18:08 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Uudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
7210

Ukrainas arreteeritud ajakirjanik Kirill Võšinski tänas palvega tema vabastamiseks vastvalitud Ukraina president Vladimir Zelenskile avaliku kirja saatnud Venemaa ajakirjanikke.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Ülemaailmseks ajakirjandusvabaduse päevaks ajastatud avaliku kirja portaali RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinski vabastamiseks allkirjastas üle 240 inimese, vastav avaldus avaldati agentuuri veebilehel. Kiri saadeti hiljuti valitud Ukraina presidendile Vladimir Zelenskile.

Venemaa ajakirjanikud pöördusid Võšinski vabastamiseks Zelenski poole >>

"Te rääkisite, et meedia peaks olema maksimaalselt vaba, kuid see, mis juhtus Kirilliga, on Euroopa õigusnormide ja ajakirjanike ning inimõiguste rikkumine. Me kutsume teid üles pöörama tähelepanu Võšinski olukorrale ja tegema kõik, mis teie võimuses, et ta vabastataks võimalikult kiiresti," kirjutavad pöördumise autorid. 

Kirill Võšinski kiri täismahus:

"Kolleegid ja sõbrad!

Alles nüüd tekkis mul võimalus anda edasi tänusõnad minu toetuseks kirjutatud avaliku kirja eest, mille te saatsite vastvalitud Ukraina presidendile Vladimir Zelenskile.

Sõnadega pole võimalik edasi anda (ja see ei ole tavaline sõnakõlks, vaid fakti konstateering), kui hea meel mul oli näha kirja teksti all suurt hulka tuttavaid nimesid: Jevgeni Bekassov, Margarita Simonjan, Andrei Kondrašov, Jevgeni Revenko, Georgi Kaptelin, Andrei Medvedev, Juria Bõstritskaja, Jevgeni Poddubnõi ja paljud teised. Ma oleks justkui tundnud tugevaid käepigistusi ja sooje, sõbralikke embusi... 

Страница письма Кирилла Вышинского
© Sputnik
Kirill Võšinski kiri täismahus

Veelgi meeldivam on see, et mind ei toeta mitte ainult need, kellega koos ma töötasin, vaid ka kümned ja võib-olla isegi sajad ajakirjanikud, kelle jaoks professionaalne solidaarsus ei ole vaid tühjad sõnad.

Kõike, milles mind süüdistatakse: riigireetmine, Ukraina-vastane propaganda, õõnestustegevus, on kättemaks meie artiklites ilmunud tõe eest ametist lahkuva president Porošenko administratsiooni poliitiliste mängude kohta. Olen kindel, et suudan seda kohtus tõestada, kui protsess tuleb tõeliselt võistlev ja õiglane.

Страница письма Кирилла Вышинского
© Sputnik
Kirill Võšinski kiri täismahus

Ma olen veetnud juba peaaegu aasta vanglas süüdistatuna väljamõeldud riigireetmises. Selle aasta jooksul meenutasin ma rohkem kui üks kord kõike, mida olen kirjutanud ja toimetanud, mida on avaldatud RIA Novosti Ukraina võrgulehel ning ma veendusin taas, et mina ja koos minuga töötanud ajakirjanikud täitsid ausalt oma ametikohustusi, taganemata tolligi ajakirjanduse ja sõnavabaduse aluspõhimõtetest.Tänan teid kõiki veel kord!

Страница письма Кирилла Вышинского
© Sputnik
Kirill Võšinski kiri täismahus

Vanglas viibitud aasta ei ole kindlasti olnud meelakkumine, ja polnud päeva, kui ma poleks soovinud viibida vabaduses oma pere, sugulaste, sõprade ja kolleegide kõrval.

Kuid ma ei olnud kindlasti valmis aasta ega pool aastat tagasi ega ole ka nüüd valmis maksma vabaduse eest kompromisside või osalemisega poliitilistes mängudes, mille eest mind vahistati.

Olen kindel, et igaüks minu kolleegidest, kes oleks sattunud minu olukorda (hoidku jumal, muidugi) oleks käitunud samamoodi.

Loomulikult on esimene küsimus mulle pärast aastast vangistust: "Kuidas tervis, enesetunne, meeleolu on?" Meeleolu on reibas, võitluslik. Enesetunne on normaalne, kuigi loomulikult on kõik väga subjektiivne – viimati suhtlesin arstidega Hersoni eeluurimisvanglas umbes pool aastat tagasi.

Sellest ajast peale ei ole humanitaarabiorganisatsioonide esindajad ega kvalifitseeritud arstid minuga suhelnud ja kohaliku Kiievi eeluurimisvangla meditsiiniosakonda olen ma näinud ainult eemalt, vaatamata mõnedele minu pöördumistele...

Aktsioon Võšinski toetuseks
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Kuidas asjad ka poleks, olen ma valmis võitlema oma ausa nime ja professionaalse maine eest, teadvustades, kui raske saab see võitlus poliitilise surve all olema.

Kirill Võšinski, 10.05.2019."

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski peeti kinni Kiievis 15. mail 2018. aastal. Teda süüdistatakse omaalgatuslike Donbassi vabariikide toetamises ja riigireetmises.

Ühel kohtuistungil palus Võšinski abi Venemaa president Vladimir Putinilt. Venemaa riigipea nimetas olukorda pretsedendituks ja rõhutas, et ajakirjanik vahistati tema otsese erialase tegevuse pärast.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

OSCE peasekretär Thomas Greming väljendas samuti selle üle muret ja teatas, et kõik organisatsiooni liikmesriigid peavad järgima rahvusvahelisi standardeid ja mitte sekkuma meedia töösse.

OSCE meediavabaduse volinik Arlem Dezir kutsus Ukraina ametivõime üles toetama sõnavabadust ja Võšinski viivitamatult vabastama.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)

Samal teemal

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, toetus, ajakirjanikud, kiri, poliitika, RIA Novosti Ukraina, Kirill Võšinski

Peamised teemad