06:35 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Uudised
lühendatud link
97 0 0

EL loodab tänu ühisfondi investeeringutele muutuda üheks neljast suurimast investorist kaitsealaste teadusuuringute ja tehnoloogia valdkonnas.

TALLINN, 14 mai — Sputnik. Washington hoiatas Brüsselit majanduslike ja poliitiliste tagajärgede eest, kui Euroliit peaks oma kaitseprojektide arendamist jätkama, kirjutab El Pais, viidates USA riigisekretäri asetäitja Ellen Lordi poolt Euroopa esidiplomaat Federica Mogherinile saadetud kirjale, vahendab RIA Novosti.

Kirjas märgitakse, et Euroopa Liidu praegused plaanid ohustavad atlandiülese kaitsetööstuse ja NATO-sisese sõjalise koostöö aastakümnetepikkust integratsiooni. Eelkõige pahandab Washingtoni Euroopa Kaitsefondi põhikirja vastuvõtmine, mis võimaldab Euroliidu liikmeil kaasata projektidesse riike väljastpoolt Euroopat. 

Lisaks ei ole USA rahul Alalise Struktureeritud Kaitsekoostöö programmi (PESCO) tingimustega, mille eesmärgiks on tihedam koostöö 25 ELi liikmesriigi vahel.

Kaitseministeerium toetab seitset Eesti kaitsetööstusettevõtet >>

USA aseriigisekretär juhib kirjas tähelepanu sellele, et kaitsevõime arendamine Euroopas toob kaasa sõjaliste süsteemide dubleerimise, mis ei ole samas omavahel asendatavad, see aga kulutab Lordi sõnul kaitseressursse ja tekitab NATO ja ELi vahel konkurentsi.

Ameerika Ühendriigid nõuavad samuti, et projektidest eemaldataks intellektuaalomandi ja ekspordikontrolliga seotud tingimused, samuti vetoõiguse klausel, mis lubab projekti juhtival riigil kutsuda koostööd tegema ükskõik millist ettevõtet.

Euroopa Komisjon tegi mõni aeg tagasi ettepaneku suurendada ELi 2021. – 2027. a. eelarveperioodil turvalisuse tagamise investeeringuid 40% võrra ning luua Euroopa Kaitsefond.

EL loodab tänu ühisfondi investeeringutele muutuda üheks neljast suurimast investorist kaitsealaste teadusuuringute ja tehnoloogia valdkonnas.

Ajavahemikul 2021–2027 plaanitakse eelarvest eraldada "konkurentsivõimeliste koostööprojektide" rahastamiseks 4,1 miljardit eurot.

Lisaks liikmesriikide investeeringutele eraldatakse täiendavad 8,9 miljardit eurot prototüüpide ja nendega seotud nõuete väljatöötamiseks sertifitseerimise ja katsetuste valdkonnas.

Samal teemal

Šveitsi relvatootja vaidlustas automaattulirelvade hanke
Kaitsevägi sai tehnoloogiatalgutel eriauhindu ja publiku lemmiku tiitli
Eesti - Euroopa sõjaplaanide ämmaemand
Tagid:
julgeolek, relvastus, EL, USA, PESCO

Peamised teemad