07:51 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
Notre-Dame'i põleng (6)
11310

Ametlikult kinnitati, et Notre Dame'i katedraali lähedalt keelualalt võetud pinnaseproovides avastati lubatud normi ületavas koguses pliid.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Pariisi kesklinna pinnases - piirkonnas, kus 15. aprillil põles Notre Dame'i katedraal, registreeriti märkimisväärne lubatud plii sisalduse normi ületamine, teatas RIA Novosti viitega Prantsusmaa meediale. Rõhutatakse, et saastatus on seda suurem, mida lähemalt põlengukohale on pinnaseproovid võetud. 

Pariisi politseiprefektuur tegi spetsiaalse avalduse, milles kinnitatakse, et pärast tulekahju kustutamist tehti katedraali ja seda ümbritseva ala õhu kvaliteedi analüüs ja ohtu inimeste tervisele ei tuvastatud. "Pärast tulekahju võetud proovide analüüs näitab, et õhu sissehingamisega ei kaasne pliimürgituse ohtu," öeldakse prefektuuri kommünikees.

Samal ajal kinnitati ametlikult, et Notre Dame'i katedraali ümbrusest, kuhu nüüdseks on keelatud siseneda, võetud pinnaseproovides oli märkimisväärne pliitolmu kontsentratsioon. Plii sisaldus oli vahemikus 10 kuni 20 grammi pinnase kilogrammi kohta (lubatud piirnorm - 0,3 grammi kilogrammi kohta). 

Prantsusmaa võimud soovitavad Notre-Dame de Paris'i läheduses asuvate majade elanikel teha korterites tolmuimeja kasutamise asemel sagedamini märgkoristust, pesta korrapäraselt käsi ja igapäevaelus kasutatavaid esemeid.

Mis on Pariisi Jumalaema kiriku tulekahjus hävinud ja mis alles jäänud >>

Sputnik Eesti on kirjutanud Notre-Dame de Paris ajaloo suurimast tulekahjust 15. aprilli õhtul. Selle tulemusena hävis katedraali katuseharja torn ja katus, mis sisaldas pliist kinnitusdetaile ja katteid. 

Plii on Dmitri Mendelejevi keemilise perioodilisuse tabeli element, hõbedavalge värvuse ja sinaka tooniga suhteliselt kergesti sulav raskemetall. Plii on mürgine. 

Tuletõrjujate sõnul jäid Notre Dame'i põhikonstruktsioonid ja seal hoitavad olulisemad kunstiteosed ning säilmed terveks. Esimeste juurdlustulemuste kohaselt võis tulekahju tekkida restaureerimistööde käigus. 

Pärast tulekahju likvideerimist jätkuvad katedraalis ajaloolise hoone stabiliseerimistööd. Ekspertide rühm jõudis järeldusele, et ehitise struktuur on üldiselt säilinud, kuid võlvides avastati kahjustusi. 

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas, et katedraal taastatakse täielikult. Ekspertide sõnul võib ajaloolise hoone taastamiseks kuluda aastakümneid. Prantsusmaa valitsus, riigi katoliku kirik, ühiskondlikud organisatsioonid ja rikkad prantslased hakkasid koguma annetusi. Omapoolse panuse lubasid anda UNESCO ja ÜRO. 

Pariisi plahvatuses hukkus kaks tuletõrjujat >>

Ka Venemaa väljendas valmisolekut osutada abi taastamistöödeks. "Notre Dame on Prantsusmaa ajalooline sümbol, Euroopa ja maailma kultuuri hindamatu aare, üks tähtsamaid kristlikke pühakodasid," ütles selle tähtsust kirjeldades Venemaa president Vladimir Putin.

Teema:
Notre-Dame'i põleng (6)

Samal teemal

Pooled haridusasutused ei vasta tuleohutuse nõuetele
Algavad Päästeameti kontrollkäigud kortermajadesse
Haapsalu lastekodupõlengust möödub kaheksa aastat
Mäss Prantsusmaal jätkub: kollased vestid olid välja juba 26. nädalat järjest
Tagid:
pliisisaldus, tulekahju, Notre-Dame, Pariis

Peamised teemad