westminster.

Pardatähist F237 kandev Ühendkuningriigi Type 23-klassi fregatt HMS Westminster sildub Eesti külastuseks Tallinna Vanasadamasse. Sõjalaeva relvastusse kuuluvad raketisüsteem Harpoon, Stingray torpeedod, õhutõrjesüsteem Sea Ceptor, sügavuslaengud, kuulipildujad ning allveelaevade vastase relvastusega Merlin või Lynx helikopter. 4900 tonni kaaluv alus on võimeline liikuma kiirusel 28 sõlme, laevaperre kuulub ligi 200 inimest.

Sel laupäeval, 11. mail ajavahemikus 10-14.00 on kõigil huvilistel võimalik Ühendkuningriigi sõjalaeva HMS Westminster avatud laeva üritusel külastada.

Pardatähisega DDG-107 Ameerika Ühendriikide Arleigh Burke-klassi destroyer USS Gravely on Eesti külastuse ajal samuti Vanasadamas. 155 meetri pikkusel sõjalaeval töötab ligi 310 mereväelast.

Mis juhtub NATO laevade saatmise korral Mustale merele>>

Alus on 9200 tonnise veeväljasurve juures võimeline 100 000 hobujõu abil liikuma kiirusega 30 sõlme. Lisaks muule relvastusele on sõjalaeval kaks SH-60 Sea Hawk helikopterit, tiibraketid Tomahawk ning allveelaevade vastased raketid Asroc.

"Just sellised sadamakülastused annavad võimaluse juhtida tähelepanu, et kohalolu siinses regioonis on osa liitlaste ühisest heidutusvõimest. Harjutame pidevalt ja viime läbi õppusi, hoidmaks ülal valmisolekut kollektiivkaitseks – just nagu maal ja õhus opereerivad NATO üksused," ütles viitseadmiral Cashman.

NATO 1. alaline mereväegrupp on üks neljast NATO püsivast mereliste kiirreageerimisjõudude hulka kuuluvast üksusest, mis allub NATO merelisele väejuhatusele. Üksused osalevad liitlas- ja partnerriikide poolt korraldatavatel õppustel, harjutustel ja operatsioonidel ning on valmisolekus kriisiolukordadele reageerimiseks.

Avaldati video rakettide Uran õppelaskmistest Läänemerel>>

Eesti merevägi on NATO mereliste üksuste töösse panustanud üle kümne aasta. Samuti kirreageerijate hulka kuuluvat NATO 1. alalist miinitõrjegruppi kui ka selle juhtstaapi on juhtinud Eesti mereväeohvitserid; üksuse töösse panustatakse nii miinijahtijate kui staabi- ja toetuslaevaga.

Viimati külastasid NATO laevad Tallinna mullu septembris. Eestisse saabusid plaanilisele visiidile NATO 1. alalise mereväegrupi ja miinitõrjeüksuse Baltron sõjalaevad.

Liitlaste sõjalaevad paiknesid nii Miinisadamas, Vanasadamas kui ka Muuga sadamas.

Tagid:
Westminster, Ühendkuningriik, laevastik, NATO

Peamised teemad